Kategorie Zdrowie

Polacy są rekordzistami w braniu zwolnień lekarskich. Od teraz ZUS wykryje lewe L4

Praca i choroba nie idą w parze. Teraz w okresie zimowym, gdy atakują nas wszelkiego rodzaju przeziębienia czy grypa, uciekamy na zwolnienia lekarskie. A na nich może czekać Cię kontrola.

W tym roku weszła w życie ustawa, która nakazuje umieszczanie faktycznego adresu pod którym zamierzamy przebywać podczas korzystania z L4.

Muszę się przyznać, że mieszkając sama, zawsze podczas większej choroby przenosiłam się do rodziców, którzy się mną opiekowali. Wychodzi na to, że teraz będę musiała wcześniej podjąć dezycję, gdzie chce chorować.

Oczywiście, zdarzają się osoby, które na zwolnieniach lekarskich stosują nadużycia i stąd te zmiany

Zamiast leczyć chorobę, często podejmują w tym czasie dodatkową pracę na czarno lub załatwiają sprawy prywatne. To właśnie przez takie osoby, ustawa uległa zmianie.

Nowe przepisy mają uchronić przed takimi przekrętami

„nakładają one na ubezpieczonego obowiązek podania wystawiającemu zaświadczenie lekarskie adresu pobytu na cały okres czasowej niezdolności do pracy, jeżeli różni się on od zapisanego w systemie lub dokumentacji medycznej”. – podaje portal pulshr.pl.

Okazuje się, że jeżeli nasze miejsce podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim jest inne niż miejsce naszego zamieszkania, musimy poinformować o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności

Jak się zatem może zmienić nasze życie na zwolnieniu lekarskim? Otóż, pod adres, który podamy, może wstawić się kontrola prawidłowości. Jeżeli nie będziemy obecni pod wskazanym adresem, pracodawca będzie oczekiwał usprawiedliwienia.

Polacy są rekordzistami w braniu zwolnień lekarskich. Jak się okazuje, grudzień jest szczególnie obfity w wystawianie L4. A jak wiemy, w grudniu fajnie jest nieco odpocząć bądź pomóc przy organizacji Świąt.

Może będziesz zaskoczony, ale pracownicy ZUS-u twierdzą, że w trakcie jednego dnia potrafią wystawić nawet 182 tys. zwolnień

To, czy zmiana ta jest dobra czy wręcz przeciwnie, pozostawiam Tobie do przemyśleń.

Źródło: wykop.pl | Fotografie: www.instagram.com