Kategorie StomatologiaZdrowie

Zły zgryz wpływa bardzo niekorzystnie na nasz wygląd i zdrowie. Przedwczesne starzenie to początek

Wygląd – wiele osób zwraca na niego uwagę. Jednak często patrzymy na niego ze złej perspektywy, ponieważ chcemy poprawiać coś co już mamy piękne, a nie dostrzegamy zdrowotnych rzeczy, które powodują, że nasza twarz wygląda gorzej. Co mam dokładnie na myśli?

Nieprawidłowy zgryz polega nie tylko na nieatrakcyjnym uśmiechu, lecz także stanowi ogólne zagrożenie dla zdrowia. W niektórych bardzo poważnych przypadkach zagrożona jest nie tylko szczęka, lecz także układ trawienny i układ sercowo-naczyniow . Poza tym zła proteza zęba lub źle ustawione zęby mogą zmienić rysy twarzy i stać się przyczyną braku pewności siebie.

#1 Wystające górne zęby lub wyraźny podbródek

Istnieją 3 rodzaje wad zgryzu.

  1. Klasa I: Trzonowe zęby są zamknięte w normalny sposób, ale inne zęby nie mają wystarczającej ilości miejsca, nie są w tej samej linii.
  2. Klasa II: Pierwsze zęby trzonowe górnej i dolnej szczęki nie są wyrównane ze sobą, a górna szczęka wystaje.
  3. Klasa III: zęby trzonowe również nie są wyrównane, ale dolna szczęka wystaje.

#2 Strzykanie szczęką i ból

Wada zgryzu może również prowadzić do dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Więc niektórzy ludzie mogą odczuwać ból w stawie lub doświadczać strzykania. Dźwięki te zwykle pojawiają się podczas ruchu szczęki. Chociaż dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego nie wymaga poważnego leczenia, może stać się przewlekła.

#3 Ryzyko uszkodzenia zębów

Jeśli powierzchnia zębów uniemożliwia normalne poruszanie się szczęki, szkliwo staje się słabsze, przez co zęby są wrażliwe na bakterie. Podczas żucia jedzenia istnieje ryzyko pęknięcia części zęba. 

#4 Asymetria twarzy

Odrobina asymetrii nie sprawia, że ​​twarz wygląda źle. Ale jeśli dana osoba ma  wady zgryzu, może rozwinąć się naprawdę poważna asymetria dolnej lub górnej części twarzy. 

Na przykład, jeśli dziecko zbyt wcześnie traci ząb lub osoba dorosła nie ma wszystkich zębów, usta mogą wyglądać nietypowo: na przykład jedna strona jamy ustnej może znajdować się niżej niż druga lub linia oczu może być przechylona.

#5 Ból głowy

Jeśli zęby nie zamykają się na równo, zmusza to daną osobę do włożenia dodatkowego wysiłku w żucie jedzenia. Czasami powoduje to ból mięśni żuchwy, który przenosi się do skroni.

Ból może pojawić się nie tylko podczas jedzenia: jeśli zęby tylne nie pozwalają szczęce normalnie się poruszać, mięśnie szczęki stają się napięte przez cały czas. Powoduje to nieprzyjemne odczucia. Ten ból nazywa się bólem głowy spowodowanym napięciem.

Eksperyment: Aby sprawdzić, czy boli cię głowa z powodu zębów, zaciśnij zęby tak mocno, jak to możliwe. Jeśli czujesz, że ból głowy nasila się, może to oznaczać, że musisz udać się do specjalisty.

#6 Słabe trawienie

Jeśli dana osoba ma wadę zgryzu, istnieje szansa, że ​​nie żuje jedzenia tak dobrze, jak powinna, więc niektóre składniki odżywcze z pokarmu nie są odpowiednio trawione. Jedzenie dostaje się do organizmu w kawałkach, co może powodować u pacjenta problemy trawienne, takie jak refluks żołądkowy, wzdęcie brzucha czy skurcze. A ponieważ trudno jest myć zęby, które nie są prawidłowo ustawione, stają się pokryte większą ilością bakterii, które dostają się do układu pokarmowego przez ślinę.

#7 Problemy z wymową

Badania pokazują, że osoby z wadami zgryzu mają większe trudności z wymową dźwięków. Wąska górna szczęka i wysokie podniebienie utrudniają wymawianie niektórych samogłosek, a przemieszczone siekacze sprawiają, że ogólna mowa jest mniej wyraźna .

W niektórych przypadkach zła proteza zębowa może również utrudniać wymowę.

#8 Problemy z oddychaniem i sercem

Jeśli dana osoba ma wrodzoną wadę zgryzu, może to prowadzić do innych złych konsekwencji, takich jak zgrzytanie zębami, skurcze mięśni, problemy z oddychaniem podczas snu, obturacyjne choroby płuc, a nawet problemy z układem odpornościowym.

Źródło: brightside.me | Fotografie: brightside.me | Miniatura wpisu: brightside.com