×

Co 8 minut ktoś doznaje w Polsce udaru mózgu. Dzięki tej wiedzy możesz kogoś uratować

Udar mózgu jest najczęstszą przyczyną trwałej niesprawności u osób powyżej 40 roku życia i powodem zgonu wielu Polaków. Blisko 60 procent chorych umiera w ciągu pierwszego roku po udarze. To dwukrotnie więcej niż w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.

Może on w jednej chwili odebrać sprawność, samodzielność, zdolność komunikowania się, uszkodzić wzrok, słuch. Jak rozpoznać udar i uchronić się przed makabrycznymi skutkami tego zjawiska?

70 tysięcy – tyle udarów notuje się rocznie w Polsce. To oznacza, że co około 8 minut kolejna osoba cierpi z jego powodu. Udar mózgu może być krwotoczny, czyli wywołany wylewem krwi do mózgu lub niedokrwienny, co oznacza, że zatrzymany został dopływ krwi do mózgu. Aż 72% – 86% udarów ma charakter niedokrwienny.

Palenie papierosów, otyłość czy siedzący tryb życia to tylko niektóre z czynników, które mogą prowadzić do wystąpienia udaru mózgu. Kluczowe podczas tego zagrożenia jest jak najszybsze rozpoznanie jego objawów i błyskawiczna reakcja. Co jednak powinno nas szczególnie zaniepokoić?

Alarmujące objawy udaru, których nigdy nie wolno bagatelizować:

1. Wykrzywienie twarzy po jednej stronie, szczególnie widoczne spoglądając na kąciki ust.

2. Nagłe zaburzenia czucia po jednej stronie ciała lub jej drętwienie.

3. Problemy z koordynacją, niepewny chód.

4. Nagłe zaburzenia widzenia. Charakterystyczne jest niedowidzenie na jedno oko lub niedostrzeganie połowy pola widzenia.

5. Zawroty głowy z towarzyszącymi zaburzeniami w utrzymaniu równowagi, kłopotami z orientacją i zaburzeniami świadomości.

6. Nagłe zaburzenia mowy, bełkot.

7. Osłabienie kończyn jednej połowy ciała.

Co należy zrobić, widząc u kogoś takie zachowanie?

  1.  Poproś, żeby dana osoba się uśmiechnęła. Jeżeli widzisz, że podnosi tylko połowę ust, druga część twarzy może być porażona.
  2.  Poproś, żeby jednocześnie podniosła do góry obie ręce. To pomoże Ci określić czy niedowład objął połowę ciała.
  3. Poproś, żeby osoba powtórzyła krótkie zdanie, np. „Na dworze pada deszcz”. Jeśli mówi niewyraźnie lub wcale, wezwij prędko pogotowie!

Komórki mózgu są bardzo wrażliwe na niedotlenienie i zaczynają umierać już po 4 minutach od wystąpienia udaru. Liczy się zatem każda sekunda!!!

Może Cię zainteresować