×

7 symptomów chorobowych oczu, które mogą świadczyć o zaburzeniach w całym organizmie!

Mówi się, że oczy są zwierciadłami naszej duszy…

Jak się okazuje, oczy mogą pokazywać nieco więcej, niż nastrój, w jakim jesteśmy w danej chwili – dają nam znaki ostrzegawcze, dotyczące poważnych problemów zdrowotnych. Kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego wyrósł Ci guzek na powiece lub masz problemy z widzeniem?

Sprawdź 7 rzeczy, które Twoje oczy próbują powiedzieć, gdy masz problemy ze zdrowiem:

1. Zaczerwienienie

Zaczerwienienie oczu może się pojawiać w różnym stopniu nasilenia. Zauważalne kropki krwawego zaczerwienienia, mogą nie być czymś najprzyjemniejszym do zobaczenia, ale to tylko siniaki pod powierzchnią oka. Ten mały krwotok powinien zniknąć samodzielnie po kilku dniach. Jeśli czerwone plamki widoczne są dłużej, niż tydzień, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Dolegliwość ta może być związana z alergiami, zwłaszcza jeśli oczy swędzą i są suche.

2. Wydzielina

Wydzielina wydostająca się z oka, może mieć różną konsystencję i kolor. Na przykład, wodna wydzielina z oczu, zazwyczaj oznacza, że oko zostało podrażnione, najprawdopodobniej przez alergen.

Jednakże, jeśli wydzielina jest biała lub żółta i twardnieje, tworząc skorupę na powiece, powoduje swędzenie i zaczerwienienie, jest to najprawdopodobniej zakażenie wirusowe. Wirusy są bardzo zakaźne, więc pamiętaj, aby być ostrożnym i nikogo nie zarazić!

3. Drganie powiek

Skurcz powiek to częsty i denerwujący objaw, ale zazwyczaj nie jest poważny. Badania odkryły, że nie jest spowodowany żadną bezpośrednią przyczyną. Drganie może być związane ze spożyciem zbyt dużej ilości kofeiny, stresem lub niedostatecznym snem.

Rozwiązanie jest proste: musisz wprowadzić pewne zmiany w stylu życia! Jeśli drganie jest ciągłe przez tydzień lub jeśli zauważysz drgania innej części twarzy, należy je zgłosić się do lekarza.

4. Opadanie powieki

Jeśli zauważysz, że Twoje widzenie staje się utrudnione, ale nie z powodu oczu, tylko przez powłokę skórną, możesz mieć syndrom powieki opadającej. To jest schorzenie, ściśle związane ze starzeniem się, gdy nasze powieki stają się cieńsze i tracą kolagen. Nie powinno występować, jeśli jesteś młodszy. Także, jeśli zauważyłeś coś podobnego, zgłoś się do lekarza. W ciężkich przypadkach zwisające powieki, mogą pokrywać całą lub część źrenicy.

5. Żółknięcie oka

Kiedy białka oczu nabiorą żółtawego odcienia, to prawie zawsze ma związek z uszkodzeniami wątroby. Zarówno u dorosłych, jak u noworodków, może wystąpić żółtaczka. Żółte gałki oczne mogą również wiązać się z problemami, z pęcherzykiem żółciowym lub przewodami żółciowymi. Jeśli zauważysz żółknienie oka, niezwłocznie zapisz się do lekarza.

6. Wytrzeszcz

Niektórzy mają naturalnie duże oczy. Jest jednak różnica między dużymi oczami i oczami, które posiadają wytrzeszcz. Wytrzeszcz ma miejsce, gdy nasze oczy wydają się wydostawać poza powieki, lub przynajmniej mają większy rozmiar niż zwykle. Może to być objaw chorej tarczycy, w tym przypadku jej nadaktywności. Jeśli zauważysz ten objaw, niezwłocznie udaj się do enokrynologa.

7. Guzki

Jednym z najbardziej oczywistych objawów choroby oczu jest guzek na powiece. Niezależnie od tego, czy jest on czerwony, biały lub przezroczysty, często utrudnia widzenie i sprawia ból.
Najczęstszym zjawiskiem tego typu jest nieszkodliwy jęczmień. Powstaje w wyniku zaczopowania gruczołów łojowych na oczach i infekcji.

 

Aby złagodzić ból, użyj ciepłego, wilgotnego kompresu na najbardziej bolące miejsce, pięć lub sześć razy dziennie. Można również przemywać rzęsy kilkoma kroplami szamponu dla niemowląt.

Jeśli te sposoby nie zadziałają, zadzwoń do lekarza. W trudnych przypadkach potrzebny jest antybiotyk, maść sterydowa, a nawet interwencja chirurga.

Może Cię zainteresować