×

Jeśli miałaś zwyczaj wylewania wody po zagotowaniu jajek, czas z tym skończyć. Wykorzystaj ją!

Gotowanie jajek jest jedną z pierwszych umiejętności kulinarnych, które nabywamy już w dzieciństwie. Spawa jest prosta: wkładamy jajka na 5 czy 10 minut do gotującej wody. W tym czasie dzieją się z nimi rzeczy niezwykłe. Okazuje się jednak, że nie tylko z nimi. Na uwagę zasługuje również woda.

Asystenci laboratoryjni na Wydziale Badań Medycznych Uniwersytetu w Birmingham postanowili wziąć pod lupę reakcje chemiczne, które zachodzą podczas gotowania jaj. Obok wyników badań ciężko przejść obojętnie.

Woda po zagotowaniu jajek

W ostatnim czasie sporo się mówi o trendzie „zero waste”, którego celem jest świadome wykorzystywanie różnych odpadów kuchennych. Chodzi przede wszystkim o niemarnowanie wartościowych produktów. Produktów, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Dzisiaj do tej listy dodajemy wodę po ugotowaniu jajek…

Naukowcy zgodnie doszli do wniosku, że woda po zagotowaniu jajek zmienia swoje właściwości i nie należy jej wylewać.

Jak to wytłumaczyć? Skorupka jaja zawiera około 90% węglanu wapnia. Znajdziemy w niej również fosfor, fluor, miedź, cynk czy krzem. Podczas gotowania jaj woda nasyca się wspomnianymi pierwiastkami i  jonami wapnia, które przenikają do komórki organicznej wywołując w niej reakcje chemiczne.

Jak wykorzystać wodę po zagotowaniu jajek?

Woda po ugotowaniu jaj świetnie sprawdzi się do podlewania kwiatów. Chemicy stwierdzili, że nie tylko odżywia korzenie lepiej niż zwykła woda z kranu, ale także zwiększa tempo wzrostu roślin zielonych nawet 10-krotnie. Na wodzie skorzystają zwłaszcza liście z suchymi końcami i brązowymi plamami, co bardzo często jest oznaką niedoboru wspomnianego wcześniej wapnia.

Woda po ugotowaniu jaj będzie miała pozytywny wpływ również na glebę – pomaga utrzymać ph gleby w zakresie 5,5-6,5 pH, co zapewnia roślinom świetne warunki do wchłaniania składników pokarmowych.

Czy wodą po ugotowanych jajkach można natychmiast podlać rośliny? Otóż nie. W pierwszej kolejności przelejmy ją do osobnego pojemnika i ostudzić, Dopiero wtedy użyj jej do podlewania.

Jajka kurze są dosłownie produktem bezodpadowym

Wykorzystaliśmy już białko i żółtko, które służą nam za pokarm. Wykorzystaliśmy wodę po ugotowaniu jaj. Teraz przyszedł czas na skorupki. Skorupki są skutecznym i innowacyjnym lekiem na alergię, podczas gdy białą, wyścielającą skorupę błonę z powodzeniem można stosować do leczenia chorób stawów, co potwierdziły to badania. Błona składa się bowiem w 25 procentach z kolagenu, kwasu hialuronowego, siarczanu chondroityny i glukozaminy.

Jak spożywać skorupki? Wystarczy je sproszkować i dodawać do potraw lub koktajli.

Źródła: smakdnia.pl
Fotografie: www.pxfuel.com

Może Cię zainteresować