×

Chleb jest jednym z najbardziej słonych produktów. Duża ilość soli konserwuje pieczywo

Gdy myślimy o słonym jedzeniu, zazwyczaj do głowy przychodzą nam przekąski. Ale nowe badania pokazują, że istnieje silna konkurencja, której zawdzięczamy nadmierne spożycie soli, o której nie mieliśmy pojęcia!

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

Badania

Chleb wcale nie wydaje się słony, prawda? Jednak składy pieczywa pozostawiają wiele do życzenia. Analitycy sprawdzili 2000 różnych typów chleba (jasny, pełnoziarnisty, mieszany i tzw. flatbready) sprzedawane w 32 krajach świata i doszli do naprawdę szokujących wniosków! Okazało się, że chleby zawierają wysokie stężenie soli. Było ono różne dla różnych gatunków i marek chleba, jednak prawie 1/3 wszystkich badanych bochenków przekraczała przyjęte normy stężenia soli dla pieczywa i wynosiła 2,5 g soli na 100 g produktu, czyli mniej więcej dwie cienkie kromki!

Ukryty smak

Gdy jemy chipsy lub orzeszki, zwykle czujemy słony smak, który znajduje się na zewnątrz jedzenie i od razu dotyka naszych kubków smakowych. W przypadku chleba sól zwykle jest wmieszana w ciasto i zdominowana dla kubków smakowych poprzez chociażby cukier. Dlatego nie zdajemy sobie sprawy, że zjadamy jej aż takie ilości! Ale po co sól w chlebie? Dodaje ona nie tylko smaku, ale i ma wpływ na teksturę, kształt i trwałość pieczywa.

Źródło: Canva

Źródło: Canva

Nadmiar soli

Jednak ilość soli znaleziona w chlebach na całym świecie znacząco przekraczała to, co było niezbędne dla smaku czy tekstury. Naukowcy twierdzą, że producenci chleba dodają tak dużo soli, by pieczywo dłużej pozostawało zakonserwowane i miały pożądany kształt i konsystencję. Ma to jednak ogromny wpływ na nasze zdrowie!

Ryzyko

Nadmierne spożycie soli przez dłuższy okres czasu niesie ze sobą ryzyko wielu chorób, w tym nadciśnienia, zawałów serca, czy udarów. W dodatku sprzyja gromadzeniu się wody w organizmie i otyłości.

Właściwa dawka

Według Światowej Organizacji Zdrowia dziennie nie powinniśmy spożywać więcej niż 5 g soli dziennie, dla osoby dorosłej. Pamiętajcie, że dzieci mają mniejsze zapotrzebowanie na sól!

Źródło: Canva

Źródło: Canva

Sprawdzajcie etykiety pieczywa i zawróćcie uwagę na ilość soli jaka się w nim znajduje. Może okazać się, że Wasza dieta nie przynosiła efektów, a zdrowie jest zagrożone właśnie przez zły wybór pieczywa.

Może Cię zainteresować