×

Psycholodzy twierdzą, że sny o spadaniu to ważny sygnał o stanie Twojej psychiki

Nic dziwnego, że elementy naszego rzeczywistego życia mają wpływ na nasze sny. Jeżeli jednak miewasz ciągle te same koszmary senne, może to być wołanie o pomoc z twojego mózgu.

Podczas gdy istnieje wiele senników, oferujących wgląd w to, co nasze umysły próbują nam przekazać we śnie, jeden z najnowszych artykułów naukowych opublikowanych w czasopiśmie „Motivation and Emotion” znalazł związek pomiędzy powtarzającymi się „złymi” snami i frustracją wynikającą z niespełnionych potrzeb psychologicznych.

Netta Weinstein, starsza wykładowczyni z zakresu psychologii społecznej i środowiskowej na Uniwersytecie w Cardiff, wraz z zespołem psychologów postanowiła zbadać związek między koszmarami sennymi a spełnianiem trzech podstawowych potrzeb psychologicznych: autonomii, kompetencji i uczuć związanych z innymi ludźmi .

W pierwszym z dwóch przeprowadzonych badań naukowcy zapytali 200 ochotników, czy doświadczają dziewięciu popularnych koszmarów, a jeśli tak, to jak często.

Należą do nich uczucie spadania, bycie zaatakowanym lub ściganym, zamrożone strachem, zamknięcie, obecność ognia, nagość publiczna, wielokrotne próby zrobienia czegoś, niezdanie egzaminu, niepoprawne ubieranie się i spóźnienie.

Najczęściej powtarzającymi się odpowiedziami były: atakowane, ścigane i uczucie spadania.

W drugim badaniu 110 uczestników zostało poproszonych o wypełnienie wstępnego badania oceniającego, czy ich potrzeby psychologiczne zostały zaspokojone.

Następnie przez trzy dni zgłaszali albo odczuwanie satysfakcji psychicznej, albo frustrację i opisywali swoje codzienne nastroje jako pozytywne lub negatywne. W tym czasie prowadzili pamiętniki senne.

Choć ważne jest, aby wspomnieć, że przywoływanie snów nigdy nie jest do końca wiarygodne, naukowcy odkryli pewien trend w wynikach. Uczestnicy, którzy zgłosili, że ich potrzeby psychiczne nie zostały spełnione, częściej doświadczali negatywnych nastrojów i nieprzyjemnych snów.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę uczucie spadania, towarzyszące nam podczas zasypiania, możemy rozpatrywać je jako złudzenie, które polega na niewłaściwej interpretacji grupy bodźców przez mózg. Takie złudzenia nasilają się podczas zasypiania wraz ze wzrostem stresu oraz przemęczenia.

Jeżeli człowiek nie wyciszy się odpowiednio po ciężkim dniu i podczas zapadania w sen wciąż będzie odczuwać niepokój, wówczas jego organizm będzie wyjątkowo czuły na bodźce i może doświadczyć dość realistycznego wrażenia, jakoby spadał w dół.

Wrażenie spadania podczas zasypiania jest związane z samym procesem rozluźniania się, szczególnie, jeśli jesteśmy niespokojni lub z jakichś powodów nie może znaleźć sobie miejsca w łóżku. Podczas gdy mięśnie przechodzą w stan relaksu, mózg wciąż jest świadomy i analizuje sytuację. Pełne odprężenie organizmu może być odbierane przez mózg jako nagłe i bezwiedne spadanie ciała w dół. Wysyłany jest więc sygnał do mięśni, aby je pobudzić.  W tym przypadku mózg nieprawidłowo rozpoznaje przyczyny rozluźnienia mięśni, a efektem jest uczucie spadania, które odbieramy jako nieprzyjemne doznanie.

Często zdarza Ci się śnić o spadaniu? Podziel się z nami informacją w komentarzu!