Kategorie Zdrowie

Dlaczego nie możemy zasnąć bez koca, nawet gdy mamy bardzo ciepłą noc?

Rzucasz się na łóżku, przewracasz z boku na bok, a jedyną rzeczą, którą jest w stanie pomóc Ci zasnąć, jest koc? Jak to wytłumaczyć? Czyżby nakrycie, które pomaga nawet w lecie, kiedy mamy wyjątkowo ciepłe noce, miało „magiczną moc”? Istnieje kilka powodów, dla których jesteśmy do koców tak bardzo przywiązani. To wydaje się mieć sens.

Regulują temperaturę naszego ciała

Jesteśmy ciepłolubnymi stworzeniami. Ludzki organizm reguluje temperaturę wewnętrzną, co pomaga zachować ciepło. Kiedy jednak śpimy, cała kontrola przestaje funkcjonować. To czas, w którym zaczynamy szukać pomocy w otaczających nas rzeczach. Koc świetnie się tutaj sprawdzi.

Pxfuel

Koce są istotną częścią naszej codziennej rutyny

Jako ludzie szybko przyzwyczajamy się do pewnych rzeczy. To samo tyczy się koców. Nawet jeśli nie dają nam one poczucia bezpieczeństwa, korzystanie z nich jest wpisane w naszą rutynę. Kiedy więc idziemy do łóżka i przykrywamy się, nasze ciało dostaje wyraźny sygnał do tego, że czas na sen.

Pxfuel

Koce zmniejszają stres i niepokój

Serotonina to inaczej hormon szczęścia. Poziom serotoniny można podnieść naturalnymi sposobami.Kiedy jesteśmy zestresowani i niespokojni, trudno jest nam zasnąć. Kiedy natomiast przykryjemy się kocem, ilość wytwarzanej w naszym organizmie serotoniny wzrasta, podczas gdy uczucie stresu i niepokoju zaczyna zanikać, dzięki czemu możemy zapaść w głęboki i relaksujący sen.

Koce pomagają nam zasnąć i dają poczucie bezpieczeństwa

Koce tworzą swego rodzaju mikroklimat i barierę wewnątrz której panuje podobna temperatura. Koc podnosi więc temperaturę naszego ciała, na którą panujące na zewnątrz warunki nie mają już tak wielkiego wpływu.

Koce dają nam także poczucie bezpieczeństwa. Aby to zrozumieć, trzeba przenieść się do przeszłości. Najczęstszym strachem, jaki odczuwaliśmy w dzieciństwie, był strach przed ciemnością. Co robiliście w takiej sytuacji? Prawdopodobnie zakrywaliście się po sam czubek głowy. To była swego rodzaju ucieczka przed strachem i otaczającą nas ciemnością. Choć lata minęły, poczucie bezpieczeństwa, jakie dają nam koce, wciąż z nami pozostało.

Brightside

A Ty śpisz pod kocem, kiedy jest Ci gorąco? Zauważyłaś, że pozwala Ci szybciej zasnąć? A może wolisz cienką kołdrę? W tym przypadku nie ma to większego znaczenia.

Źródła: brightside.me
Fotografie: pixabay.com