×

Niezwykłe właściwości liści orzecha. Wykazują m.in. działanie antybakteryjne i przeciwzapalne

Kto by pomyślał, że liście orzecha włoskiego mogą mieć tak wiele zbawiennych dla naszego organizmu właściwości. A jednak… Eksperci medycyny naturalnej są co do tego bardzo zgodni i nie mają wątpliwości, że liście orzecha to nie tylko wyrastające z węzłów końcowe elementy rozgałęzień pędu.

Zdrowie jest niezwykle cenne

Gdybyśmy zapytali każdego z osobna, co jest dla niego najważniejsze, wielu odpowiedziałoby z pewnością, że zdrowie. W końcu to od niego zależy, jak się czujemy, a także jak na co dzień funkcjonujemy. Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa niewątpliwie aktywność fizyczna czy zdrowa, dobrze zbilansowana dieta. Jeśli jednak zależy nam na leczniczym wpływie diety, warto urozmaicić ją różnymi produktami o właściwościach zdrowotnych. Tych jest całe mnóstwo. Podczas gdy właściwości zdrowotne niektórych z nich są dla nas oczywiste, innych już niekoniecznie.

Kiedy mówimy o orzechu włoskim, zwykle mamy tylko jedno wyobrażenie…

Mało kiedy natomiast myślimy o jego liściach, zwłaszcza w kontekście zdrowotnych. Mało kto wie również, jak cenne wartości odżywcze zawierają i jak świetne uzupełnienie wielu receptur leczniczych mogą one stanowić.

Właściwości orzechów włoskich

O samych orzechach włoskich można by było powiedzieć wiele dobrego i nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem. Krótko mówiąc mamy znajdziemy w nich pełnowartościowe białko i dużą porcję najszlachetniejszego tłuszczu – już 3 orzechy pokrywają dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3. Obfite w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i sterole roślinne orzechy obniżają poziom złego cholesterolu i zmniejszają lepkość krwi. Ponadto wiele wskazuje na to (wciąż badają to naukowcy), że obecne w orzechach włoskich kwasy fenolowe i elagowe mają działanie przeciwnowotworowe. Za sprawą dużej zawartości fosfory świetnie wpływają na pracę mózgu. Orzechom włoskim nie można również odmówić dużej zawartości żelaza, wapnia, potasu, magnezu czy cynku.

Liście orzecha włoskiego są tak ważne jak i same orzechy

Nie tylko orzechy włoskie zasługują na szczególną uwagę, ale również ich liście. Liście, które mają działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwgrzybicze, a także skutecznie przyspieszają gojenie się ran, dlatego stosowane są medycynie naturalnej w formie okładów. Okazuje się jednak, że można je przyjmować również doustnie, co także będzie miało zbawienny wpływ dla naszego zdrowia. Możemy mówić wówczas o wpływie na obniżenie poziomu cukru we krwi czy wpływie na poprawę funkcjonowania naczyń krwionośnych.

Zbieranie liści orzecha

Liście należy zebrać pod koniec maja lub w czerwcu – to ostatni dzwonek! Zbierane liście powinny być dobrze rozwinięte bez śladów objawów chorobowych. Zebrane liście suszymy, po czym zachowujemy tylko te, które wciąż pozostały w kolorze zielonym – te, które zmieniły barwę, wyrzucamy.

Zastosowanie z liści orzecha

Mamy już zebrane i osuszone liście orzecha. Co dalej? Liście świetnie sprawdzą się w formie naparu. W tym celu należy łyżkę rozdrobnionych i wysuszonych liści zalać wrzątkiem i odczekać godzinę. Tak przygotowany napar pijemy zapobiegawczo, w przypadku stanu zapalnego lub biegunki przez każdym posiłkiem.

Liście orzecha świetnie sprawdzą się również podczas kąpieli w przypadku leczenia chorób stawów i skóry. Chcąc przygotować wyjątkową kąpiel, należy pół kilograma zmielonych liści orzecha zalać litrem wody i gotować przez 25 minut na wolnym ogniu. Tak przygotowaną mieszankę dodajemy następnie do kąpieli.

Wykorzystywałeś już wcześniej liście z orzecha włoskiego?

Źródła: cotozachoroba.pl
Fotografie: www.google.pl

Może Cię zainteresować