×

Skutki uboczne olejku z drzewa herbacianego. Są poważniejsze niż myślisz

Przed zastosowaniem jakiegoś preparatu farmakologicznego czytasz ulotkę i z reguły przestrzegasz jego dawkowanie oraz sposób podania. Jednak, gdy w grę wchodzą niekonwencjonalne środki, tj. ziołowe herbatki, naturalne olejki, myślisz tylko o ich prozdrowotnych właściwościach, a nie o ewentualnych działaniach niepożądanych. Tak jest chociażby w przypadku olejku herbacianego. Udowodniono, że leczy on wiele schorzeń, ale w wysokich stężeniach może być szkodliwy, o czym niestety już niewielu z nas pamięta. Przeczytaj zatem, jakie skutki uboczne olejku z drzewa herbacianego mogą wystąpić i jak się przed nimi uchronić?

Czy stosowanie olejku z drzewa herbacianego może wywołać skutki uboczne?

Olejek z drzewa herbacianego uznawany jest za trujący. Szczególnie, gdy jest stosowany niewłaściwie, czyli wewnętrznie i w dużych stężeniach.

Jest to jednak skuteczny środek przeciwbakteryjny, grzybobójczy i przeciwzapalny, dlatego wykorzystuje się go w kosmetykach i naturalnych środkach leczniczych. Pomaga m.in. w pozbywaniu się problemów dermatologicznych, tak jak trądzik i łupież, czy też uciążliwej wszawicy.

Przyjmowanie olejku herbacianego doustnie może być bardzo niebezpieczne i prowadzić nawet do śpiączki

W przypadku stosowania miejscowego na skórę zagrożenie jest małe, ale nadal istnieje (zwłaszcza, gdy okaże się, że jesteś na niego uczulony).

Olejek z drzewa herbacianego może przenikać przez skórę, zwiększając w ten sposób poziom jego toksyczności. Szkodliwość olejku jest uzależniona od jego stężenia, dlatego większości problemów można uniknąć, stosując go w rozcieńczonej postaci.

Najczęściej zgłaszane skutki uboczne olejku z drzewa herbacianego:

#1 Reakcje alergiczne

Wynikają one głównie z uczulenia na olejek herbaciany. Alergia objawia się jako łagodny stan zapalny skóry bądź ciężka egzema. W najgorszym wypadku może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, dlatego przed zastosowaniem olejku zaleca się zrobienie tzw. testu płatkowego.

Jednak nawet osoby, które nie są na niego uczulone, powinny zachować należytą ostrożność podczas jego stosowania. Podrażnienie skóry może wystąpić, zwłaszcza gdy olejek zostanie nałożony na suchą lub popękaną skórę. Objawy mogą obejmować swędzenie, pieczenie, kłucie oraz obrzęki.

Ponadto, uczulenie na goździki, guawę lub eukaliptus zwiększa podatność na alergię na olejek herbaciany.

Według badań, najwięcej alergii na olejek z drzewa herbacianego spowodowanych jest zastosowaniem go w czystej postaci. Jednak do niepożądanych reakcji może dojść również poprzez używanie kosmetyków zawierających ten olejek.

#2 Podrażnienie skóry i inne problemy dermatologiczne

Nawet, gdy stosujesz olejek herbaciany miejscowo, ważne jest monitorowanie stanu skóry. Może on bowiem powodować jej podrażnienie (m.in. pieczenie, zaczerwienienie i suchość).

Osobom o wrażliwej i podatnej na wysypki skórze zaleca się całkowitą rezygnację ze stosowania tego olejku oraz wybieranie delikatniejszych alternatyw, tj. olejek lawendowy, rozmarynowy albo z manuka.

Ewentualnie, kupuj odpowiednio rozcieńczone olejki herbaciane.

#3 Biegunka

Jednym ze skutków ubocznych olejku z drzewa herbacianego jest biegunka. Występuje głównie w przypadku spożycia tej substancji lub przy ciężkiej reakcji alergicznej na herbaciany olejek.

#4 Zaburzenie percepcji smaku

Przeprowadzono badania obejmujące płyny do płukania ust, w tym jeden zawierający olejek z drzewa herbacianego. Na ich podstawie stwierdzono, że płyn z dodatkiem olejku nie tylko był mniej skuteczny, ale przede wszystkim wiązał się z zaburzeniem percepcji smaku.

#5 Obrzęki polipów w nosie

Chociaż olejek herbaciany jest często polecany do walki z polipami nosowymi, to stosowany w nadmiarze bądź w zbyt wysokim stężeniu, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zaobserwowano działania niepożądane takie jak: obrzęki, poparzenia i uczucie dyskomfortu w nosie.

#6 Uszkodzenie ucha wewnętrznego

Olejek z drzewa herbacianego stosuje się często w leczeniu infekcji ucha, ale zakraplanie go w czystej postaci może spowodować obrzęk, ból a nawet uszkodzenie słuchu.

Dlatego zawsze trzeba pamiętać o rozcieńczaniu. W tym przypadku najlepiej wymieszać go z olejkiem migdałowym lub oliwą z oliwek, które będą stanowiły bezpieczny olej nośnikowy (w proporcjach: kilka kropli olejku herbacianego na 1/4 szklanki ciepłej oliwy).

#7 Drżenie mięśni

Według toksykologów weterynaryjnych, duże ilości olejku z drzewa herbacianego stosowanego zewnętrznie powodują drżenie mięśni u psów oraz kotów. Spekuluje się, że podobne objawy mogą występować również u ludzi.

#8 Zachowania depresyjne

Objawy takie, jak zachowania depresyjne i oznaki toksyczności występują u psów i kotów po zewnętrznym stosowaniu olejku herbacianego w dużych dawkach. Chociaż nie zaobserwowano ich jeszcze u ludzi, wiadomo, że stosowanie olejku może powodować nadmierną senność i uczucie zmęczenia w przypadku jego połknięcia.

#9 Zaburzenia hormonalne

Odkryto, że olej z drzewa herbacianego powoduje tzw. ginekomastię, czyli powiększanie się piersi u dorastających chłopców. Może on bowiem działać jako potencjalny czynnik zaburzający gospodarkę hormonalną.

W większości przypadków problem został rozwiązany po zaprzestaniu stosowania olejku herbacianego.

#10 Hamowanie akcji porodowej

Niektóre badania pokazują, że stosowanie olejku z drzewa herbacianego podczas porodu może doprowadzić do ustąpienia skurczów macicy, co stanowi ryzyko zarówno dla dziecka, jak i jego matki.

Nigdy nie bagatelizuj działania preparatów leczniczych, nawet tych określanych jako „naturalne”. Mogą mieć trujące właściwości i wchodzić w interakcji z lekami, które akurat przyjmujesz bądź z herbatkami ziołowymi, tak chętnie przez Ciebie wypijanymi.

Olejek herbaciany może zdziałać cuda, gdy jest stosowany miejscowo. W przeciwnym razie może być bardzo szkodliwy dla ludzi oraz zwierząt.

Zawsze stosuj go zgodnie z zalecaną dawką! Tylko tak uzyskasz najlepsze korzyści i unikniesz niepożądanych działań, takich jak skutki uboczne olejku z drzewa herbacianego

Może Cię zainteresować