Kategorie Zdrowie

Rząd znosi kolejne obostrzenia: koniec z maseczkami, otwarte kina i możliwość zgromadzeń

Dzisiaj miała miejsce kolejna konferencja z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Piotra Glińskiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Konferencja, na której poznaliśmy terminarz kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa. Jakie zmiany czekają nas tym razem?

Zapadła też decyzja ws. obowiązku noszenia maseczek na ulicach

Maseczki podzieliły Polaków. Jedni są za ich noszeniem, bowiem twierdzą, że są w stanie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, inni z kolei uważają, że ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Bez względu jednak na własne przekonania od 16 kwietnia obowiązuje nas nakaz noszenia maseczek/zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Tymczasem już w najbliższych dniach, a dokładniej od soboty 30 maja ma się to zmienić.

Flickr

Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli będzie możliwe zachowanie dystansu dwumetrowego, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek… W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe – poinformował podczas konferencji prasowej premier

Choć maseczki nie będą już obowiązywać praktycznie na każdym kroku, należy pamiętać o odpowiedniej higienie zwłaszcza dłoni i zachowaniu bezpiecznej odległości od innych osób.

Pixabay

Zostaną zniesione limity w sklepach i restauracjach

Od 30 maja nie będą już obowiązywały limity osób w sklepach i restauracjach. Nie mniej jednak maseczkę trzeba będzie zakładać przy doprowadzeniu do stołu lub podczas wychodzenia do toalety. Przy stoliku z wiadomych przyczyn zakrywanie ust i twarzy nie będzie wymagane.

Zostaną zniesione limity w kościołach

Jeżeli chodzi o kult religijny – już od tej niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, ale również taka sama zasada i dystans dwumetrowy od innego wiernego – powiedział podczas konferencji prasowej premier

Wikipedia

Zostaną otwarte kina, baseny, a także czekają nas zmiany w organizacji wesel

Od 30 maja możliwe będzie organizowanie zgromadzeń do 150 osób.

Podobnie obowiązuje zakrywanie nosa i ust lub dystans społeczny. Decyzje o zgodzie na zgromadzenie będą podejmowane jednak w oparciu o stan epidemiczny – zaznaczył premier

Tydzień później, a więc od 6 czerwca, zostaną otwarte kina, teatry, filharmonie, a także baseny, siłownie, solaria czy salony masażu. Od 6 czerwca będziemy mieć już także możliwość organizowania wesel i różnego rodzaju uroczystości rodzinnych. Warunkiem jest zgrupowanie nie większe niż 150 osób.

Czy w Twojej głowie też rodzi się pytanie, czy dynamiczne znoszenie obostrzeń nie przyczyni się do kolejnej fali zachorowań?

Źródła: businessinsider.com.pl