×

7 skutków ubocznych smoczków. Mogą być naprawdę niebezpieczny

Smoczek, skutki uboczne tej rzeczy mogą być opłakane. O czym dokładnie mowa?

Mało który rodzic o tym myśli, ale smoczek może przynieść więcej szkody niż pożytku. Poznaj zatem 7 szkodliwych skutków ubocznych niewłaściwego korzystania ze smoczków.

Jeżeli smoczek jest niewłaściwie czyszczony, może mieć na sobie grzyby, które będą odpowiedzialne za infekcje. Natomiast jeżeli damy go dziecku za wcześnie, może mieć ono potem problemy z karmieniem piersią. 

#1 Smoczek, skutki uboczne – Infekcje jamy ustnej

Problem stanowią bakterie Staphylococcus i grzyb Candida. Takie zanieczyszczenie zwykle częściej znajduje się na smoczkach lateksowych. Stały kontakt ustny zdecydowanie ułatwia rozwój bakterii, dlatego pamiętaj, by dokładnie czyścić smoczek swojego dziecka.

#2 Smoczek, skutki uboczne – Problemy z karmieniem piersią

Specjaliści odradzają używania smoczków w pierwszym półroczu życia dziecka, jeżeli zależy Ci, by karmić go piersią. Pamiętaj, że smoczek jest zamiennikiem piersi, a nie odwrotnie. Dziecko rodzi się z potrzebą ssania i potrzebuje matki do tego, by ustabilizować laktację i nawiązać z Nią relacje. Dlatego używanie smoczka może wpływać na laktację, a to powoduje niedobory mleka.

#3 Smoczek, skutki uboczne – Odległy związek

Smoczek może być odpowiedzialny za skrócenie czasu karmienia piersią, a to oznacza, że może wpłynąć na więź między matką a dzieckiem. 

#4 Smoczek, skutki uboczne – Problemy z mową

Pamiętaj, że Twoje dziecko się rozwija. Jeżeli za długo korzysta ze smoczka, prawdopodobnie będzie miało problem ze zdrowym rozwojem ust i uzębienia. A to dopiero początek problemów, ponieważ może to doprowadzić do chociażby problemow z mową. Stosowanie smoczka nie powinno przekroczyć 4 lat!

#5 Smoczek, skutki uboczne – próchnica zębów

Zanieczyszczony smoczek to prosta droga do próchnicy. Jest to przypadłość dzieci, które są już za duże na używanie smoczka i samodzielnie spożywają pokarmy. To wiąże się ze zwiększoną liczbą bakterii, także bądź czujny!

#6 Smoczek, skutki uboczne – zadławienie

Nie korzystaj z pomocników do smoczka. Mam na myśli wiązanie smoczka wokół szyi dziecka, ponieważ może dojść do tragedii. 

#7 Smoczek, skutki uboczne – alergie

Specjaliście wskazują na smoczek lateksowy, jako winowajcę alergii. Możliwe takie skutki uboczne jak zapalenie nosa, oczu, ust, a także gardła. Wybieraj silikonowe smoczki!

Jako rodzic musisz być czujny na każdym kroku i wybierać najlepsze rozwiązania dla swojego dziecka. Nie podążaj ślepo za modą, zawsze konsultuj się z lekarzem, jeżeli nie jesteś czegoś pewien.