Obgryzasz skórki lub namiętnie wyduszasz pryszcze? To ujawnia wiele na temat twojej psychiki

Kiedy na Twojej twarzy pojawi się pryszcz nie możesz powstrzymać się od przyjemności wyduszenia go? A może obgryzanie skórek wokół paznokci lub zrywanie suchego naskórka z ust to Twoje ciche uzależnienie. Dermatillomania może objawiać się na wiele sposobów. Mimo, że powyższe objawy nie muszą Ci się kojarzyć z poważnym zagrożeniem, mogą być objawem trudnego do wyleczenia zaburzenia.

Udostępnij pinterest.com

Czym jest dermatillomania?

Mowa o zaburzeniu, które polega na zrywaniu i skubaniu skóry prowadzącym niejednokrotnie do momentu powstania rany na ciele. Ludzie cierpiący na dermatillomanię wykazują zachowania, które obejmują niepohamowaną potrzebę dotykania, pocierania, drapania, zrywania i wyciskania skóry.

Udostępnij pinterest.com

Jakie są objawy zaburzenia?

Z reguły osoby z tym zaburzeniem skupiają się na skórze twarzy i ust, ale może to być dowolna część ciała, jak dłonie, głowa czy ramiona. Zrywanie naskórka często przyczynia się do powstawania ran i blizn, ale w gorszych przypadkach może prowadzić do zakażeń skóry, a nawet sepsy.

Skąd bierze się takie zachowanie?

Udostępnij pinterest.com

Wszystko zaczyna się często w wieku nastoletnim wraz z pojawieniem się trądziku. Przyzwyczajenie się rozwija, by potem przerodzić się w przymus, którego nie idzie kontrolować. Osoby cierpiące na to zaburzenie nie mówią o nim i żyją w poczuciu wstydu.

Do rozwoju dermatillomania może przyczynić się wiele różnych czynników. Niektórzy specjaliści twierdzą, że stanowi ona rodzaj uzależnienia, w którym występuje pewna zależność: im częściej zrywasz skórę, tym bardziej i częściej pragniesz to robić. Zaburzenie to jest niejednokrotnie związane z odczuwaniem stresu, stanami lękowymi oraz nerwicami.

Udostępnij pinterest.com

Ta specyficzna dolegliwość dotyka dużą liczbę ludzi na całym świecie. Według najnowszych doniesień może dotyczyć nawet 5% populacji. Warto dodać, że wiele przypadków nie jest zgłaszanych i odpowiednio leczonych, a osoby ze zdiagnozowaną dermatillomanią to w 75% kobiety. Leczenie tego zaburzenia na własną rękę jest bardzo trudne. Najlepiej skonsultować się z psychologiem i rozpocząć leczenie.