Nie musisz biegać. Spokojny spacer skutecznie spali tłuszcz!

Nie ulega wątpliwości, że ludzie coraz częściej podejmują się różnego rodzaju aktywności fizycznych – chodzą na siłownię, basen, jeżdżą na rowerach, biegają itd. Mało kto zadaje sobie jednak sprawę, iż codzienne, długie spacery (jak wynika z wielu badań) nie są wcale mniej skuteczne w spalaniu tkanki tłuszczowej od pozostałych rozwiązań.

Jak długo trzeba chodzić, aby efekty były widoczne? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Kiedy spacer przybiera również postać skutecznego treningu?

Nie musisz biegać. Spokojny spacer skutecznie spali tłuszcz!
Udostępnij

Głównymi czynnikami wpływającymi na ilość spalanych kalorii podczas spaceru jest prędkość i masa ciała danej osoby. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty wystarczy pamiętać o regularnym chodzie i aplikacji, która mierzyłaby Twoje tempo – takie rozwiązanie pomoże Ci uśrednić odległość, jaką musisz pokonać każdego dnia. Równie dobrze możesz wykorzystać specjalną aplikację do pomiaru ilości postawionych przez Ciebie kroków.

Ile kroków musisz zrobić, aby zacząć tracić na wadze?

Wszystko zależy od indywidualnych cech danej osoby, stylu życia i stanu zdrowia. Postanowiliśmy to jednak uśrednić:

100 kcal = 2000 kroków = 1.6 km

1 kg = 140 000 kroków = 7000 kcal = 112 km

Co zrobić, aby pokonywać taką odległość pieszo?

 • Próbuj nie korzystać z samochodu i środków komunikacji miejskiej
 • Zaprowadzaj swoje dzieci do szkoły i odbieraj je stamtąd pieszo (o ile to możliwe
 • Zaprzestań korzystania z wind i ruchomych schodów
 • Wyprowadzaj psa na dłuższe spacery

Aby spacery nie były nudne:

 • Wychodź na spacery ze znajomym
 • Słuchaj ulubionej muzyki lub audiobooków
 • Wyznaczaj sobie trasy w nieznane miejsca

Podczas zimy możesz kontynuować chód w domu, jeśli masz bieżnię. W tym samym czasie możesz oglądać telewizję, słuchać muzyki lub rozmawiać z drugą osobą.

Ile należy chodzić?

Nie musisz biegać. Spokojny spacer skutecznie spali tłuszcz!
Udostępnij

Zmierz odległość od 10 do 20 metrów i przemierz ją w normalnym tempie pamiętając o tym, aby policzyć swoje kroki. Odległość przeliczoną na centymetry (1000 lub 2000) podziel przez liczbę kroków, które przebyłeś.

 • Mniej niż 70 kroków/min – dla zdrowej osoby jest to zbyt wolno. Takie tempo jest zalecane osobom po przebytym ataku serca lub dławicy piersiowej.
 • 71-91 kroków/min (około 3-4 km/h) – zalecane dla osób z chorobami układu krążenia.
 • 91-110 kroków/min (4-5 km/h) – dobre tempo dla zdrowego człowieka.
 • 111-130 kroków/min – nawet zdrowi ludzie mają problem z utrzymaniem takiego tempa na dłuższą metę. Jeśli jest dla Ciebie odpowiednie to super!

Zasady, których należy przestrzegać.

Nie musisz biegać. Spokojny spacer skutecznie spali tłuszcz!
Udostępnij
 • Zacznij chód korzystając z lekkiego obciążenia. Pamiętaj, aby stopniowo zwiększać czas trwania i tempo chodu (najpierw wydłuż czas trwania spacerów, a dopiero później ich tempo). Obciążenia powinny być odpowiednio dobrane do możliwości danej osoby.
 • Regularność jest najważniejsza! Jeden spacer w tygodniu nie przyniesie pożądanych efektów. Jeśli nie możesz spacerować codziennie, rób to przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Możesz to robić w dogodnym dla Ciebie czasie, ale nie wcześniej niż 1-1,5 godziny od zjedzenia posiłku.
 • Skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj o badaniach lekarskich, które należy powtarzać 1-2 razy do roku.
 • Obserwuj swoją postawę podczas chodzenia. Nie możesz się garbić, a ramiona powinny luźno pracować.

Pamiętaj, że jak we wszystkim, tak również w tym przypadku liczy się umiar. Jeśli będziesz spacerować zbyt wolno i krótko, prawdopodobnie nie zauważysz żadnych efektów. Jeśli natomiast porwiesz się z motyką na księżyc i zafundujesz sobie już na samym początku długi i szybki spacer, możesz wyrządzić więcej złego niż dobrego dla swojego organizmu. Systematyczność i stopniowanie wysiłku to podstawa!