×

Kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym bezpiecznie usuniesz zalegającą w uszach woskowinę

Woskowina uszna to naturalna wydzielina organizmu, zapewniająca ochronę przed atakami bakterii i innych czynników, które mogą zaszkodzić uszom. Wosk działa niczym naturalny smar, który nawilża kanał słuchowy.

Zdarza się jednak, że organizm produkuje nadmierną ilość woskowiny, która w konsekwencji może prowadzić do dyskomfortu, podrażnienia kanału słuchowego, a nawet zatkania ucha oraz zawrotów głowy, swędzenia i częściowej utraty słuchu. Jeśli pragniesz uniknąć podobnych dolegliwości, należy regularnie czyścić uszy oraz usuwać z nich nadmiar wydzieliny.

Przed próbą usunięcia nadmiaru wydzieliny z ucha, warto poznać przyczyny jej gromadzenia się w kanale słuchowym. W trakcie wzmożonej produkcji wosku, może pojawić się dyskomfort oraz zapalenie, często bowiem wosk gromadzi się w kanale słuchowym, zupełnie go blokując.

Według lekarzy gromadzenie się woskowiny w kanale słuchowym oraz jego blokowanie jest również wynikiem stosowania patyczków do czyszczenia uszu. Osoby, które stosują do spania stopery albo używają aparatów słuchowych są także wysoce narażoni na nadmierne gromadzenie się woskowiny.

Objawy obecności nadmiernej ilości woskowiny w uszach:

Objawy towarzyszące nadmiernej produkcji woskowiny usznej:

  • swędzenie w kanale słuchowym
  • ból ucha
  • uczucie zatkania ucha
  • dzwonienie w uszach
  • wydzielina z kanału słuchowego
  • zaburzenia słuchu
  • zawroty głowy

Domowe metody usuwania nadmiaru woskowiny z ucha:

Aby uniknąć przykrych dolegliwości związanych ze wzmożonym gromadzeniem się wydzieliny usznej, należy systematycznie czyścić kanały słuchowe i zapobiegać ich zatkaniu. Nie warto używać patyczków higienicznych ani żadnych innych ostro zakończonych przedmiotów.

Oto 5 najlepszych, domowych sposobów na usuwanie nadmiaru wydzieliny z ucha:

1. Roztwór solny

Roztwór solny jest świetną oraz naturalną metodą, która usunie wosk z uszu. Specyfik przygotujesz rozpuszczając łyżeczkę soli w 1/2 szklanki wody tak, by powstał jednolity roztwór.

Kolejnym krokiem jest zanurzenie w nim wacika i wciśnięcie kilku kropel do ucha, przechylając przy tym głowę, aby zakraplane ucho znajdowało się u góry.

Pozostań w tej pozycji przez kilka minut, aby roztwór mógł dokładnie rozpuścić wosk, a następnie przechyl głowę na drugą stronę tak, by płyn mógł swobodnie wypłynąć.

 

2. Woda utleniona

Stwórz roztwór wody utlenionej ze zwykłą wodą w proporcji 1:1. Zwróć jednak szczególną uwagę na to, by woda utleniona nie przekraczała 3%. Zaaplikuj kilka kropli mikstury do ucha i pozostaw na kilka minut, po czym przechyl głowę na drugą stronę, aby roztwór wraz z woskowiną mógł wypłynąć.

3. Olej parafinowy

Jednym z najbezpieczniejszych, ale również najbardziej skutecznych sposobów usuwania woskowiny jest olej parafinowy. Można kupić go w każdej aptece.

Podgrzej parafinę nad ogniem, a następnie wlej kilka kropel substancji do kanału słuchowego i odczekaj 5 minut bez poruszania się, aż olej parafinowy zacznie działać.

Aby całkowicie usunąć nadmiar woskowiny,  należy powtórzyć zabieg również następnego dnia. Na zakończenie umyj ucho letnią wodą w celu usunięcia wszelkich pozostałości wosku.

4. Gliceryna

Gliceryna jest naturalnym składnikiem, który pomaga zmiękczyć nadmiar wosku, dzięki czemu znacznie łatwiej go usunąć z kanału słuchowego. Glicerynę możesz zakupić w każdej aptece. Wlewaj do ucha 4 krople 3 razy dziennie. Przekonaj się, że rezultaty są zaskakujące.

 

5. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek zmiękcza woskowinę i ułatwia jej usuwanie. Zaaplikuj 2-3 krople oliwy z oliwek do przewodu słuchowego zatkanego ucha tuż przed pójściem spać. Powtarzaj zabieg przez 3-4 dni z rzędu, a pozbędziesz się dolegliwości.

Może Cię zainteresować