Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Komu jako naród ufamy najbardziej ws. koronawirusa? Wyróżniamy się na tle innych państw

Blisko 5,7 miliona zakażeń, ponad 350 tys. zmarłych i prawie 2,4 miliona ozdrowieńców – tak na dzień dzisiejszy przedstawiają się statystyki w związku z pandemią koronawirusa podane przez gisanddata. Ogromne liczby sprawiają, że pandemia wciąż wywołuje wiele emocji, którym niejednokrotnie towarzyszą różnego rodzaju teorie spiskowe.

Pojawia się coraz więcej „ekspertów”, którzy publicznie zabierają głos w sprawie wirusa. Są też tacy, którzy coraz odważniej mówią o tym, że pandemia to światowy spisek, a zagrożenie w rzeczywistości nie istnieje. A Ty komu wierzysz najbardziej i skąd czerpiesz wiedzę w zakresie koronawirusa? No właśnie…

Ankieta, która pokazuje, komu ludzie na całym świecie ufają najbardziej w sprawie koronawirusa

Internetowa firma badawcza YouGov postanowiła wziąć pod lupę temat, który od kilku miesięcy jest tematem numer jeden na całym świecie. W tym celu w dniach 5-13 maja 2020 roku przeprowadziła badania opinii publicznej organizując ankietę, której celem było zweryfikowanie, komu ludzie z różnych zakątków globu ufają najbardziej w tematach związanych bezpośrednio z koronawirusem. Jak wyszliśmy pod tym względem innych narodowości? Nie będzie przekłamaniem, jeśli powiemy, że jesteśmy jedyni w swoim rodzaju.

Pixabay

Według sporządzonych statystyk, pracownicy służby zdrowia należeli do grupy najwyższego zaufania, co wydaje się być jak najbardziej zrozumiałe. W końcu to oni walczą z wirusem na pierwszej linii frontu i doskonale wiedzą, jak wygląda to od podszewki. Zaufanie do pracowników służby zdrowia potwierdziło aż 79% lub więcej ankietowanych. Wyjątkiem od tej reguły jest… Polska. Wśród naszych rodaków największym zaufaniem w temacie koronawirusa cieszą się przyjaciele i rodzina (81%), podczas gdy lekarzy i pielęgniarki darzymy 72. procentowym zaufaniem.

Pixabay

Gdzie na tej liście uplasowały się media? W przypadku co najmniej kilku państw, w tym także Polski, zaufanie do mediów pozostawia wiele do życzenia. Dla przykładu, zaufanie do mediów w Wielkiej Brytanii zadeklarowało tylko 31% ankietowanych, we Francji 26%, a w Polsce niespełna 40%. W większości krajów poziom zaufania do mediów waha się natomiast w granicach 50-70%. Procent ten jest wyższy tylko w Wietnamie, Malezji, Singapurze i na Filipinach.

Na koniec został poziom zaufania do rządu, który jest wyjątkowo mocno zróżnicowany w poszczególnych zakątkach świata. Największe zaufanie do rządu pod kątem pandemii koronawirusa ma Wietnam. Słowom wypowiadanym przez władze wierzy w tym przypadku aż 94% społeczeństwa. We Francji natomiast to już tylko 31%, co jest najniższym współczynnikiem spośród badanych państw. Podobnie to wygląda w Polsce, gdzie rządzącym wierzy 32% społeczeństwa.

Źródło: yougov.co.uk, Opracowanie: Polska Grupa Infograficzna

Źródła: www.fakt.pl, YouGov
Fotografie: pl.wikipedia.org