×

Na co zwracać uwagę podczas zakupów spożywczych? Ten poradnik otworzy Ci oczy

Wybierając się na zakupy do sklepu spożywczego, chcemy, aby produkty, które wylądują w naszych koszykach, a następnie w domach, były świeże i zdrowe. W tym celu oglądamy je z zewnątrz i sprawdzamy terminy przydatności do spożycia. Czasami to jednak wciąż za mało. Okazuje się, że istnieje więcej czynników, na które warto zwrócić uwagę, aby nasze zakupy spożywcze były jak najbardziej udane.

Poznaj wskazówki, które mogą Ci wybrać możliwie najświeższe produkty. Na co należy zwracać uwagę?

#1 Chleb

Spójrz na skład chleba i sprawdź, co znajduje się na pierwszym miejscu. Jeśli jest to mąka pełnoziarnista, to świetnie. Mąka pełnoziarnista dostarczy Ci więcej błonnika i witamin. Na tym jednak nie koniec… Lekko naciśnij chleb. Jeśli szybko powróci do swojego pierwotnego kształtu, możesz być niemal pewny, że chleb jest wysokiej jakości. Jeśli wgłębienie po Twoim palcu wciąż będzie widoczne, może to być oznaką nieprawidłowego procesu pieczenia lub wcześniejszego zamrożenia.

#2 Kurczak

W przypadku kurczaka warto sprawdzić datę pakowania. Jeśli znajduje się w opakowaniu dłużej niż 2 dni, zostaw go w sklepie. Pamiętaj również o tym, że jego skórka powinna być jaśniejsza niż reszta – jeśli jest żółta lub jasnobrązowa tzn., że nie należy do najświeższych.

#3 Arbuz

Jak sprawdzić czy dany arbuz to dobry wybór? Czy kiedykolwiek się nad tym zastanawiałeś? Oczywiście najlepiej byłoby go po prostu „otworzyć”, ale nie o to tutaj chodzi. Spójrz na jego łodygę. Jeśli jest sucha i brązowa, oznacza to, że jest dojrzały i gotowy do spożycia. Sprawdź także intensywność żółtych obszarów arbuza. Żółta część odpowiada okresowi, przez jaki owoc się rozwijał – jeśli zauważasz na nim ciemnożółte zabarwienie, oznacza to, że będzie słodki.

#4 Pomidor

O ile to możliwe, unikaj kupowania pomidorów w plastikowych pojemnikach. Wynika to z faktu, że nie będzie można sprawdzić, czy są świeże. Co więcej, jedno opakowanie może zawierać pomidory w różnych stadiach dojrzewania. Skórka pomidora powinna być gładka i jędrna. Warto pamiętać również, że dojrzały pomidor może podwoić wagę niedojrzałego pomidora. Powąchaj. Jeśli niczego nie poczujesz, pomidor prawdopodobnie nie jest jeszcze dojrzały. Pomidory muszą pachnieć szczególnie tam, gdzie łączą się z łodygą.

#5 Papryka

W pierwszej kolejności sprawdź, czy papryka ma intensywny kolor i nie ma przebarwień. Obejrzyj ją również od spodu. Po liczbie widocznych tam guzków możemy rozpoznać, czy papryka jest męska czy żeńska. 3 guzki oznaczają paprykę męską, która jest lepsza do gotowania. Papryka z 4 guzkami ma z kolei mniej nasion, co czyni ją bardziej praktyczną.

#6 Ryba

Kupujesz rybę? Spójrz jej głęboko w oczy 🙂 Sprawdź, czy oczy jej wystają i czy źrenice mają błyszczący, czarny kolor. Łuski ryby powinny być jasne i śliskie w dotyku. Jeśli są matowe i lepkie, ryba jest nieświeża. Jak to się ma do filetu? Jeśli wciśniesz w filet palec, po chwili nie powinno być po nim śladu.

#7 Cukinia

Zwracaj uwagę na rozmiar cukinii. Im jest większa, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie gorzka. Wybieraj średniej wielkości cukinię (15-20 centymetrów). Mniejsze cukinię będą miały także mniej nasion niż większe. Będą także bardziej mięsiste i smaczne.

#8 Miód

Przezroczysty miód nie oznacza, że jest lepszy. Intensywność koloru także może się różnić. Jeśli miód jest nieprzezroczysty, oznacza to, że jest „bardziej naturalny” i mniej przetworzony, a co za tym idzie, ma lepsze właściwości zdrowotne. Poza tym świeższy miód może szybciej krystalizować, kiedy temperatura spadnie.

#9 Sałata

Bez względu na rodzaj sałaty, sprawdź, czy nie ma dziurawych liści i liści, które zostały częściowo zjedzone. Zwracaj także uwagę na brak brązowych krawędzi – powinny być jasnozielone.

#10 Konserwy

Upewnij się, że puszka jest idealnie zamknięta i zwracaj uwagę na wszelkie niedoskonałości w opakowaniu. Nigdy nie bierz nieporęcznej lub zardzewiałej puszki. W przypadku żywności w puszkach nie jesteśmy w stanie fizycznie sprawdzić właściwości produkty za pomocą naszych zmysłów, dlatego musimy dokładnie przyglądać się etykiecie. Najlepiej wybierać konserwy konserwowane w wodzie lub we własnym sosie z możliwie jak najmniejszą ilością konserwantów.

Co jeszcze dodałbyś do tej listy?

Źródła: brightside.me
Fotografie: brightside.me

Może Cię zainteresować