×

8 oznak, że Twoje dziecko może potrzebować pomocy terapeuty. Nie bądź na to obojętna

Bycie dzieckiem jak i całe dzieciństwo rządzi się swoimi prawami. To okres, kiedy poznajemy świat, którego jesteśmy niezwykle ciekawi. Co więcej, każde dziecko ma na to swój sposób. Jedno robi to małymi kroczkami i dopytuje o wszystko rodziców, inne chce wiedzieć wszystko o wszystkim i często odkrywa go na własną rękę. Bardzo trudno jest więc wytyczyć granicę między normalnym, typowym zachowaniem dziecka, a takim, które odbiegałoby od normy. Jak więc stwierdzić, czy nasze dziecko potrzebuje terapii? Oto oznaki, na które każdy rodzic powinien zwrócić uwagę.

Czy Twoje maleństwo potrzebuje pomocy terapeuty?

#1 Przesadne reagowanie

Według Child Mind Institute z USA przesadne reagowanie u dzieci w wieku około 10 lat może być spowodowane nierozpoznanym niepokojem. Jest to sposób na wyrażanie ukrytych uczuć. Dziecku towarzyszy wewnętrzny dyskomfort, na który cierpi dziecko w sytuacjach, gdy czuje się źle. Wspomniany dyskomfort prowadzi do utraty kontroli nad wieloma sytuacjami, co może prowadzić do destrukcyjnych zachowań. Psycholog dziecięcy może odegrać w tym przypadku bardzo istotną rolę. Może pomóc dziecku zrozumieć ich reakcję i uświadomić, że środowisko, w którym się znajduje, nie jest dla niego szkodliwe.

#2 Ciągły gniew

Dzieci mają skłonność do robienia problemów z niczego. Rodzice muszą wiedzieć, jak radzić sobie z marudzeniem, jeśli gniew dziecka jest zachowaniem, do którego zwykle ucieka pociecha. Częsty gniew może sygnalizować oznaki lęku, a nawet ADHD. Warto w tym przypadku udać się do terapeuty, który dzięki specjalnym metodom zidentyfikuje przyczynę gniewu dziecka, a tym samym ukierunkuje rodziców i ich pociechę do rozwiązania danego przypadku.

#3 Przewlekły smutek i nerwowość

Jeśli dziecko jest smutne i nie potrafimy wytłumaczyć dlaczego lub też denerwuje się bez powodu, należy poszukać przyczyny. Warto zapytać, co się stało i dlaczego tak jest. Dziecko, które nie znajduje pocieszenia u rodziców i we własnym domu, powinno trafić pod oko specjalisty. Kiedy dziecko jest małe, często zdaje sobie sprawę, że rodzice są od tego, aby mu pomóc, co je uspokaja. Problem pojawia się, kiedy obawy są zbyt uporczywe i zaczynają przypominać swego rodzaju obsesję. Może to być objaw zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego, które powoduje, że dziecko zaczyna doświadczać niepotrzebnych obsesji (lęków) i kompulsji.

#4 Nagłe i niewyjaśnione problemy z nauką

Nagły spadek ocen w nauce powinien być powodem do niepokoju. Oceny zwykle odzwierciedlają stabilność emocjonalną dziecka. Jeśli te są na stabilnym poziomie, emocjonalność dziecka prawdopodobnie nie jest zachwiana. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być w takim przypadku konsultacja z nauczycielem, a w razie konieczności wizyta u psychologa dziecięcego.

#5 Dziecko woli przebywać same

Od czasu do czasu każde dziecko potrzebuje pobyć w ciszy. Problem pojawia się, kiedy dzieje się to zbyt często. Dzieci powinny przebywać bowiem w towarzystwie innych osób. Kiedy zaczynają chodzić do szkoły, powinny cieszyć się na myśl o spotkaniu z kolegami i koleżankami, a po południu mieć ochotę na zabawę z rodzicami. Nie zawsze tak jednak jest. Jeśli Twoje dziecko unika kontaktu z innymi, a kiedy chcesz się z nim bawić, zamyka się w pokoju, skonsultuj to ze specjalistą.

#6 Problemy z koncentracją

Zdarza się, że dziecko nie potrafi odrobić lekcji na czas, a także ma problemy z tym, żeby nauczyć się pisać czy mówić. Należy zwracać uwagę na to, jeśli dziecko ma coraz większe problemy z koncentracją. Co to oznacza? W Twojej głowie powinna zapalić się lampka, jeśli dziecko nie może spokojnie usiedzieć, łatwo się rozprasza, a w konsekwencji ma spore trudności z nauką. Warto zabrać je wówczas do terapeuty, który pomoże stwierdzić, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Zwykle kilka sesji u specjalisty pozwoli poznać nam odpowiedź na nurtujące nas pytania.

#7 Obsesje

Obsesje mogą być normalną częścią rozwoju dziecka. Problem pojawia się, kiedy zakłócają normalne, codzienne funkcjonowanie dziecka. Jeśli więc zauważysz, że Twoje dziecko ma kompletną obsesję na jakimś punkcie, powinno dać Ci to do myślenia. Warto wówczas skonsultować to z terapeutą. Jest to bowiem jeden z najczęstszych objawów zespołu OCD.

#8 Zmiany we wzorcach snu

Ważne jest, aby dziecko chodziło spać o podobnych porach. Nieregularne pory na sen mogą przyczynić się do powstania problemów behawioralnych. Istnieje coś takiego, jak związek pomiędzy rozwojem fizycznym, emocjonalnym, a jakością snu. Niewystarczająca ilość snu u dziecka może mieć wpływ na rozwój mózgu i codzienne funkcjonowanie. Jeśli więc zwykłeś do tego, że układasz dziecko do snu o godzinie 19, a w pewnym momencie zauważasz, że Twoja pociecha zaczyna mieć problemy ze snem (cierpi na bezsenność lub jest ciągle zmęczone), koniecznie zabierz je do terapeuty.

Czy zauważyłaś którykolwiek z tych objawów u swojego dziecka? A może znasz kogoś, dla kogo te informacje mogą być przydatne? Jeśli tak, to koniecznie podziel się z tą osobą naszymi wskazówkami.

Wszystkie powyższe punkty są tylko sugestią i w żaden sposób nie zastępują opinii specjalisty. Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego tak istotne jest, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować to z terapeutą.

Źródła: brightside.me
Fotografie: pxhere.com

Może Cię zainteresować