Kategorie Zdrowie

Wypalenie zawodowe zaczyna się traktować jak chorobę. Już niedługo dostaniesz z tego powodu L4

Czy czekają nas zmiany w L4 w 2022 roku? Pracownicy będą zachwyceni, gorzej z pracodawcami, którzy obawiają się masowych L4. O co tyle paniki?

Mowa tutaj o stresie i wypaleniu zawodowym, które zostało zapisane przez WHO na oficjalnej liście jednostek chorobowych

Jak się pewnie domyślacie, trudno jest taką chorobę zdiagnozować. Czy to jest w ogóle możliwe? Zapewne tak, ale to wymaga czasu i obserwacji.

WHO uznało, ze wypalenie zawodowe to poważny stan, który można leczyć. A zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia konieczne jest uświadamianie pracodawców, że nie wolno ignorować pracowników z wypaleniem zawodowym.

Maciej Klimarczyk, psychiatra potweirdził wnioski WHO i jak powiedział w magazynie „Wysokie Obcasy”

To nie chwilowe rozleniwienie czy rozczarowanie pracą. To wstręt do niej, przemęczenie. Stan, w którym organizm odmawia posłuszeństwa, a pracownik na myśl o pracy – to najczęściej powtarzane słowa – ma w głowie jedno zdanie: „Rzygać mi się chce.

Pytanie tylko, czy pracownicy nie będą korzystać z tego nagminnie. W końcu łatwo można oszukać…

Jak podaje portal polskatimes:

WHO zaktualizowała Międzynarodową Statystyczną Klasyfikację Chorób (IDC-1), według której wypalenie zawodowe uznano za syndrom zawodowy związany z bezrobociem i zatrudnieniem. Tym samym w 2022 r. lekarze będą mogli wystawiać za wypalenie zawodowe zwolnienia chorobowe.

Nie da się ukryć, że w dzisiejszym świecie i ciągłym biegu, mamy prawo czuć się wypaleni. Niestety, wypalenie zawodowe dotyka coraz większej liczby młodych ludzi, co jest niepokojące. Jej diagnozowanie jest bez wątpienia trudne, dlatego też lekarz musi być świadomy nadużyć od osób, które chcą po prostu dostać kilka dni wolnego.

Jak się okazuje, jest się czego obawiać, ponieważ Polacy dość często korzystają z L4, a Polska na tle innych krajów europejskich cechuje się wystawianiem sporej liczby zwolnień lekarskich.

I co ciekawe, sporo tych zwolnień pochodzi od ludzi, którzy udają schorzenia czy choroby. Dlatego też nie dziwi fakt, że ZUS w ostatnim czasie wzmógł kontrole lekarskie i osoby, które na nich przebywają.

A co Ty myślisz o zwolnieniu z powodu wypalenia zawodowego? Jesteś za czy przeciw?

Źródła: polskatimes.pl
Fotografie: freepik.com, freepik.com (miniatura wpisu),