×

6 sposobów trzymania dziecka, które będą bezpieczne dla Twojego maleństwa

Badania wykazały, że sposób, w jaki matka trzyma swoje dziecko, może mieć wpływ na jej poziom stresu – im bliżej ciała je trzyma, tym stres, jaki odczuwa, jest mniejszy. Jest też druga strona medalu, o której nie można zapominać. Otóż sposób, w jaki trzyma się dziecko – zwłaszcza takie, które dopiero co przyszło na świat – może zaszkodzić zdrowiu maleństwa.

Na co warto więc zwrócić uwagę i czego lepiej nie robić?

#1 Nie trzymaj dziecka pod pachami

Kiedy trzymasz dziecko, szczególnie noworodka, pod pachami, ważne jest, aby podtrzymywać jego główkę. Musisz pamiętać, że maleństwa nie mają wystarczająco dobrze rozwiniętych mięśni szyi, przez co nie są w stanie samodzielnie utrzymać głowy. Jeśli więc główka nie będzie odpowiednio podparta, nagły ruch głową może spowodować trudności w oddychaniu lub inne, poważne obrażenia. Szacuje się, że dziecko jest w stanie utrzymać samodzielnie głowę od 4-6 miesiąca życia.

Brightside

Brightside

#2 Zwróć uwagę na to, w jaki sposób nosisz dziecko w nosidełku

Nosidełko nie jest złe jednak musisz wiedzieć, jak z niego korzystać. A więc po kolei… Nogi dziecka powinny być podtrzymywane przez nosidełko i trzymane w taki sam sposób, jak podczas gdy trzymasz maleństwo na rękach. Tylko wtedy maluch będzie w bezpiecznej pozycji – jego kręgosłup pozostanie w naturalnym ułożeniu. W przeciwnym razie, jeśli nogi dziecka będą zwisać, może to doprowadzić do poważnych schorzeń bioder, jak dysplazja czy zwichnięcie.

#3 Nie trzymaj główki dziecka, kiedy przytulasz je do ramienia

Jeśli przytulasz dziecko do ramienia, zwróć uwagę na ustawienie jego główki. Powinna znajdować się nad ramieniem. Jeśli natomiast spoczywa na ramieniu, możesz utrudniać mu w ten sposób oddychanie.

Brightside

Brightside

#4 Zmieniaj strony podczas noszenia dziecka

Zmieniaj stronę, po której nosisz małe dziecko. Dlaczego? Chodzi tutaj o rozwój mięśni szyi, o których wspominaliśmy wcześniej. Tylko w ten sposób mięśnie szyi będą rozwijać się obustronnie. W przeciwnym razie mięśnie szyi mogą się rozwijać głównie jednostronnie, przez co maluch może mieć problemy z obracaniem głowy.

#5 Podtrzymuj dziecko za plecy

Nie trzymaj dziecka wyłącznie za pośladki i głowę. Istnieje w ten sposób ryzyko, że maleństwo po prostu wyślizgnie Ci się z rąk. Dodatkowo kręgosłup malucha jest przeciążony z powodu braku odpowiedniego podparcia w przeciwieństwie do pozostałych części ciała. Konieczne jest więc podparcie pleców jedną ręką, a głowy drugą.

Brightside

Brightside

#6 Nie trzymaj dziecka plecami do siebie

Jeśli trzymasz dziecko plecami do siebie, w pewien sposób tracisz nad nim kontrolę. Dodatkowo wywierasz nacisk na jego kręgosłup. Zwróć również uwagę na sposób, w jaki zwisają wtedy nogi maleństwa, o czym pisaliśmy w przykładzie z nosidełkiem. Zdecydowanie rozsądniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się trzymanie dziecka twarzą w kierunku klatki piersiowej – oczywiście musisz pamiętać wtedy o podtrzymywaniu swojej pociechy w odpowiednich miejscach na jego kochanym ciałku.

Ciekawostka: Nie ciągnij dziecka za rękę

Nie ciągnij i nie podnoś dziecka za ręce. Możesz w ten sposób przesunąć jego kość łokciową w stawie – stan ten występuje często u dzieci w wieku do 5 lat. Po upływie 5 lat kości chłopca lub dziewczynki stają się silniejsze, a pociągnięty łokieć staje się mniej podatny na przemieszczenia.

Brightside

Brightside

Daj znać, czy te wskazówki okazały się być dla Ciebie pomocne.

Jakie znasz inne niebezpieczne pozycje dla dziecka?

Źródła: brightside.me
Fotografie: brightside.me

Może Cię zainteresować