wpływ szpilek na zdrowie
Kategorie StopyZdrowie

Kobiety z Japonii masowo rezygnują ze szpilek i wywołują bunt. Chcą być zdrowe

Wpływ szpilek na zdrowieCzy warto nosić je całymi dniami i męczyć swoje stopy, a w tym i kręgosłup? Niezależnie od tego, jaka odpowiedz nasunęła Ci się do głowy, warto omówić raz jeszcze minusy noszenia szpilek.

W średniowiecznej Azji istniała okrutna tradycja owijania kobiecych stóp w obcisłe bandaże, by powstrzymać ich wzrost. Dorosłym zależało, by dziewczynki miały zgrabne stopy, niezależnie od ich wzrostu.

Doprowadziło to do tysięcy różnych urazów i problemów zdrowotnych. Czy uważasz, że od tego czasu coś się zmieniło?

Pracodawcy często wymagają od kobiet spędzania co najmniej 5 dni w tygodniu w butach, które deformują ich stopy

Jednak dziś kobiety są gotowe do rezygnacji z noszenia wysokich obcasów i chodzenia do biura lub na imprezę towarzyską w tenisówkach.

Przede wszystkim kobiety przestały zgadzać się na deformowanie i ranienie stóp tylko po to, aby dostosować się do standardów piękna społeczeństwa.

Ostatnio japońska kampania internetowa #KuToo wstrząsnęła światową populacją. Kobiety z Japonii domagały się od pracodawców, aby pozwoliły im na noszenie wygodnych trampek w biurze.

Lekarze przypominają kobietom, że noszenie wysokich obcasów często prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych

wpływ szpilek na zdrowie – Nienaturalna pozycja stopy powoduje przesunięcie środka ciężkości, przednia część stopy dźwiga więcej ciężaru, a mięśnie stają się naprawdę napięte. W rezultacie kobiety są bardziej podatne na zapalenia, obrzęki, płaskostopie i żylaki, a także są narażone na poważne problem z kręgosłupem.

Dla tych kobiet, które nie chcą rezygnować z noszenia swoich ulubionych obcasów, lekarze zalecają:

  1. Wybierz buty z obcasem tzw. klockiem: te buty są nieco lepsze w rozkładaniu wagi i zmniejszają ryzyko zwichnięcia kostki
  2. Unikaj wąskich końcówek tzw. czubka, które ściskają i deformują palce
  3. Wybierz buty o odpowiednim rozmiarze, by zapobiec przesuwaniu się stóp do przodu i do tyłu
  4. Wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie kostek i goleni (na przykład, możesz próbować utrzymać równowagę na każdej nodze przez 30 sekund)

Wygląda na to, że biznes sportowego i płaskiego obuwia kwitnie. W 2014 roku firma Nike zarobiła ponad 16 miliardów dolarów sprzedając buty sportowe, a Adidas zarobił ponad 8 miliardów dolarów. W 2018 r. te same firmy zarobiły odpowiednio 22 i 12 mld USD.

Jednocześnie spada sprzedaż butów na wysokich obcasach: w samym tylko 2017 roku spadły one o 11%

A więc widać, że coraz więcej kobiet zmienia swój stosunek do komfortu. A kod ubioru przez buty także się zmienia. Jeśli wcześniej, noszenie tenisówek do zwiewnej, letniej sukienki było uważane za objaw złego gustu, dziś ten wygląd jest uważany za wyjątkowo modny.

Praca marketerów odgrywa tu także dużą rolę. Nauczyli nas patrzeć na sportowe buty jakby były dziełem sztuki. W rezultacie świat ma bardzo piękne buty, które są produkowane masowo, przy jednoczesnym zachowaniu poczucia komfortu i wygody. Dobrze wyglądają i świetnie się noszą!

Jeżeli chcesz zagłębić wiedzę, zobacz artykuł o trikach na zdrowie i piękne stopy!

Źródło: brightside.me | Fotografie: www.Instagram.com | Miniatura wpisu: freepik.com