×

Które witaminy powinieneś suplementować, a które niekoniecznie? Odpowiadamy!

Zmagasz się z niedoborem witaminy? W pierwszej kolejności zwróć uwagę na żywność, która zaspokaja nasze codzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i witaminy. Jeśli natomiast dostępne produkty nie pozwalają Ci zaspokoić potrzeb Twojego organizmu, warto zdecydować się na dodatkową suplementację, która umożliwi wrócenie naszemu zdrowiu na właściwe tory. Zanim jednak kupimy kolejną puszkę tabletek czy opakowanie saszetek, warto zastanowić się, na czym powinniśmy skupić swoją uwagę. Okazuje się bowiem, że część z nich jest bezużyteczna, a niektóre nawet szkodliwe dla naszego zdrowia.

Poniżej znajdziesz spis 6 witamin i minerałów, których suplementacja jest zbędna i może być szkodliwa, oraz 5, które warto suplementować

Witaminy i minerały, których nie warto suplementować

#1 Witamina C

Wiele osób uważa, że suplementacja witaminą C pomoże im zapobiec lub zwalczyć przeziębienie. Badania wykazały jednak, że osoby suplementujące się witaminą C niekoniecznie uzyskują takie efekty i także chorują. Zaleca się więc spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C, jak chociażby truskawki, pomarańcze czy brokuły, co powinno w zupełności wystarczyć.

#2 Witamina A

Witamina A ma korzystny wpływ na nasze wzrok. Jeśli jednak trzymamy się zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety, dodatkowa suplementacja witaminą A nie ma sensu. Co więcej, niektórzy twierdzą, że nadmierna ilość witaminy A może zwiększyć ryzyko raka płuc u palaczy. Cierpisz na niedobór witaminy A? Jedz marchewki i słodkie ziemniaki.

#3 Witamina E

Choć uważa się, że suplementacja witaminą E może uchronić nas przed rakiem, istnieją badania, które dowodzą, że nie są one do końca bezpieczne dla naszego zdrowia, bowiem mogą zwiększać ryzyko raka prostaty. Zamiast suplementować się witaminą C, postaw na szpinak, awokado i orzechy.

#4 Gainery

Gainer to suplement, który ma zastąpić nam odpowiednio zbilansowany posiłek. Jest zalecany głównie osobom, które chcą przybrać na masie mięśniowej lub nie mają czasu na przygotowanie sobie pełnowartościowego posiłku. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że tego rodzaju suplementu są pełne cukru. W konsekwencji ludzie przybierają na wadze zbyt szybko, co z kolei zwiększa ryzyko cukrzycy i wysokiego ciśnienia.

#5 Spalacze tłuszczu

Wciąż brakuje dowodów na to, że spalacze tłuszczu pomagają schudnąć. Udowodniono natomiast, że spalacze tłuszczu zwiększają ryzyko niewydolności wątroby i zawału serca. To chyba wystarczające powody do tego, żeby ich nie przyjmować.

#6 Multiwitaminy

Multiwitaminy są prawdopodobnie najpopularniejszym suplementem dostępnym na rynku – w końcu mają nam dostarczyć wielu różnych witamin, czyż nie? Wiele osób wierzy, że kupią jedną puszkę tabletek, i przez to będą zdrowsi. Istnieje jednak badanie, które dowiodło, że długotrwałe przyjmowanie multiwitamin zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przestrzeganie zdrowej diety pełnej wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Witaminy i minerały, które warto suplementować

#1 Witamina D

Naturalnym źródłem witaminy D jest oczywiście Słońce. Nie mniej jednak są miejsca na świecie, gdzie ludzie nie mają wystarczającego dostępu do światła słonecznego, a tym samym wystarczającej ilości witaminy D, która jest odpowiedzialna m.in. za kondycję naszych kości. Co więcej, witamina D jest wyjątkowo ciężko dostępna w pożywieniu. Jeśli więc nie masz wystarczająco dużo styczności ze Słońcem, warto zacząć ją suplementować.

#2 Omega-3

Suplementacja kwasów omega-3 jest zalecana w szczególności osobom, które nie jedzą ryb. Omega-3 obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko nagłej choroby serca. Suplementacja omegą-3 pomaga także zwalczyć stany zapalne i wpływa korzystnie na kondycję kości i stawów poprzez zwiększenie zawartości wapnia w kościach. Suplementacja omega-3 jest w szczególności zalecana osobom, które są na diecie wegańskiej.

#3 Witamina B12

Witamina B12 jest bezpiecznym suplementem, nawet gdy jest przyjmowana w dużych dawkach. Jest bardzo skuteczna dla osób z odziedziczonym niedoborem witaminy B12 i niedokrwistością. Jest także dobrym dodatkiem dla osób, które są weganami.

#4 Białko w proszku

Suplementacja białka może wspomóc procesy odchudzania. Jeśli przyjmujemy takowe białko w rozważnych ilościach, uzupełniamy niedobory białka, którego nie jesteśmy w stanie dostarczyć w pożywieniu. Białka, takie jak serwatka, zawierają niezbędne aminokwasy, których organizm potrzebuje do naprawy uszkodzonych tkanek.

#5 Kompletna mieszanka roślinna

Ten suplement jest wykonany z mieszanki warzyw, zieleniny, probiotyków, ziół i innych. Kompletna mieszanka roślina w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą wspomaga układ odpornościowy i trawienny.

Suplementujesz się na co dzień? Jeśli tak, to które ze wspomnianych wyżej suplementów przyjmujesz?

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.pikrepo.com

Może Cię zainteresować