Posiadasz na swoim ramieniu bliznę po szczepieniu? Oto cała prawda o jej pochodzeniu!

Szczepienie polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta precyzyjnie wyselekcjonowanych szczepów wirusów, by organizm sam wytworzył przeciwciała i uodpornił się na daną chorobę. Można więc śmiało powiedzieć, że nie jest to nic innego, jak celowe zainfekowanie organizmu.

Udostępnij pinterest.com

W miejscu iniekcji pojawia się więc stan zapalny, a niekiedy jego konsekwencją są charakterystyczne blizny. Z reguły występują one w przypadku szczepienia przeciwko ospie i gruźlicy. Wiele jednak zależy od indywidualnych predyspozycji, a reakcji poszczególnego organizmu nie idzie przewidzieć.

Udostępnij

Szczepionka przeciwko gruźlicy podawana jest w jednej przygotowanej porcji. Jej wysoka immunogenność sprawia, że na powierzchni skóry zostaje blizna. Często ślad jest naprawdę imponujących rozmiarów, kiedy miejscowy stan zapalny ma wyjątkowo intensywny przebieg.

Udostępnij pinterest.com

W naszym kraju szczepienie jest obowiązkowe i powinno mieć miejsce w szpitalu ciągu 24 godzin od przyjścia malucha na świat. Szczepionka przeciwko ospie wietrznej jest obowiązkowa tylko w przypadku niektórych dzieci, a stosowanie jest uzależnione od zaleceń producenta.