×

Skręt jądra to zagrożenie dla chłopców. Jest tylko kilka godzin na reakcję!

Jak wszystkim dobrze wiadomo, dzieci mają mnóstwo energii, którą trudno spożytkować. Wpada im do głowy tysiąc pomysłów na minutę, często bardzo niebezpiecznych. Nic więc dziwnego, że przychodzą później z płaczem i siniakami do rodziców, dla których nie jest o zaskoczeniem. Jednak pewnych dolegliwości u dziecka nie warto bagatelizować i mieć nadzieję, że jeśli chwilę poleży, to mu przejdzie. Takie podejście do sprawy niekiedy może nieść za sobą przykre konsekwencje, tak jak to było w tym przypadku…

Ojciec 15-latka, który zaczął skarżyć się nad ranem na ból jądra, zbagatelizował doniesienia syna. Mężczyźnie nie przyszło do głowy, że sprawa może być groźna. Doszedł do wniosku, że to raczej efekt dojrzewania chłopca. Jednak, kiedy dolegliwości chłopca nie ustępowały, ojciec postanowił zabrać go do szpitala.

Na całe szczęście lekarzom udało się zareagować na czas i uchronić nastolatka przed nieodwracalnymi skutkami

Okazało się bowiem, że chłopiec cierpiał na skręt jądra, a efektem nieudzielenia na czas pomocy mogła być nawet jego utrata.

Co to jest skręt jądra?

Skręt jądra to tak naprawdę ostre skręcenie powrózka nasiennego, czyli tworu podwieszającego jądro w mosznie wraz z obrotem jądra wokół osi. Na powrózek nasienny składają się nasieniowód, naczynia krwionośne oraz limfatyczne, nerwy i włókna mięśniowe. W przypadku ich skręcenia dochodzi do niedokrwienia jąder, a nawet do martwicy. Jeżeli pomoc nie przyjdzie na czas, skręt jądra może się skończyć jego utratą.

Jak dochodzi do skrętu jądra?

Najczęstszą przyczyną skrętu jądra jest wykonywania gwałtownych ruchów, na przykład w czasie uprawiania sportu. Długość powrózka nasiennego nie jest tu bez znaczenia. Im jest on dłuższy, tym jest bardziej ruchomy i łatwiej dochodzi do skrętu jądra. Problem dotyczy najczęściej nastoletnich chłopców, ale zdarzają się przypadki wśród niemowląt i dojrzałych mężczyzn.

Objawy skrętu jądra:

  • silny i nagły ból, który promieniuje do pachwiny i podbrzusza
  • zaczerwienienie i obrzęk moszny
  • czasem gorączka oraz wymioty

Aby potwierdzić diagnozę, lekarz powinien wykonać badanie USG

Leczenie skrętu jądra 

Jedyną możliwością leczenia tego problemu jest operacja, którą pacjent powinien przejść jak najszybciej

Na stole operacyjnym jądro mocuje się szwami do moszny.

Jeżeli problem został zbagatelizowany i doszło do niedokrwienia oraz zamartwicy, chirurg będzie zmuszony do amputacji jądra. Bardzo istotny jest czas przywiezienia cierpiącego do szpitala. Powinien on być poddany operacji w czasie nie dłuższym niż 6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów.

Ta wiedza może okazać się kluczowa w przypadku wystąpienia podobnego problemu. Nie bagatelizuj skarg dziecka na ból w miejscu intymnym, gdyż możesz sobie tego później nie wybaczyć.