Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianie

Tabletki odchudzające – warto je brać czy dla własnego zdrowia lepiej o nich zapomnieć?

Jedni biegają, inni ćwiczą na siłowni, kolejni stosują mniej lub bardziej rygorystyczne diety, które mają pomóc im zrzucić zbędne kilogramy, a jeszcze następni stosują się do wszystkich tych punktów jednocześnie. Część osób decyduje się natomiast na pigułki dietetyczne, które wydają się być bardzo kuszące – w końcu wystarczy połknąć kilka tabletek, a waga będzie lecieć w dół. Zapominają jednak o najważniejszym, czyli zdrowiu. Nie ma bowiem „magicznych pigułek”, które zrzucą za nas zbędne kilogramy. Są natomiast takie, które mogą wyrządzić nam sporo złego.

Tabletki odchudzające i niebezpieczeństwo jakie może nieść za sobą ich zażywanie

1. Uszkodzenie wątroby

Dla niektórych ćwiczenia fizyczne i dieta to za mało. W związku z tym szukają dodatkowych „wspomagaczy”, które mogłyby im pomóc zrzucić dodatkowe kilogramy. Zapominają jednak to tym, że pigułki dietetyczne, na które się decydują, mogą uszkadzać ich wątroby.

www.freepik.com

2. Problemy z nerkami

Nerki są kolejnym narządem, który często pada ofiarą tabletek odchudzających. Jednym z najczęstszych skutków ubocznych regularnego brania pigułek jest niewydolność nerek.

3. Bezsenność

Bezsenność to kolejny możliwy skutek uboczny zażywania pigułek dietetycznych. Dzieje się tak ponieważ wiele z nich zawiera środki pobudzające, których działanie nasila się jeszcze bardziej w przypadku picia chociażby kawy.

Freepik

4. Biegunka

Niektóre pigułki wspomagające odchudzanie mogą powodować biegunkę. Jest to jeden z wielu skutków ubocznych. Warto mieć świadomość, że biegunka na dłuższą metę może być niebezpieczna – może dojść do odwodnienia i utraty elektrolitów. Jeśli nie ustępuje przez dłużej niż kilka dni, warto skonsultować to z lekarzem.

5. Bóle głowy

Bóle głowy są kolejnym efektem ubocznym przyjmowania tabletek odchudzających. Jeśli nie ustępują przez dłuższy czas, najlepiej będzie skonsultować to z lekarzem.

www.freepik.com

6. Krwawienie z odbytu

Przeprowadzone badania sugerują, że niektóre tabletki odchudzające mogą powodować niedokrwienie okrężnicy – jednym z tego typu związków chemicznych jest fentermina. Fentermina jest zalecana do krótkotrwałego stosowania w celu utraty wagi. Ściśle określone jest również jej dawkowanie. Niestety, niektórzy twierdzą jednak, że im więcej tym lepiej. W końcu zgubią kolejne kilogramy.

7. Zwiększone tętno

Pigułki dietetyczne przyspieszają tętno. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych podkreśla, że jeśli masz problemy z sercem, o których nie wiesz, pigułki dietetyczne z pewnością pomogą Ci je ujawnić.

Chyba nie o takie rezultaty Ci chodzi przyjmując pigułki odchudzające, prawda? Jeśli już chcesz się na nie zdecydować, koniecznie skonsultuj to z osobą, która się na tym zna, np. wyspecjalizowanym dietetykiem. Tylko w ten sposób unikniesz niepożądanych skutków ubocznych, które mogą zagrozić Twojemu zdrowiu.

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.freepik.com