Kategorie Choroby układu oddechowegoMedycyna naturalnaZdrowieZiołolecznictwo

5 ziół, które pomogą Ci oczyścić płuca. Są w tym możliwe najlepsze

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak na co dzień cierpią nasze płuca. Wdychamy kurz, oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, narażamy je na toksyny i pleśnie czy palimy papierosy nie mówiąc już o koronawirusie, który dosłownie sieje spustoszenie w płucach człowieka.

Wiele osób cierpi z powodu powikłań układu oddechowego, co może skutkować astmą lub chociażby przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) – poważną, zapalną chorobę płuc utrudniającą przepływ powietrza. Statystyki podają, że POChP jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w Europie co jest chyba najlepszym dowodem na to, jak poważnie zagrożone jest dobro i zdrowie naszych płuc. Jak więc możemy im pomóc? Z pomocą przychodzą tutaj zioła, które w naturalny sposób oczyszczają płuca i ułatwiają im codzienne funkcjonowanie.

5 ziół, które pomogą Ci oczyścić płuca. Są w tym możliwe najlepsze

#1 Oregano

Czy w Twoim menu jest miejsce na oregano? Jeśli nie, to może czas najwyższy to zmienić! Oregano to bardzo aromatyczna przyprawa, która ma zbawienne działanie dla naszych płuc. Wszystko za sprawą zawartości karwakrolu i kwasu rozmarynowego, czyli związków oddziałujących na zmniejszenie histaminy i poprawiających przepływ powietrza. Oregano skutecznie redukuje również przekrwienia.

Pixabay 

#2 Eukaliptus

Eukaliptus to kolejna, wyjątkowa pozycja na tej liście. Ma on bowiem zdolność do oczyszczania zatok i zmniejszania podrażnień gardła. Z powodzeniem stosowany jest między innymi do inhalacji dróg oddechowych w celu ułatwienia oddychania. Kluczową rolę w przypadku eukaliptusu odgrywa związek zwany cyneolem charakteryzujący się działaniem kojącym.

Pixabay

#3 Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa, nazywana jest także miętą lekarską, wykorzystywana w medycynie naturalnej od wielu lat.  Znajduje on zastosowanie przede wszystkim w w nieżytach górnych dróg oddechowych. Wykorzystuje się go do inhalacji w celu łagodzenia objawów zapalenia zatok czy grypy. Działa również jako lek przeciwhistaminowy i skutecznie rozluźnia zatory.

Piqsels

#4 Miodunka

Miodunka to zdaniem niektórych tylko i wyłącznie ozdobna roślina. Tymczasem ma ona właściwości lecznicze, a przede wszystkim bardzo silne właściwości antyoksydacyjne. Ma zbawienne działanie na drogi oddechowe, a zwłaszcza błony śluzowe dróg oddechowych i słynie z właściwości wykrztuśnych. Dodatkowo jej kwasy skutecznie chronią płuca. Miodunka wpływa równiez korzystanie na gojące się tkanki płucne, dlatego tak często jest zalecana palaczom.

Wikipedia

#5 Oman wielki

Oman wielki to dość tajemnicza roślina (być może słyszysz o niej po raz pierwszy), a w rzeczywistości to sporych rozmiarów, urodziwy kwiat obdarzony niezwykłą mocą leczniczą, również, a zwłaszcza w kontekście zdrowia naszych płuc. Oman wielki słynie ze swojej skuteczności w walce z kaszlem, zwłaszcza uciążliwym, mokrym i duszącym. Co więcej, jest bardzo  pomocny dla osób z astmą. Skutecznie oczyszcza płuca i pomaga pozbyć się zalegającego śluzu. Właściwości zdrowotne ma także korzeń rośliny, który jest bogaty w inulinę – związek redukujący wydzielinę z oskrzeli.

Wikimedia Commons
Źródła: motywatordietetyczny.pl