×

Zaparcia to bolesny problem wielu osób. Z tymi naturalnymi sposobami, możesz ich uniknąć!

Zaparcie to zawstydzający, ale łatwy do opanowania problem, z którym borykają się miliony ludzi każdego dnia. Jest ono definiowane jako utrudniona lub nieczęsta defekacja, mająca miejsce mniej niż 3 razy na tydzień.

Poza uciekaniem się do środków przeczyszczających i innych szkodliwych rozwiązań, istnieje wiele innych metod, których można spróbować w zaciszu własnego domu. Zanim pójdziesz do apteki, spróbuj tych prostych i tanich domowych rozwiązań na zaparcia.

Oto 8 produktów spożywczych, które pomogą Ci uporać się z zaparciami:

#1 Suszone śliwki lub sok śliwkowy

Ten produkt nie jest tylko dobry dla osób starszych. Śliwki posiadają wysoką zawartości błonnika, ale także naturalnego cukru zwanego sorbitolem. Po zjedzeniu śliwek włókna i sorbitol poruszają się wzdłuż przewodu pokarmowego, pochłaniając wodę.

Zacznij od owsianki z suszonymi śliwkami lub 2-3 pojedynczych śliwek i daj im szansę pracować jeszcze przed pierwszym posiłkiem. Uważaj jednak, gdyż ich zbyt duże spożycie może powodować wzdęcie, gazy i biegunkę.

#2 Spożywaj zdrowe oleje

Tak samo jak olej do smarowania silników lub skrzypiących drzwi, niektóre zdrowe oleje i tłuszcze są niezwykle skuteczne w usprawnianiu działania układu trawiennego. Używaj olejów, takich jak oliwa z oliwek lub olej kokosowy i upewnij się, że jesz wystarczająco dużo orzechów i awokado, aby zapewnić prawidłową pracę jelit.

Aby zapobiec zaparciom, spożyj jedną łyżkę oliwy z oliwek zmieszaną z sokiem z cytryny codziennie rano na pusty żołądek.

#3 Kawa i produkty zawierające kofeinę

Większość z nas nie może funkcjonować bez filiżanki kawy o poranku. Okazuje się, że układ pokarmowy również budzi się dzięki kofeinie zawartej w tym brązowym napoju. Kofeina rzeczywiście działa stymulująco na nasz układ trawienny i zapewnia ruch jelit.

Kofeina jest także moczopędną, ale trzeba pamiętać, że zbyt wiele kubków kawy może powodować odwodnienie, a także niepożądane efekty uboczne, takie jak niepokój i bezsenność.

#4 Uważaj na odwodnienie

Być może słyszałeś, że powinieneś wypić 8 szklanek wody dziennie, aby zapobiec odwodnieniu. Nadmiar wody z organizmu jest uwalniany przez nerki za każdym razem, gdy musimy oddawać mocz, ale nie tylko przez nie.

Stolec odwodnionej osoby staje się twardszy i trudniejszy do przejścia. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania zaparciom jest upewnienie się, że codziennie pijesz odpowiednią ilość wody. Dodatkowo stwierdzono, że woda gazowana może być skuteczniejsza w zapobieganiu zaparciom.

#5 Herbata z mniszka lekarskiego

Mniszek nie jest tylko ładnym chwastem, ale jest one również bardzo przydatny. Liście tej rośliny są znane ze swoich właściwości przeczyszczających.

Zbieraj liście rośliny mniszka lekarskiego i pozwól im wyschnąć. Użyj 1-2 łyżeczki suszonych liści mniszka lekarskiego i zalej je wrzącą wodą. Pozostawić do ostygnięcia na 5-10 minut. Aby uzyskać najlepsze wyniki, pij herbatę 2-3 razy dziennie.

#6 Ruszaj się!

Godziny siedzenia przy biurku przyczyniają się do różnych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca i choroby serca, ale również mogą być czynnikiem ryzyka dla powstania zaparć.

Dlatego, jeśli czujesz, że nie wypróżniasz się prawidłowo, idź na spacer, zacznij biegać albo udaj się na zajęcia zorganizowane. Aktywne spędzanie czasu uaktywni również Twoje jelita!

#7 Zwiększenie spożycia produktów probiotycznych

Ostatnie badania wykazały, że probiotyki pomagają w leczeniu zaparć, gdyż polepszają jakość stolca, a po drugie zwiększają częstotliwość wydalania stolców.

Oprócz udania się po probiotyczne suplementy z pobliskiej apteki, naturalnym i łatwym sposobem na uzupełnienie flory jelitowej jest włączenie do diety żywności probiotycznej. Zacznij od naturalnego jogurtu albo kiszonej kapusty.

#8 Jedz produkty bogate w prebiotyki

Możecie pomyśleć, że powtarzamy się, ale probiotyki, a prebiotyki to nie to samo! Jak wiemy, suplementy probiotyczne i pokarmy bogate w probiotyki pomagają utrzymać równowagę bakterii w naszym układzie pokarmowym, wprowadzając ich więcej do organizmu.

Z drugiej strony prebiotyki mają zupełnie inne działanie. W skrócie prebiotyki można opisać jako produkty bogate w błonnik, które pomagają karmić dobre bakterie już obecne w jelicie.  Zgodnie z badaniami z roku 2015 opublikowanymi w Journal of Paediatrics, zwiększanie prebiotyków w diecie pomaga zwiększyć częstotliwość ruchu jelit. Naturalnymi prebiotykami są czosnek, banany i cebule.

Może Cię zainteresować