Kategorie Zdrowie

Naukowcy sprawdzili, czy w towarzystwie drugiej osoby wysypiamy się lepiej. Znamy odpowiedź

Czy spanie we dwoje sprzyja naszej regeneracji? Gdybyśmy zapytali o to każdego z Was, zdania na ten temat byłyby z pewnością podzielone. Jedni odpowiedzieliby, że nie wyobrażają sobie nocy bez swojej drugiej połówki, do której mogą się wtulić, a w konsekwencji lepiej wypocząć. Inni natomiast wolą mieć całe łóżko dla siebie. Mogą być także spokojni o to, że nie wybudzi ich chrapanie partnera bądź partnerki. Co mówią na ten temat badania?

Spanie we dwoje Ci więcej korzyści, niż spanie osobno

Twoja druga połówka chrapie, przewraca się z boku na bok i nierzadko Cię wybudza, a może zajmuje znaczną łóżka? Bez względu na to, jaka jest Twoja odpowiedź, jakiej płci jest Twoja druga połówka i czy Wasz związek jest formalny, nie ma to większego znaczenia. Znaczenie ma natomiast to, czy czujesz w łóżku, że ktoś jest przy Tobie. Jeśli tak to świetnie się składa!

Wikipedia

Badanie

Wyniki ciekawego badania, którego autorem był Henning Johannes Drews, adiunkt w Centrum Psychiatrii Integracyjnej na uczelni Christian-Albrechts-Universität w Kiel w Niemczech, zostały opublikowane w magazynie „Frontiers in Psychiatry”.

Badaniu poddano 12 zdrowych par. Pary spały w laboratorium pod czujnymi oczami naukowców przez cztery kolejne noce. W tym czasie każda z badanych osób była podpięta do aparatów monitorujących pracę mózgu i fazy snu za pomocą metody podwójnej, symultanicznej polisomnografii. W trakcie badania dokonywane były szczegółowe zapisy pracy mózgu i serca, poziomu saturacji, pomiarów ruchów oddechowych, obserwacji ruchów kończyn czy pozycji ciała. Aby wyniki były adekwatne i wiarygodne, każda z par spała na zmianę jedną noc razem, jedną noc osobno.

spanie we dwoje
Flickr

Wnioski

Choć pary śpiące razem częściej poruszały podczas snu kończynami, nie miało to wpływu na jakość snu zarówno jednej jak i drugiej osoby – nie było to widoczne po zapisach aktywności mózgu. Jest to równoznaczne z tym, że ruchu partnera/partnerki nie wybudzały nikogo ze snu. Na podstawie analizy stwierdzono także, że pary sypiające razem miały dłuższe i bardziej jednolite okresy fazy REM, a więc fazy, podczas której mózg utrwala wspomnienia, porządkuje myśli czy doświadcza marzeń sennych. Nie bez znaczenia wydaje się być także to, czy partnerzy kładą się spać o tej samej porze. Jeśli tak jest, badacze uważają, że nie tylko łatwiej jest zsynchronizować im rytm snu, ale również są ze sobą zgodni w wielu innych kwestiach, oczywiście odbija się pozytywnie na relacji dwóch osób.

Spanie w jednym łóżku z drugą osobą wydaje się być więc jak najbardziej słusznym rozwiązaniem. Niech te badania będą dla Was zachętą do wspólnego odpoczynku.

A teraz przyznaj się, wysypiasz się lepiej bez drugiej połówki obok czy z nią?

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl