×

Prosty test „palca”, którym sprawdzisz świeżość mięsa w sklepie! Już nie dasz się oszukać

Każdy, kto gotuje dla siebie czy innych wie, jak ważne są składniki. Ich jakość w końcu wpływa na smak i na nasze zdrowie. Nic więc dziwnego, że wiele z nas woli zapłacić więcej, ale mieć pewność, że dany produkt pochodzi z zaufanego źródła.

Nie inaczej jest z mięsem…

Zwłaszcza z kurczakiem, gdzie na każdym kroku jesteśmy oszukiwani

Ile razy zdarzyło Ci się kupić mięso, które nie było świeże lub nafaszerowane antybiotykami? A może mięso było dobre, ale nie miałeś pewności dlaczego kurczak z różnych źródeł różni się kolorami? Na wszystko znajdziesz odpowiedź poniżej.

Kiedy wybierasz się na krótką wycieczkę do sklepu, by kupić kurczaka, prawdopodobnie sprawdzasz datę i gotowe.

Fani etykietowania mogą być nieco bardziej selektywni, ale warto wiedzieć, czy Twój zakup jest świeży i wolny od bakterii. Dobrze jest też mieć obawy co do odcienia i tekstury skóry kurczaka.

#1 Test „PALCA”, czyli jak sprawdzić świeżość pakowanego mięsa…

Delikatnie wciśnij palec i poczekaj, aż wyskoczy z powrotem na swoje miejsce.

Jeśli zbyt długo utrzymuje się wgłębienie, oznacza to, że kurczak nie jest świeży.

#2 Niektórzy z Was mogą być zaniepokojeni zmianami w skórze kurczaka lub tłuszczu, szczególnie gdy niektóre są żółte, a inne są blado-białe

Nie musisz się martwić. Ma to związek z paszą, rasą i wiekiem. Kurczaki, które spożywały pokarm zawierający żółte pigmenty lub karotenoidy, będą miały żółte zabarwienie skóry.

Rasa kurczaka wpływa również na sposób wyrażania koloru w skórze. U niektórych ras skóra zawsze będzie biała, niezależnie od diety. W sumie nie wpływa to na jakość ptaka.

#3 Nie zapomnij sprawdzić daty przydatności do spożycia, by zapewnić właściwe przechowywanie

Jeśli Twój surowy kurczak wydziela ostry zapach po otwarciu go, to jasny znak, żeby go nie jeść. Zwykły odruch „obrzydzenia” nie bierze się znikąt 🙂

#4 Martwi Cię także biała piana podczas smażenia kurczaka?

Okazuje się, że nie jest ona szkodliwa i nie musisz się martwić. Owa pianka to nic innego jak zwykłe białko, które pod wpływem działania wysokiej temperatury ulega procesowi denaturacji. Jest to zmiana w budowie II, III i IV rzędowej struktury białka.

Pamiętaj, że przygotowywanie mięsa poprzez smażenie na patelni, nie jest szczególnie zdrowym rozwiązaniem. Zwęglona powierzchnia mięsa z czarnym nalotem może podrażnić żołądek, a nawet powodować stany zapalne układu pokarmowego.

Co sądzisz o poradach szefa kuchni Curtisa? Czy masz jakieś własne sztuczki, aby sprawdzić jakość i świeżość? Które z tych wskazówek będziesz używać w przyszłości?

Zobacz film

Może Cię zainteresować