×

Światowej klasy eksperci opracowali wirtualny test na koronawirusa. Zrobisz go w domu

Czy mam koronawirusa? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób w naszym kraju, które kaszlą, mają gorączkę, odczuwają bóle stawów, mięśni lub gardła, zmagają się z dusznościami lub po prostu czują, że nie czują się najlepiej. Problem w tym, że testy, o których mówi się tak wiele, nie są ogólnodostępne, co może świadczyć i z pewnością świadczy o tym, że rzeczywista liczba zachorowań w Polsce na COVID-19 jest zdecydowanie wyższa, niż wskazują na to statystyki. To m.in. dlatego eksperci chorób zakaźnych stworzyli wirtualny kwestionariusz samooceny zagrożenia infekcją koronawirusem.

Testy na koronawirusa w Polsce

Jak wygląda statystyka wykonanych testów na koronawirusa? Okazuje się, że pod względem liczby wykonanych testów na milion mieszkańców jesteśmy… na szarym końcu. W Polsce pobrano dotychczas blisko 27 tys. próbki na obecność koronawirusa, z czego blisko 1100 testów dało pozytywną diagnozę. Względnie niska liczba testów oznacza, że liczba osób zarażonych może być zdecydowanie wyższa niż ta, która jest oficjalnie podawana. Pod względem liczby testów przeprowadzanych w Europie jesteśmy dopiero na 18. miejscu.

Teraz możesz samodzielnie ocenić, jeszcze przed kontaktem z lekarzem, czy masz koronawirusa. Pomoże Ci w tym specjalny, wirtualny test

Podczas gdy dostępność testów w Polsce jest znacznie ograniczona, trzeba radzić sobie jakoś inaczej. Zespół amerykańskich i międzynarodowych ekspertów w zakresie chorób zakaźnych, a w tym doktor Gary Schoolnik, były dyrektor chorób zakaźnych w szpitalu w Stanfort, który obecnie leczy pacjentów z COVID-19 w Stanach Zjednoczonych, i profesor Wang Yan, zastępca dyrektora oddziału chorób zakaźnych w szpitalu przy Uniwersytecie Pekińskim, który ma bezpośrednie doświadczenie w leczeniu pacjentów z COVID-19 i zasłynął także z tego, że zdalnie wspomagał personel medyczny w Wuhan w prowincji Hubei, opracowali kwestionariusz samooceny o nazwie MORE COVID-19. Kwestionatiusz został opracowany na zlecenie firmy More Health. Kwestionariusz ma pozwolić na samodiagnozę objawów koronariwusa. Co więcej, jest dostępny dla wszystkich zupełnie za darmo.

Przetłumacz na język polski

Na chwilę obecną kwestionariusz jest dostępny w czterech językach – chińskim, angielskim, hiszpańskim i francuskim. Nie mniej jednak każdy z nas może samodzielnie przetłumaczyć go na język polski. Wystarczy skorzystać z przeglądarki google chrome, kliknąć prawym przyciskiem myszy na załadowanej stronie, a następnie wybrać opcję „przetłumacz na język polski”. Nie wykluczone jednak, że już wkrótce kwestionariusz będzie dostępny odgórnie w języku polskim.

Cel kwestionariusza

Na stronie wirtualnego kwestionariusza samooceny zagrożenia infekcją koronawirusem czytamy:

Może zmniejszyć niepokój i panikę wśród większości ludzi, którzy nie muszą być obejmowani testami. Ponadto narzędzie może przesiewać potencjalnie zarażone populacje na raz w dużych liczbach, tym samym zmniejszając obłożenie systemu opieki zdrowotnej i pomagając w szybkiej identyfikacji pacjentów w grupie wysokiego ryzyka

Kwestionariusz znajdziesz pod tym linkiem

Ważne

Choć narzędzie jest bezpłatne i ogólnodostępne, należy pamiętać, że nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, który może postawić prawidłową diagnozę. Nie mniej jednak wynik, który wyświetli nam się w kwestionariuszy, może pomóc w podjęciu decyzji co do tego, czy powinniśmy zostać w domu, czy możemy go opuszczać czy być może  bezpieczniej będzie udać się do wyznaczonego szpitala zakaźnego lub wykonać telefon do placówki sanepidu.

Podziel się kwestionariuszem z innymi. Choć z pewnością nie daje on 100% pewności na posiadanie wirusa, z pewnością może zmniejszyć niepokój i panikę wśród większości ludzi, którzy nie muszą lub z różnych przyczyn nie mogą być obejmowani testami.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, www.euractiv.pl, covid19.morehealth.com

Może Cię zainteresować