×

Starzec jakubek występuje w całej Polsce. Nasi przodkowie się nim leczyli, a jest silnie trujący

Starzec jakubek zioło: Lasy Państwowe zaczęły ostrzegać przed rośliną, która ma się bardzo dobrze w naszym kraju. Co ciekawe, nasi przodkowie uważali ją za leczniczą, a dziś wiadomo, że jest toksyczna i rakotwórcza. Starzec jakubek, bo o nim mowa, to roślina na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Starzec jakubek zioło – co to jest?

To nic innego jak roślina, która rośnie na łąkach i przy drogach, a także na brzegach pól i lasów w rowach.

Prezentuje się na wysokiej łodydze, która może osiągnąć nawet 120 cm wysokości. Łodyga ta rozgałęzia się i tworzy nagie lub wełnisto owłosione pędy. Same liście, bo te oczywiście także się znajdują, są pierzastodzielne i odstają od łodygi praktycznie pod kątem prostym.

Na samym szczycie łodygi występuje okazały, luźny i rozpierzchły kwiatostan. Tworzą go żółte kwiaty, zebrane w podbaldachy. Koszyczki o średnicy 1,5-2,5 cm są złożone z kwiatów języczkowych, płasko rozłożonych i występujących na brzegu kwiatostanu oraz z kwiatów rurkowatych, gęsto upakowanych wewnątrz. Roślina ta kwitnie od czerwca do września. Wkrótce po kwitnieniu pojawiają się jedwabiste, białe włoski. – możemy przeczytać na stronie Lasów Państwowych. 

Starzec jakubek zioło – Lasy Państwowe ostrzegają!

Nasi przodkowie wierzyli, że ta roślina pomaga w leczeniu nadciśnienia i chorobach wątroby. Co więcej, stosowano go przy problemach ze skórą, wysypkach, kolkach, a także ranach, które były trudne do zagojenia.

Całe szczęście, że dzisiaj już wiemy, iż roślina ta jest trująca i niebezpieczna dla ludzi. Co więcej, jest cały czas szkodliwa niezależnie od tego czy jest świeża czy wysuszona.

Szkodzi nie tylko ludziom, ale także zwierzętom takim jak psy, koty czy konie.

Starzec jakubek zioło – dlaczego jest toksyczny?

Nie bez powodu ta roślina jest tak niebezpieczna. Otóż Starzec jakubek zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które działają mutagennie, kancerogennie i hepatotoksycznie.

Starzec jakubek zioło – kiedy odkryto jego niekorzystne działanie?

Już w 1920 roku! Wtedy właśnie pojawiły się pierwsze głosy, które przekonywały o jego szkodliwości. Następnie w latach 50 XX wieku odkryto, że roślina ta może zawierać alkaloidy pirolizydynowe, a był to jasny sygnał, że odpowiedzialna jest za rozwijanie się nowotworu.

Źródła: pomorska.pl