×

9 zatrważających faktów na temat pępka. To drobne zagłębienie na brzuchu kryje wiele tajemnic

Pępek to pierwsza blizna w naszym życiu, która jest pozostałością po sznurze pępowinowym łączącym płód z matką. Większość z nas prawdopodobnie nie stara się go dokładnie wyczyścić za każdym razem, gdy się kąpie. Z tego powodu w naszych pępkach kryje się wiele tajemnic. Następnym razem, kiedy będziesz brać prysznic, przypomnij sobie o tych dziewięciu faktach dotyczących pępka.

1. To zagłębienie w naszym ciele jest pełne brudu!

Przeważnie, gdy znajdujemy się pod prysznicem nie zapominamy o umyciu twarzy, pach, czy miejsc intymnych, ale pępek stosunkowo rzadko widzi w swoich czeluściach mydło. Z tego powodu, kiedy raz na jakiś czas przypomnimy sobie o jego istnieniu, możemy być niemało zaskoczeni tym, co się w nim znajduje. Okruszki jedzenia i grudki brudu nie są zbyt przyjemnym widokiem, dlatego czyść pępek regularnie.

2. Pępek jest opanowany przez bakterie

Badania wykazują, że każdy z nas ma średnio 67 różnych typów bakterii zamieszkujących pępek. Ponieważ jest on najrzadziej czyszczonym elementem naszych ciał i stwarza niczym niezakłócone środowisko dla rozwoju bakterii, mikroorganizmy chętnie w nim przebywają i namnażają się, często powodując nieprzyjemny zapach.

3. Każdy z nas ma w nim unikalną florę bakteryjną

Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że w naszych pępkach znajduje się około 2300 gatunków bakterii, podczas gdy jedynie 8 z nich można uznać za „wspólne”. Oznacza to, że każdy z nas ma soją unikalną florę bakteryjną pępka, a kombinacji gatunków znajdujących się w jednym pępku jest niezliczenie wiele.

4. Włoski dookoła pępka powodują wzmożone gromadzenie się w nim włókien

Brud, włókna ubrań, pył i kurz oraz martwe komórki skóry gromadzą się w pępkach. Austriacki chemik Georg Steinhauser spędził trzy lata na badaniu 500 rodzajów włókien z własnego, oraz pępków innych ludzi. Doszedł do wniosku, że pewien typ rozmieszczenia włosków wyrastających z naszej skóry wspomaga gromadzenie się brudu w tym miejscu. Jeśli Twój meszek okala otwór pępka, możesz spodziewać się w nim większej ilości zabrudzeń.

5. Kamień pępkowy

Czy miałeś pojęcie, że istnieje coś takiego jak kamień pępkowy? Jest to złóg złuszczonych komórek skóry, zgromadzonych w pępku. Ma on ciemną barwę i niekiedy ulega zakażeniom. Zachowanie odpowiedniej higieny osobistej jest na ogół wystarczającą profilaktyką.

6. Jeśli nie dbasz o higienę, możesz spodziewać się infekcji grzybiczej pępka

Wilgotność panująca w pępku i brak docierających do niego promieni słonecznych powoduje, że infekcje grzybicze mają w nim ogromne pole do popisu. Dodatkowo, cząstki brudu i pot wydzielone i nagromadzone w zagłębieniu mogą wspomagać rozwój zakażenia. Objawami infekcji grzybiczej są: przykry zapach, świąd i zaczerwienienie w okolicy brzucha.

7. Piercing pępka może być niebezpieczny!

W przeciwieństwie do innych miejsc przeznaczonych do przekłuwania, które zazwyczaj goją się w ciągu 6 tygodni, leczenie rany po piercingu pępka może trwać nawet od 6 miesięcy do roku. Ponieważ pępek jest wilgotnym miejscem i znajduje się w nim tak wiele bakterii, jego przekłuwanie naraża Cię na rozwój poważnych zakażeń. Dodatkowo musi on być stale osuszany i oczyszczany, aby zmniejszyć ryzyko powikłań.

8. Nowe gatunki mikroorganizmów znalezione w ludzkim pępku

Naukowcy poinformowali, że 1458 typów bakterii znalezionych w ludzkich pępkach było całkowicie nowych dla nauki! Pewien człowiek posiadał w swoim pępku cząstki gleby z Japonii, chociaż nigdy nie odwiedził tego kraju. Ponadto dwie próbki zawierały niezwykle rzadki typ archeobakterii, czyli organizmów jednokomórkowych zamieszkujących gorące źródła, których nigdy wcześniej nie znajdowano na ludzkiej skórze.

9. Serowata substancja z pępka przysłużyła się nauce

Naukowcy zebrali wydzieliny z wnętrza pępka, a także spod pach oraz paznokci u stóp różnych ludzi i użyli tego do stworzenia sera, przeznaczonego na wystawę w Dublinie. Na szczęście ten wyrób nie jest przeznaczony do konsumpcji. Nauka może być czasem bardzo dziwna.

Może Cię zainteresować