×

Włosy na podbródku pojawiają się również u kobiet. Mogą sygnalizować pewne choroby

Włosy to atut każdej kobiety. Mogą być rożnej długości i różnego koloru. Gdy są zdrowe, grube i mocne to każda z nas uwielbia je eksponować. Jednak, gdy rosną one w miejscach, w których niekoniecznie byśmy chciały, to już ogromny problem. Takim miejscem jest podbródek.

Chociaż wszyscy mamy włosy, które rosną w kłopotliwych miejscach, to jednak większość z nich łatwo ukryć lub usunąć.

Zdarza się nam czasami spojrzeć w lustro i zauważyć długi ciemny włos na brodzie, który pojawił się nagle i jakby znikąd. Jeśli jeszcze nie słyszałaś wcześniej o takim kłopotliwym przypadku, wiedz, że włosy na brodzie u kobiet to dość powszechne zjawisko.

Są one brzydkie, długie, niekiedy twarde i ciemne. Ich pochodzenie może być spowodowane różnymi czynnikami.Jakimi? Oto kilka przykładów:

Hirsutyzm

Możesz cierpieć na hirsutyzm, czyli występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet. Leczenie zależy od ustalenia przyczyn pojawienia się go. Hirsutyzm nie jest niebezpieczny, ale może wskazywać, że Twoje ciało próbuje powiedzieć Ci coś, o stanie Twojego zdrowia.

Winne hormony?

Wg dermatologa Hadley King, włosy na podbródku pojawiają się w wyniku połączenia genetyki i hormonów. To męskie hormony, a także ogólna równowaga hormonalna są odpowiedzialne za wyrastanie włosów na brodzie. Wrażliwość mieszków oraz poziom hormonów są zwykle uwarunkowane genetycznie. Więc jeśli babcia ma włochaty podbródek, są spore szanse, że u Ciebie też będą pojawiać się włosy na brodzie.

Jedną z największych zmian hormonalnych w organizmie kobiety może być ciąża, dlatego nadmierny wzrost włosków na podbródku nie powinien niepokoić. Są one tymczasowe.

Oznaka choroby

Jeżeli stan Twoich hormonów odbiega od normy, a w dodatku masz nieregularne miesiączki, nadmierne owłosienie twarzy i ciała, uporczywy trądzik, którego nie można się pozbyć, możesz cierpieć na zespół Stein-Leventhala (zespół policystycznych jajników). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zwróć się do lekarza, aby ustalić, czy pojawiające się włosy na brodzie nie są symptomem tej przypadłości.

Wiek

Równowaga hormonów w organizmie zmienia się przez całe życie. W wieku menopauzalnym kobiety zaczynają wytwarzać mniej estrogenów.
Jeśli wzrost włosów zaczął się w tej fazie życia, to na pewno ma to związek z wielkimi zamianami, jakie przechodzi właśnie Twoje ciało.

Zespół Cushinga

Nadmierne owłosienie może być spowodowane tym schorzeniem. Charakteryzuje się ono zespołem objawów chorobowych związanych z zaburzeniami hormonalnymi, polegającymi na wytwarzaniu nadmiernej ilości kortyzolu przez korę nadnerczy.

Nadmiar włosów jest tylko jednym z objawów tego stanu. Może on charakteryzować się również rozstępami, zwiększeniem masy ciała, a w niektórych przypadkach cukrzycą typu 2.

Jeśli masz podobne objawy, natychmiast skonsultuj je z lekarzem.

Jak pozbyć się niechcianych włosów?

Najszybsza metoda usunięcia niechcianych włosków to ręczne wyrwanie ich. Jeśli masz sporo włosów, możesz rozważyć depilację elektrolizą lub laserową, co da trwalsze rezultaty.

Oczywiście, nie wolno wyrywać włosów z podbródka jeśli istnieje możliwość, że masz poważniejsze schorzenie lub widać na nim coś niepokojącego. Wówczas musisz udać się do lekarza.

Czasami włosy są najlepszym sposobem na wykrycie choroby, która może okazać się niebezpieczna dla naszego życia.

Może Cię zainteresować