Więcej zgonów jest po operacji chirurgicznej niż łącznie od HIV, gruźlicy i malarii

Na całym świecie każdego roku w ciągu 30 dni po chirurgicznej operacji umiera 4,2 miliona ludzi – przy czym połowa tych zgonów ma miejsce w krajach o niskim i średnim dochodzie.

Więcej zgonów jest po operacji chirurgicznej niż łącznie od HIV, gruźlicy i malarii
The Telegraph

Naukowcy są przekonani, że gdyby operacje zostały wykonane wszystkim pacjentom, którzy ich potrzebują, liczba zgonów pooperacyjnych na całym świecie zwiększyłaby się do 6,1 miliona!

Dlaczego tak negatywnie podchodzą do tego tematu i skąd pochodzą te straszne liczby?

Więcej zgonów jest po operacji chirurgicznej niż łącznie od HIV, gruźlicy i malarii

Naukowcy z University of Birmingham w liście badawczym do The Lancet opublikowali swoją analizę liczby osób umierających w ciągu 30 dni od operacji

Szacują, że więcej osób umiera każdego roku w ciągu 30 dni po zabiegu niż z HIV, gruźlicy i malarii łącznie (2,97 miliona). Te dane są przerażające.

Komisja Lancet ds. Chirurgii Globalnej stwierdziła, że ​​każdego roku wykonuje się 313 milionów zabiegów chirurgicznych, ale niewiele wiadomo o jakości chirurgii na całym świecie, ponieważ wskaźniki śmierci pooperacyjnej są dostępne tylko w 29 krajach.

Naukowcy z Uniwersytetu NIHR w Globalnym Biurze ds. Badań nad Chirurgią Ogólną przeanalizowali dostępne informacje, aby oszacować, ile osób na świecie umiera po operacjach – w oparciu o liczbę zabiegów chirurgicznych, liczbę przypadków i śmiertelność pooperacyjną skorygowaną o dochód w kraju.

Dr Dmitri Nepogodiev, pracownik naukowy na Uniwersytecie w Birmingham, skomentował: „Chociaż nie można uniknąć wszystkich zgonów pooperacyjnych, wielu można zapobiec, zwiększając inwestycje w badania, szkolenia personelu i lepsze wyposażenie szpitala.”

Więcej zgonów jest po operacji chirurgicznej niż łącznie od HIV, gruźlicy i malarii

Profesor Dion Morton, Barling Chair of Surgery na Uniwersytecie w Birmingham i Dyrektor ds. Badań Klinicznych w Royal College of Surgeons of England, skomentował: „Chirurgia ratuje życie i może zmienić jakość życia pacjentów, ale to badanie pokazuje, że duża liczba pacjentów umiera w bezpośrednim okresie pooperacyjnym (…) Istnieje również pilna potrzeba badań w celu poprawy jakości i bezpieczeństwa operacji. „

Naukowcy przewidują, że rozszerzanie usług chirurgicznych w celu zaspokojenia potrzeby, spowoduje kolejne 1,9 miliona zgonów pooperacyjnych każdego roku.

Na podstawie 4,2 miliona zgonów, 7,7% wszystkich zgonów na świecie ma miejsce w ciągu 30 dni od operacji

Co myślisz o takich liczbach? Przeraża Cię to, a może wręcz przeciwnie – zdajesz sobie z tego sprawę?

Źródło: wykop.pl | Fotografie: www.pixabay.com | Miniatura wpisu: pinterest.com pinterest.com