Kategorie Zdrowie

Może dotknąć każdego z nas, ale ta metoda leczenia sprawdza się u 95% osób z udarem!

Przyjęło się, że udar dotyka ludzi w podeszłym wieku. Okazuje się jednak, że coraz częściej cierpią na niego także młodsze osoby. Badacze wielokrotnie wskazywali niedocenione czynnika ryzyka: wysokie ciśnienie krwi, palenie papierosów, wysoki poziom cukru we krwi (cukrzyca), brak aktywności fizycznej i zła dieta. W Polsce co 8 minut ktoś zapada na udar mózgu. Szacuje się, że na całym świecie w 2010 roku doznało go 16,9 mln ludzi, a prawie 6 mln z nich zmarło.

Maxillary Artery

W Niemczech liczba zgonów spadła o 26% i liczba niepełnosprawnych zmalała o 12%.

To wszystko dzięki temu, co odkrył dr Olav Jansen, dyrektor Instytutu Neuroradiologii w University Hospital Schleswig-Holstein w Kilonii. Lekarz wymyślił stent, nazwany Stent Retriever, który pomaga w walce ze stanem poudarowym. Zazwyczaj ludzie wówczas mają zaburzenia krążenia w mózgu. Duży skrzep jest w stanie zatkać tętnice i zwykłe leczenie czasem nie pomaga do powrotu do formy sprzed udaru.

To, na co wpadł lekarz, to 1,5-metrowa rurka, która ma tylko 1 milimetr szerokości, na końcu której znajduje się malutka, srebrna sieć, która jest kluczowym elementem.

Może dotknąć każdego z nas, ale ta metoda leczenia sprawdza się u 95% osób z udarem!

Kilka minut trwa to, żeby nić dostała się do miejsca, z którego lekarz będzie mógł usunąć skrzep z mózgu. Wówczas krew będzie mogła znów swobodnie przepływać.

Może dotknąć każdego z nas, ale ta metoda leczenia sprawdza się u 95% osób z udarem!

Już od roku sten retriever używany jest na całym świecie. Prof. Jansen szacuje, że 90-95% pacjentów po udarze można leczyć w ten sposób – ale to mu nie wystarcza.

To 5% mnie naprawdę boli i chciałbym, aby nadszedł dzień, w którym powiem, że mamy 100% skuteczności. Po wielu latach badań ta metoda jest obecnie pierwszym tak skutecznym sposobem na walkę z długoterminowymi uszkodzeniami po udarze.

Źródło: ndr.de, dgn.org, news-medical.net | Fotografie: youtube.com