×

10 ciekawostek dotyczących dzieci, o których wielu rodziców nie ma pojęcia

Kiedy mowa o noworodku, większości z nas niemal natychmiast rodzi się w głowie wizerunek bezbronnej, malutkiej istotki, która wymaga stałej opieki i pomocy ze strony dorosłej osoby. Oczywiście coś w tym jest, ale jak się okazuje, tylko częściowo… W rzeczywistości dzieci są znacznie sprytniejsze i odważniejsze, niż mogłoby nam się wydawać: potrafią manipulować, spać z otwartymi oczami i nie boją się wysokości.

Portal Bright Side zbadał informacje na temat noworodków i maluchów, które wkrótce mają przyjść na świat. Okazuje się, że zarówno jedni, jak i drudzy, są prawdziwi superbohaterami.

#1 Noworodki mają lepsze poczucie smaku niż dorośli

Język, błony śluzowe i podniebienie dziecka ma więcej kubków smakowych niż osoby dorosłej. Niektórzy naukowcy twierdzą, że ta są one niezbędne do odkrywania otaczającego dziecko świata – być może dzieci odczuwają coś więcej niż tylko smak podczas lizania przedmiotów? Zgodnie z teorią synestezji, sygnały z jednego układu sensorycznego mogą kończyć się na innym układzie, np. dana osoba może zobaczyć kolor muzyki lub poczuć zapach słów. Czyżby coś takiego mogło mieć miejsce u noworodków?

Ze względu na dużą liczbę neuronów i kubków smakowych, dzieci uzyskują znacznie więcej informacji o przedmiotach niż dorośli liżąc zabawki, dłonie i inne otaczające je rzeczy. Kiedy dorastamy, organizm pozbywa się niepotrzebnych połączeń neuronowych, przez co zaczynamy „postrzegać świat w normalny sposób”. Taka teoria daje do myślenia.

#2 Komórki macierzyste mogą wspomóc zdrowie matki

Naukowcy zaobserwowali, że niektóre kobiety z osłabionym mięśniem sercowym czują się lepiej po urodzeniu dziecka. Jak to możliwe? Aktywność serca matki może zyskać dzięki komórkom macierzystym z pępowiny dziecka. To samo tyczy się również innych narządów. Komórki zarodkowe znaleziono w uszkodzonych płucach, sercach czy nawet mózgach kobiet w cięży co oznaczałoby, że płód samoistnie próbuje naprawić ciało matki, aby przeżyć. Wniosek? Komórki macierzyste pięciodniowego zarodka mogą rozwinąć się w dowolny typ komórek i zastąpić te uszkodzone, których organizm nie jest w stanie odtworzyć.

#3 Niektóre dzieci śpią z na wpół otwartymi oczami

Czy to powód do zmartwień? Absolutnie nie. Na wpół otwarte oczy sygnalizują, że dziecko jest w fazie REM – przetwarza informacje, które otrzymało w ciągu dnia. Dorośli podczas snu są w tej fazie około 25% czasu, podczas gdy dzieci 50%. Faza REM w przypadku dzieci poprawia procesu pamięciowe i ma pozytywny wpływ na prace układu nerwowego. Co ważne, z powodu przewagi snu w fazie REM w przypadku dzieci, młodzi rodzice mogą mieć trudności z uśpieniem dziecka.

#4 Noworodki nie pocą się i potrafią płakać nie wydzielając łez

W pierwszych tygodniach życia maluchy płaczą bez łez i prawie się nie pocą. Jak to możliwe? Otóż dzieje się tak z powodu nierozwiniętych jeszcze dróg łzowych i gruczołów potowych, co nie jest bez znaczenia. Każdy rodzic powinien upewniać się, czy jego dziecko się nie przegrzeje. Owinięcie maluszka kilkoma warstwami koców jest niebezpieczne – na ich twarzach nie pojawi się pot – ponieważ noworodki nie są jeszcze w stanie wychładzać swojego organizmu.

#5 Noworod ma więcej połączeń neuronowych niż dorosły

Dzieci rodzą się ze 100 miliardami połączeń neuronowych w mózgu. To 2 razy więcej niż w przypadku osób dorosłych, choć objętość mózgu dziecka jest znacznie mniejsza. Oznacza to, że w pewien sposób dzieci myślą więcej niż ich rodzice: dzieci muszą zdobyć ogromną ilość informacji w pierwszym roku życia. W wieku około 3 lat mózg dziecka „przycina” dodatkowe połączenia synaptyczne, aby zoptymalizować swoją pracę. Jeśli proces ten nie przebiegnie prawidłowo, maluch może stać się istnym geniuszem, osobą autystyczną, a nawet schizofrenikiem.

#6 Dziecko nie drży z powodu zimna

Noworodki nie drżą z powodu zimna. Ich ciało ma zdolność do regulacji termicznej: 5% ciała malutkiej istotki zajmuje brązowa tkanka tłuszczowa, która chroni dziecko przed wychłodzeniem. To również dlatego małe dzieci są mniej wrażliwe na zimno niż dorośli, którzy zatracają tego rodzaju regulację termiczną. Jeśli zauważysz, że dziecko drży, najczęściej oznacza to problemy neurologiczne lub głód.

#7 Kolor oczu niemowląt może ulec zmianie

Niektóre dzieci rodzą się z niebieskimi lub ciemnoniebieskimi oczami, jednak do czasu… Melanina, czyli grupa pigmentów odpowiadających za pigmentację organizmów, nie jest wytwarzana natychmiast. Rodzice mogą więc tylko zgadywać, jaki kolor oczu będzie miało ich dziecko. Jest jednak pewien wyjątek: brązowookie dzieci nie zmieniają już koloru oczu, ponieważ ich organizm ma już wystarczającą ilość melaniny.

#8 Niemowlęta potrafią manipulować

Natura jest niesamowita. Dzieci mogą bezpośrednio wpływać na ośrodki przyjemności w mózgu matki. Jak to wytłumaczyć? Otóż kiedy kobieta wdycha zapach swojego dziecka, rozpoczyna się złożona reakcja chemiczna – dopamina, czyli substancja odpowiedzialna za uczucie przyjemności, dostaje się do krwiobiegu. Świeżo upieczona matka czuje wówczas ten sam rodzaj przyjemności, co podczas spożywania posiłku po kilkugodzinnym poście lub podczas picia wody, kiedy jest spragniona. Co ciekawe, niemowlęta mogą manipulować nie tylko swoimi matkami. Zapach dziecka wpływa także na kobiety, które nigdy nie urodziły dziecka. Efekt ten nie będzie jednak tak silny.

#9 Dzieci nie mają lęku wysokości

Naukowcy twierdzą, że dzieci nie boją się wysokości średnio do czasu, aż osiągną wiek 9. miesięcy. Zaczynają odczuwać strach, kiedy nauczą się czołgać. Kiedy dziecko zaczyna poruszać się w przestrzeni, mózg zaczyna odbierać dane z widzenia peryferyjnego i uczy się do niego dostosowywać.

#10 Mniej więcej połowa wszystkich dzieci ma swego rodzaju znamiona, kiedy przychodzi na świat

Czerwone plamki na grzbiecie nosa, czole czy z tyłu głowy u nowo narodzonych dzieci są czymś zupełnie normalnych i występują praktycznie u połowy wszystkich noworodków. Są one znane jako „pocałunki anioła”. Miejsce te często stają się jaśniejsze, podczas gdy dziecko płacze lub krzyczy. Przechodząc już do rzeczy, wspomniane znamiona są najczęściej objawem rozszerzonych naczyń krwionośnych, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia pociechy – w większości przypadków znikają samoistnie.

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować