×

Szum w uszach – skąd się bierze i jak go leczyć?

źródło: canva

źródło: canva

Nie pozwala odpocząć, zrelaksować się i skoncentrować. Szum w uszach może skutecznie utrudnić życie osoby cierpiącej na tę przypadłość. Jak ją leczyć? Skąd się bierze? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

 

Aby poznać problemy z szumem usznym, przypomnijmy sobie budowę ucha

Ucho zbudowane jest z trzech podstawowych części: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego.

Ucho zewnętrzne

To ono lokalizuje fale dźwiękowe i składa się z przewodu słuchowego, który m.in. ukierunkowuje drgania fali dźwiękowej na błonę bębenkową.

Ucho środkowe

Ucho środkowe składa się z trąbki słuchowej, jamy bębenkowej i kosteczek słuchowych, które jak pewnie pamiętasz ze szkoły składają się z młoteczka, kowadełka i strzemiączka. To wszystko stanowi pomost do ucha wewnętrznego. Drgania z błony bębenkowej przenoszą się na kosteczki, a te m.in. wzmacniają fale dźwiękowe. Natomiast trąbka słuchowa to nic innego jak przewód łączący ucho środkowe z gardłem, a służy ono do wyrównywania ciśnienia.

Ucho wewnętrzne

Zbudowane jest ono z 3 kanałów półkolistych i ślimaka. Kanały zbudowane są z 3 rurkowatych przewodów ustawionych w stosunku do siebie prostopadle w różnych płaszczyznach, a ślimak jest skręconym kanałem zawierającym endolimfę.

Szum w uszach – przyczyny

Szum w uszach, piszczenie w uszach i dzwonienie w uszach może mieć wiele różnych przyczyn. Mogą mieć one różne podłoże. Z jednej strony szum w uchu wywoływać mogą czynniki zewnętrzne, z drugiej schorzenia wewnętrzne albo choroby.

W każdym z przypadków przypadłość tego typu nie powinna być lekceważona. Szum w uszach trwający dłużej niż kilka chwil, ciągły bądź nawracający wymaga konsultacji lekarskiej. Może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, ale też prowadzić do nich. Szczególnie tych o podłożu psychicznym, nerwowym.

Lista czynników wywołujących tego typu dolegliwości jest długa i zróżnicowana. Szum w uszach wywołują:

– nadciśnienie tętnicze – wywołuje ono szum w uszach przez przepływ krwi w tętnicach skroniowych;

nadczynność tarczycy (krążeniem hiperkinetycznym) – w tym przypadku szum w uszach powodowany jest podwyższeniem tętniczego ciśnienia krwi przez produkowane w zwiększonych ilościach hormony tarczycowe;

– niska krzepliwość krwi i wywołana nią tachykardia – w takim przypadku szum wywołuje szybko krążąca w tętnicach krew;

– miażdżyca – w jej przypadku winna jest blaszka miażdżycowa z cholesterolu i innych lipidów skutecznie zwężająca średnice tętnic, czego efektem jest utrudniony przepływ krwi i związane z tym zwiększone ciśnienie.

Istnieją także czynniki zewnętrzne, które mogą powodować szumy uszne. Do tej grupy zaliczyć można:

– silny stres;

– hałas.

źródło: canva

źródło: canva

Szumy uszne leczenie

Bez względu na pochodzenie objawy takie jak szum w uchu, piszczenie w uszach i dzwonienie w uszach nie powinny być lekceważone i wymagają konsultacji lekarskiej. Mogą one świadczyć o wyjątkowo poważnych chorobach, w większości przypadków związanych z układem krwionośnym, jego nieprawidłowym funkcjonowaniem. Najczęściej problem szumu w uszach pochodzi od dźwięku, jaki wydaje krew przepływająca pod większym ciśnieniem przez tętnice skroniowe.

W takim przypadku – bez względu na przyczynę – to lekarz musi dobrać odpowiednią terapię farmakologiczną, która obniży ciśnienie krwi, a co za tym idzie zlikwiduje przyczynę pojawiania się szumów w uszach.

Domowe sposoby na szum w uszach

W przypadku szumu w uszach wywołanego stresem albo hałasem istnieje domowa metoda leczenia tego typu objawów.

W tym miejscu należy dodać, że w przypadku przyczyn szumu w uszach tego typu, występuje też dzwonienie w uszach i piszczenie w uszach. Najczęściej objawy te pojawiają się wieczorem, po całym dniu, w momencie, w którym człowiek powinien móc relaksować się, odpocząć.

Tego typu szumy w uszach można próbować „leczyć” na własną rękę – jeśli istnieje szansa, że są one wywołane właśnie stresem i hałasem. Jak sobie radzić z szumem w uchu, piszczeniem w uszach i dzwonieniem w uszach w takiej sytuacji? Po pierwsze należy wykluczyć czynniki mogące powodować stres i generujące spore dawki hałasu. Kolejnym rozwiązaniem jest rezygnacja z głośnego słuchania muzyki, szczególnie w słuchawkach. Konieczne jest także umiejętne relaksowanie się.

Tego typu domowa kuracja na szumy w uszach może trwać kilka dni albo tygodni. Jeśli w tym czasie objawy nie zmniejsza się choć odrobinę, należy skontaktować się z lekarzem. Może oznaczać to znacznie poważniejsze schorzenia. Nie wolno pomijać także oddziaływania szumu w uszach na psychikę i nerwy człowieka cierpiącego na tę przypadłość. Są to naprawdę wyczerpujące objawy. Szczególnie gdy trwają długo i nieprzerwanie. Potrafią działać destrukcyjnie. Dlatego tak ważne jest nieignorowanie ich.

Może Cię zainteresować