×

Śpisz dłużej niż 10 godzin dziennie i wciąż jesteś niewyspany? Nie wróży to nic dobrego

Potrzebujesz więcej niż 9-10 godzin snu, aby czuć się wypoczętym? Niestety nie mamy dla Ciebie dobrych wieści, zwłaszcza, jeśli zdarza Ci się zasypiać w różnych miejscach – chociażby na kanapie przed telewizorem –  i czasie. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Ciężka praca? Niekoniecznie.

Jeśli zasypiasz w nieoczekiwanych momentach lub też wciąż czujesz się senny po 9-10 godzinach snu, warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje? Poniżej przedstawiamy kilka możliwych scenariuszy. Pamiętaj jednak, że ten artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny, a każdy przypadek jest inny. Chcąc uzyskać profesjonalną, indywidualną poradę, należy skonsultować się z lekarzem.

#1 Zmagasz się z hipersomnią

Hipersomnia to występowanie senności pomimo przespanej nocy, a także przedłużanie się snu lub senność w czasie przeznaczonym na aktywność. Hipersomnia jest o tyle niebezpieczna, że możesz zasnąć podczas wykonywania codziennych obowiązków lub podczas prowadzenia pojazdu. Z reguły nie pomaga w tym przypadku fakt, że śpisz 10 czy nawet 12 godzin. W dzień i tak możesz czuć się zmęczony i wyczerpany.

#2 Zmagasz się z depresją

Niektórzy dorośli, nastolatkowie, a nawet dzieci śpią nadzwyczaj długo z powodu depresji. Jeśli tak jest w Twoim przypadku lub podejrzewasz, że przyczyna może leżeć właśnie tutaj, przesypianie znacznej części doby nie powinno być czymś, co można ignorować. W takim przypadku udaj się jak najszybciej do psychologa, który pomoże Ci rozwiązać problem.

#3 Masz problemy z sercem

Przyczyną nadmiernej senności mogą być problemy z sercem. Tyczy się to także senności w trakcie dnia. Sęk w tym, że problem często jest mylony z przemęczeniem związanym chociażby z pracą. Tymczasem rzeczywista przyczyna może być dużo bardziej poważniejsza.

#4 Masz problemy z tarczycą

Tarczyca może wpływać na nasz sen na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich powoduje bezsenność. Drugi natomiast powoduje zasypianie lub uczucie ciągłego zmęczenia. Niedoczynność tarczycy to czynnik, który może rzutować na to, że będziesz spać ponad 10 godzin na dobę, a w ciągu dnia będziesz odczuwać zmęczenie. Jeśli więc nie podejrzewasz u siebie żadnych problemów zdrowotnych, a śpisz dłużej niż 8 godzin i wciąż odczuwasz zmęczenie, rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być zbadanie hormonów tarczycy.

#5 Śpisz dłużej o określonej porze roku

Istnieje coś takiego jak depresja sezonowa zwana również sezonowym zaburzeniem afektywnym. Różne pory roku mają różny wpływ na osoby zmagające się z tym problemem. W sezonowym zaburzeniu afektywnym depresja pojawia się każdego roku na przełomie października/listopada i utrzymuje przez całą zimę. Co więcej, zaburzenie to dotyka częściej kobiet niż mężczyzn.

#6 Twój sen może być zakłócony przez obturacyjny bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny objawia się powtarzającymi się w czasie snu epizodami zatrzymania oddechów (bezdechami) lub ich znacznymi spłyceniami (hiperwentylacją). Z tego też powodu sen jest zaburzony, a w konsekwencji potrzebujemy więcej godzin snu, aby czuć się wypoczętym lub też musimy odbić to sobie w ciągu dnia.

#7 Śpisz mniej niż 6 godzin na dobę

Nie tylko nadmiar snu, ale również, a przede wszystkim niedobór snu może mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia. Niezależnie od tego, czy nie dosypiasz z wyboru czy z powodu innych czynników, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rano będziesz bardzo zmęczony. Twój sen powinien być spokojny, relaksujący i niczym niezakłócony. Jeśli tak nie jest, licz się z tym, że będziesz zmuszony do krótszych lub dłuższych drzemek w ciągu dnia.

Czy myślisz, że któraś z tych przyczyn może dotyczyć Ciebie?

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować