×

Odpowiednia ilość wytrysków w miesiącu zmniejsza ryzyko raka prostaty. O jakiej ilości mowa?

Rak prostaty zajmuje u mężczyzn drugie miejsce w zestawieniu zapadalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych. Co więcej ciągu ostatniej dekady liczba zachorowań w Polsce na raka prostaty wzrosła dwukrotnie. Niepokojące statystyki dają do myślenia, podczas gdy wiele ludzi zastanawia się, co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę śmiertelnie niebezpieczną chorobę. Okazuje się, że pomóc tutaj może odpowiednia częstotliwość… wytrysków. Naukowcy wyliczyli bowiem, ile razy w miesiącu mężczyźni powinni uprawiać seks bądź się masturbować, aby zmniejszyć ryzyko raka prostaty.

Badania

Seks to zdrowie – jeśli myślisz, że to powiedzenie ma niewiele wspólnego z prawdą, bardzo się mylisz. Naukowcy z Harvard Medical School wyliczyli, ile raz w ciągu miesiąca mężczyźni powinni uprawiać seks lub się masturbować, aby zmniejszyć ryzyko raka prostaty. W tym celu 10 lat śledzili historie medyczną prawie 30 tys. mężczyzn, którzy byli pracownikami służby zdrowia. Mieli oni dostarczać informacji na temat średniej liczby wytrysków w miesiącu będąc w wieku 20-29 lat, 40-49 lat i w ostatnim roku przed badaniami. Pod uwagę brane były wszystkie wytryski bez względu na to, czy doszło do niego podczas stosunku, masturbacji czy nawet polucji nocnych.

Wyniki badań jasno dały im do zrozumienia, że częste wytryski w młodym wieku chronią przez rakiem prostaty w przyszłości. Co więcej to niejedyne badania, które potwierdzałyby zależność pomiędzy ilością wytrysków, a prawdopodobieństwem wystąpienia raka prostaty.

Jak często uprawiać seks/masturbować się?

Odpowiedzi na to pytanie udzielono na podstawie wyników badań. Mężczyźni, którzy dopuszczali do wytrysku minimum 21 razy w miesiącu, mieli o 31 procent mniejsze ryzyko wystąpienia raka prostaty w przyszłości niż ci, którzy doliczyli się zaledwie 4-7 wytrysków.

Rak prostaty – objawy i konsekwencje

Najczęstszym objawem raka prostaty są trudności w oddawaniu moczu oraz zbyt częste jego oddawanie. Każdy mężczyzna, który ma z tym problem, powinien zostać zbadany przez lekarza – w tym przypadku urologa. Niepokojącymi objawami, które mogą oznaczać raka prostaty, są także: uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu moczu, oddawanie moczu wąskim strumieniem, naciek okolicznych tkanek, krwiomocz, zakażenia dróg moczowych czy rzadziej obrzęki kończyn dolnych. W późniejszym stadium może dojść do zastoju moczu w pęcherzu, wodonercza i niewydolności nerek. W jeszcze bardziej zaawansowanej facie możemy mierzyć się z bólami kręgosłupa w okolicy lędźwiowej, co może świadczyć o przerzutach.

Zważywszy na konsekwencje, można śmiało powiedzieć, że im wcześniej wykryjemy nowotwór, tym lepiej. Jeśli więc zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały, które daje Ci Twój organizm, nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się do specjalisty.

Źródła: health.harvard.edu , Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Zdrowie-mezczyzny/Rak-prostaty-czy-masturbacja-zmniejsza-ryzyko-raka
Fotografie: pl.freepik.com

Może Cię zainteresować