×

Jak faktycznie karmieni są pacjenci w Polskich szpitalach? Ten raport mówi wszystko

Karmienie w polskich szpitalach to temat, który w mediach przewija się od lat. W sieci można znaleźć pełno zdjęć posiłków, jakie trafiają na talerze pacjentów. Niestety, bardzo często nie są to powody do pochwały, a wręcz przeciwnie. Kto i jak tworzy szpitalne jadłospisy? Czy jakość serwowanego pacjentom jedzenia jest weryfikowana? Odpowiedzi na te pytania postanowiła poznać w drugiej połowie ubiegłego roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Prawidłowe żywienie jako istotny element procesu leczenia

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że nasza codzienna dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zdrowe, pełnowartościowe posiłki nie tylko dodają nam siły, wzmacniają naszą odporność, ale także sprzyjają rekonwalescencji. Skoro tak jest, mogłoby się wydawać, że jedzenie serwowane w szpitalach powinno być bogate we wszelkiego rodzaju wysokiej jakości produkty odżywcze, a zwłaszcza substancję, które są niezbędne danemu pacjentowi do szybkiego powrotu do zdrowia. Wróćmy jednak do rzeczywistości…

Sieć co jakiś czas zalewają kolejne zdjęcia szpitalnych, mało apetycznych posiłków, które, nie ma co się oszukiwać, bardzo często nie dostarczają pacjentom odpowiednich składników odżywczych. Pomijając już fakt, że serwowane dania często nie przyspieszają okresu rekonwalescencji, NIK bije na alarm, że niewłaściwie zbilansowane diety szpitalne zaburzają, a czasami nawet szkodzą procesom leczenia.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska postanowiła zapytać szpitale o to, jak dbają o żywienie pacjentów

W kampanii pt. „Szpitale od kuchni. Czy dieta w polskich szpitalach sprzyja zdrowieniu?” zorganizowanej przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska zaangażowało się aż 138 osób. W sumie w sprawie sprawdzono aż 654 dokumenty – czytamy na portalu sprawdzamyjakjest.pl.

Przed rozpoczęciem kampanii udało się ustalić, że nie ma szczegółowych przepisów, które regulowałyby, jak ma wyglądać żywienie w szpitalach. W ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej jest jedynie adnotacja, że „żywienie w szpitalach ma być adekwatne do stanu zdrowia”. Nie ma żadnej wzmianki o jakości jedzenia czy stawkach żywieniowych. Naturalną koleją rzeczy jest więc, że szpitale, które muszą oszczędzać, oszczędzają i będą oszczędzać właśnie na jedzeniu. Cenę za to płacą oczywiście chorzy pacjenci.

W celu zbadania sytuacji w polskich szpitalach pod kątem żywienia pacjentów ułożono specjalny zestaw pytań, który dotyczył m.in. zatrudnienia dietetyków, współpracę z firmą cateringową, stawkę żywieniową obowiązującą w szpitalu, edukację pacjentów oraz procedurę zgłaszania skarg na jakość posiłków. Celem akcji było uświadomienie mediów i instytucji, które decydują o zmianach w prawie, jak potrzebne są szczegółowe regulacje dotyczące żywienia pacjentów.

Jak informuje portal sprawdzamyjakjest.pl pytania zostały skierowane do 1070 szpitali w całej Polsce, czyli wszystkich. Odpowiedziało blisko 650 placówek.

Cała prawda o żywieniu w polskich szpitalach

Na podstawie analizy zgromadzonych dokumentów sporządzono raport, który interpretuje zebrane dane. Poniżej zamieszczamy najważniejsze wnioski:

  • Dzienna stawka żywieniowa brutto na jednego pacjenta wynosi najczęściej pomiędzy 16 a 18 złotych.
  • Większość szpitali zatrudnia dietetyków. W przypadku 1/3 placówek spośród wszystkich, które udzieliły odpowiedzi na zadane w tej sprawie pytanie, jest to jednak tylko jedna osoba na wszystkich pacjentów
  • 211 szpitali odpowiedziało, że korzysta z usług zewnętrznej firmy cateringowej. Ponad połowa nie zastrzegła jednak w umowie z nią minimalnej kwoty, która ma być przeznaczona na zakup produktów do przygotowania posiłków
  • większość szpitali zapewnia pacjentom dietę wegańską wegetariańską. W niektórych przypadkach decydował o tym lekarz
  • większość szpitali nie szkoli swoich lekarzy z zakresu żywienia pacjentów
  • pacjenci rzadko skarżą się na złą jakość jedzenia w szpitalach, a przynajmniej nie odnotowują tego szpitale

Cały raport znajdziesz TUTAJ.

Czy tak powinno wyglądać żywienie w polskich szpitalach? Podziel się tą treścią z innymi. Niech jak najwięcej ludzi dowie się, jak wygląda rzeczywistość.

Źródła: sprawdzamyjakjest.pl
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować