Kategorie UrodaWłosy

7 przyczyn szybko przetłuszczających się włosów. Jak uporać się z uporczywym problemem?

Skóra głowy musi wytarzać pewną ilość sebum – naturalnego lubrykantu owłosionej i nieowłosionej skóry ssaków, wydzielanego przez gruczoły łojowe – aby pozostawała nawilżona i chroniła nasze włosy tworząc cienką barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami świata zewnętrznego. Sęk w tym, że nadmierne wydzielanie sebum może prowadzić do dyskomfortu w postaci braku objętości włosów, ich matowej struktury, podrażnień skóry głowy czy problemów z łupieżem.

Możesz sobie pomóc, jeśli tylko uda Ci się zidentyfikować przyczynę takiego stanu rzeczy

Każdy, kto ma problem z przetłuszczającymi się włosami, wie jak frustrujący i irytujący potrafi być ten problem. Jak się z nim uporać? Wiele zależy tutaj od przyczyny takiego stanu rzeczy.

#1 Zbyt często nosisz ciasto upięte/związane włosy

Choć noszenie ciasno upiętych lub związanych włosów może wydawać się dobrym sposobem na ukrycie tłustych włosów, w rzeczywistości jest odwrotnie. Choć fryzura sama w sobie może wyglądać schludnie, tego typu fryzura powoduje, że sebum zaczyna gromadzić się u podstawy włosów. Eleganckie fryzury wymagają wielu produktów do stylizacji, które odpowiednio wygładzają i obciążają włosy, przez co w konsekwencji szybciej stają tłuste.

Co robić?

Nie przesadzaj z produktami do stylizacji włosów, które wymagają nadmiernego dotykania włosów i staraj się nie upinać ciasno włosów zbyt często.

Instagram

#2 Nie spłukujesz włosów zimną wodą

Gorąca woda doskonale nadaje się do otwierania porów i łusek włosów oraz pozbywania się brudu, ale może być szkodliwa dla włosów. Gorąca woda zmywa sebum, przez co może prowadzić nadmiernego wysuszania skóry głowy powodując tym łupież i pobudzając skórę głowy do nadmiernej produkcji oleju.

Co robić?

Nie spłukuj włosów gorącą wodą, zwłaszcza, po zakończeniu mycia włosów. Spłukuj szampon i odżywkę zimną, co najwyżej letnią wodą, aby zamknąć łuskę włosa.

#3 Wybierasz niewłaściwe produkty do pielęgnacji włosów

Eksperci radzą zachować ostrożność w przypadku stosowania intensywnych produktów do pielęgnacji włosy, ponieważ mogą dodatkowo obciążać włosy. Mogą pokryć je cienką warstwą ochronną, przez będą wyglądać na jeszcze bardziej tłuste jeśli masz cienkie włosy, które same w sobie mają tendencję do przetłuszczania się.

Co robić?

Eksperci zalecają, aby unikać produktów przeznaczonych do włosów suchych i zniszczonych, które zwykle pokrywają włosy cienką, ochronną warstwą. Warstwą, która sprawia, że włosy stają się jeszcze bardziej tłuste. Zamiast tego możesz spróbować skorzystać z naturalnych środków, takich jak chociażby olej kokosowy, który pomoże Ci odżywić włosy przy jednoczesnym zapobieganiu ich przetłuszczaniu się.

Pxfuel

#4 Zbyt często szczotkujesz i dotykasz włosów

Dotykając włosów przenosisz olejki i różnego rodzaju bakterie z dłoni na włosy. W konsekwencji Twoje włosy wyglądają na jeszcze bardziej tłuste. Zbyt częste rozczesywanie włosów także przynosi więcej szkody niż pożytku – ciągłe szczotkowanie sprawia, że sebum rozprzestrzenia się po włosach.

Co robić?

Zaprzestań dotykania włosów rękami. Poza tym nie rozczesuj ich zbyt często. Eksperci sugerują, że rozczesywanie włosów 2 razy dziennie to maksimum w przypadku osób, które mają tendencję do przetłuszczania włosów. Należy również pamiętać, aby zawsze robić to przy użyciu czystej szczotki.

#5 Zbyt dużo się stresujesz

Kiedy się stresujesz, Twój organizm produkuje więcej hormonu stresu, czyli tzw. kortyzolu. Hormon ten sprawia z kolei, że skóra zaczyna produkować więcej sebum, o którym zostało wspomniane na samym początku tego artykułu. Stres może być także jedną z przyczyn łupieżu, który w konsekwencji także może prowadzić do przetłuszczania się skóry głowy.

Co robić?

Niewiele można na to poradzić. Jedynym rozwiązaniem wydaje się być zmiana stylu życia, a przede wszystkim uporanie się z nadmiernym stresem.

Pixabay

#6 Zbyt często myjesz włosy

Choć może to zabrzmieć nieco absurdalnie, im częściej myjesz włosy, tym bardziej staje się ono tłustsze – gruczoły łojowe zaczynają wytwarzaj więcej sebum, zwłaszcza, jeśli używamy niewłaściwych produktów do pielęgnacji włosów.

Co robić?

Staraj się stopniowo zmniejszać częstotliwość mycia włosów i używania szamponów, które przesuszają skórę głowy. Kiedy skóra głowy jest przesuszona, jest ona zmuszona do ciągłego natłuszczania, zwiększonej produkcji sebum.

#7 Czasami nie jest to po prostu zależne od nas

Niektóre rodzaje włosów są po prostu bardziej podatne na przetłuszczanie się niż inne. Dla przykładu ludzie z prostymi włosami częściej zmagają się z przetłuszczonymi włosami niż ludzie, którzy mają włosy kręcone. Dzieje się tak, ponieważ sebum najprościej mówią spływa po włosach i jest bardziej widoczne u ich nasady. Co więcej, należy pamiętać, że niektóre problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia równowagi hormonalnej czy łojotokowe zapalenie skóry mogą powodować nadmierną produkcję sebum.

Co robić?

Jeśli uważasz, że zaliczasz się do osób, które bez względu na to, co byś nie robiła, ma problemy z przetłuszczającymi się włosami, udaj się do lekarza.

Needpix

A Ty jak często myjesz lub musisz myć włosy? Miałaś problem z przetłuszczającymi włosami? Jeśli tak, koniecznie daj znać, jak się z nim uporałaś, zwłaszcza, jeśli nie wspomnieliśmy o Twoim rozwiązaniu wyżej. Być może ktoś będzie miał okazję skorzystać z Twoich wskazówek.

Źródła: brightside.me