Znamiona na skórze dziecka mogą oznaczać kłopoty!

Znaki urodzeniowe to plamy lub znamiona na skórze, które ujawniają się tuż po urodzeniu lub po pewnym czasie od pojawieniu się na świecie maluszka. Istnieją różne rodzaje znamion, które różnią się kształtem, rozmiarem i kolorem. Naukowcy nie są do końca pewni, czemu zawdzięczamy ich obecność. Chociaż większość uważa, że ​​jest to cecha dziedziczna, w niektórych częściach świata powiązane są z wierzeniami i mitami.

Znamiona na skórze dziecka mogą oznaczać kłopoty!
curejoy.com

Zazwyczaj znamiona u noworodków są nieszkodliwe, w niektórych przypadkach znikają z czasem, ale niektóre towarzyszą nam przez całe życie. Plamy te są zazwyczaj dwojakiego rodzaju: naczyniowe i pigmentowane.

Znamiona naczyniowe

Przebarwienia te powstają, gdy naczynia krwionośne pod skórą nie są prawidłowo zbudowane. Mogą być różowe, czerwonawe lub niebieskawe.

Znamiona pigmentowe

Powstają one w wyniku nierównomiernego rozkładu melanocytów i mogą mieć kolor brązowy, niebieski lub czarny.

Oto kilka typowych znamion występujących u maluszków:

1. Pieprzyki

Znamiona na skórze dziecka mogą oznaczać kłopoty!
pinterest.com

Pieprzyki są pigmentowanymi znamionami i zwykle pojawiają się jako małe, płaskie i okrągłe plamy na skórze. Mogą być nieregularne lub podobne do grudek. Z reguły ujawniają się dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia dziecka. Tylko 1% maluchów ma pieprzyki przy porodzie.

Znamiona te mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze jako brązowe, czarne, a nawet różowawe zmiany. Ich kolor może ciemnieć wraz z dojrzewaniem. Chociaż posiadanie pieprzyka nie jest niepokojące, dzieci ze swędzącym, nieregularnym znamieniem o niezwykle dużych rozmiarach powinny zostać sprawdzone przez dermatologa.

2. Plamy mongolskie

Znamiona na skórze dziecka mogą oznaczać kłopoty!
wikipedia.org

Nieprawidłowe komórki barwnikowe są odpowiedzialne za pojawianie się plam mongolskich, które wyglądają jak niebieskawe lub szare placki na skórze.Niemowlęta mają te znamiona w dolnej części pleców lub w pobliżu pośladków. Mogą wyglądać niebezpiecznie, ale nie są, a w większości przypadków zanikają, gdy skończy 3 lub 4 lata.

3. Naczyniak płaski

Znamiona na skórze dziecka mogą oznaczać kłopoty!
curejoy.com

Te naczyniowe znamiona przypominają rozlane wino na twarzy. Mogą występować w dowolnym miejscu na twarzy, szyi lub kończynach i różnić się rozmiarem. Małe zmiany występują w postaci kilkumilimetrowych plamek, ale mogą mieć również kilka centymetrów. Chociaż może to być mało przyjemny widok dla rodzica, z reguły zmiany te znikają z wiekiem. Niestety mogą również wraz z upływem czasu przyciemniać się i zagęszczać. Tego typu znamion można pozbyć się przy pomocy zabiegów z wykorzystaniem lasera.

4. Plamy przypominające kawę z mlekiem

Znamiona na skórze dziecka mogą oznaczać kłopoty!
pinterest.com

W języku francuskim te znamiona określa się jako plamy o kolorze kawy z mlekiem. Plamy te są gładkie, nieregularne i jasne lub ciemnobrązowe. Są nieszkodliwe, ale nie znikają z upływem lat. Znamiona mogą mieć średnicę od 2 milimetrów do 20 centymetrów. Jeśli zauważysz 4 lub 5 takich jasnych plamek na skórze, może to być oznaką nerwiakowlókniakowatości – zaburzenia genetycznego.

6. Naczyniak

Znamiona na skórze dziecka mogą oznaczać kłopoty!
wikipedia.org

Te zmiany wywołują przerażenie wśród rodziców. Można je zauważyć już w 2 tygodniu po urodzeniu, ale rozwijają się najintensywniej między 6 a 9 miesiącem życia. Są one jednak zazwyczaj nieszkodliwe i znikają w ciągu 3 -10 lat.

Jeśli plamka na skórze krwawi, można zastosować maść przeciwbakteryjną i kompresy. W niektórych przypadkach zmiany te mogą być bolesne – rodzice muszą zwrócić się do dermatologa lub specjalisty, który zastosuje odpowiednie leczenie.