Kategorie TwarzUrodaZdrowie

Dlaczego mam trądzik? 6 sposobów, które zażegnają go raz na zawsze i przestanie oszpecać twarz

Skąd bierze się trądzik? Warto poznać odpowiedź i świadomie go leczyć, a nie zaleczyć kolejnymi maściami… Weź zatem sprawy w swoje ręce! Wizyta u lekarza to podstawa, ale wiedza i odpowiednie obchodzenie się z problemem potrafi zdziałać cuda!

Jeśli jesteś nastolatkiem, szanse na trądzik są całkiem spore. Prawie 8 na 10 nastolatków ma trądzik, podobnie jak wielu dorosłych.

Trądzik jest tak powszechny, że uważa się go za normalną część okresu dojrzewania. Czym zatem jest trądzik i co możesz z tym zrobić?

Co to jest trądzik?

Trądzik jest stanem skóry, który pojawia się jako różne rodzaje guzków. Te guzki mogą być zaskórnikami, białogłowymi, pryszczami lub torbielami. 

Nastolatki mają trądzik z powodu zmian hormonalnych, które towarzyszą dojrzewaniu. Jeśli twoi rodzice mieli trądzik jako nastolatkowie, jest bardziej prawdopodobne, że Ty również będziesz go mieć. Dobrą wiadomością jest to, że dla większości ludzi trądzik znika prawie całkowicie, zanim przestaną być nastolatkami.

Rodzaj trądziku, który występuje u wielu nastolatków, nazywany jest trądzikiem pospolitym. Zwykle pojawia się na twarzy, szyi, ramionach, górnej części pleców i klatce piersiowej.

Skąd bierze się trądzik?

Mieszki włosowe lub pory w skórze zawierają gruczoły łojowe. Gruczoły te wytwarzają sebum. Przez większość czasu gruczoły łojowe wytwarzają odpowiednią ilość sebum. Ponieważ organizm zaczyna dojrzewać i rozwijać się, hormony pobudzają gruczoły łojowe do wytwarzania większej ilości sebum.

Pory zatem się zapychają, jeśli jest za dużo sebum i zbyt wiele martwych komórek skóry. Bakterie mogą następnie zostać uwięzione w porach i rozmnażać się. Powoduje to obrzęk i zaczerwienienie – początek trądziku.

Jeśli por zostanie zatkany i się zamknie, ale wybrzuszy się ze skóry, pozostanie ci biały czubek. Jeśli por zostanie zatkany, ale pozostanie otwarty, górna powierzchnia może się przyciemnić i pozostanie Ci zaskórnik

Czasami ściana pora otwiera się, pozwalając sebum, bakteriom i martwym komórkom skóry przedostać się pod skórę – i pozostaje Ci wtedy mały, czerwony guz nazywany pryszczem, który boli i jest bardzo widoczny.

Co mogę zrobić jeżeli mam trądzik?

  1. Aby zapobiec gromadzeniu się oleju, który może przyczynić się do trądziku, należy myć twarz raz lub dwa razy dziennie łagodnym mydłem i ciepłą wodą.
  2. Nie szoruj twarzy twardą ściereczką – trądzik nie może być zmyty, a szorowanie może go pogorszyć, podrażniając skórę i pory. Spróbuj oczyścić twarz tak delikatnie, jak możesz.
  3. Jeśli nosisz makijaż lub krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym, upewnij się, że jest oznaczony jako „nieacenegeniczny”. Oznacza to, że nie zatyka porów i nie przyczynia się do trądziku. A kiedy myjesz twarz, upewnij się, że poświęciłeś wystarczająco czasu na usunięcie całego makijażu, aby nie zapychał porów.
  4. Trądzik nie jest wspierany przez słońce. Chociaż opalenizna może tymczasowo sprawić, że trądzik będzie wyglądał na zażegnany, nie pomoże jej trwale odejść.
  5. Jeśli używasz sprayów do włosów lub żeli, staraj się trzymać je z dala od twarzy, ponieważ mogą one również zatykać pory. Jeśli masz długie włosy, które dotykają twarzy, pamiętaj, aby myć je wystarczająco często.
  6. A jeśli masz pracę, która stawia cię w kontakcie z olejem – na przykład w restauracji typu fast food lub na stacji benzynowej – pamiętaj, aby dobrze umyć twarz, gdy wrócisz do domu. Może również pomóc mycie twarzy po ćwiczeniach.

Jest wiele dostępnych bez recepty płynów i kremów zawierających kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, które pomagają zapobiegać trądzikowi i oczyszczać go w tym samym czasie. Możesz z nimi eksperymentować, aby zobaczyć, co pomaga. Pamiętaj, aby dokładnie przestrzegać instrukcji – nie używaj więcej.

Niektórzy uważają, że zauważają, że ich wypryski stają się cięższe, gdy jedzą za dużo określonego pokarmu. Jeśli jesteś jednym z nich, warto spróbować ograniczyć to jedzenie, aby zobaczyć, co się stanie. Jeżeli chcesz zagłębić swoją wiedzę – koniecznie udaj się do dietetyka.

Co jeśli dostanę trądzik?

Czasami, nawet jeśli masz opracowaną prawidłową higienę i korzystasz z płynów i makijażu bezolejowego, cierpisz na trądzik – i jest to całkowicie normalne.

W rzeczywistości niektóre dziewczęta, zauważają, że trądzik wychodzi kilka dni przed okresem. Nazywa się to trądzikiem przedmiesiączkowym.

Niektóre nastolatki z trądzikiem mogą uzyskać pomoc od lekarza lub dermatologa (lekarza specjalizującego się w problemach skórnych). Lekarz może leczyć trądzik lekami na receptę. 

W zależności od trądziku osoby, może to oznaczać stosowanie kremów na receptę, które zapobiegają powstawaniu pryszczy, przyjmowanie antybiotyków w celu zabicia bakterii, które pomagają tworzyć wypryski, lub jeśli trądzik jest ciężki, przyjmowanie silniejszych leków, takich jak izotretynoina lub nawet niewielkie zabiegi chirurgiczne. Niektóre dziewczyny uważają, że pigułki antykoncepcyjne pomagają usunąć trądzik.

Jeśli spojrzysz w lustro i zobaczysz pryszcz, nie dotykaj go, nie ściskaj ani nie ruszaj. To może być trudne do wykonania – próba pozbycia się pryszcza może być bardzo kusząca. Ale kiedy bawisz się pryszczami, możesz wywołać jeszcze więcej stanów zapalnych! Co ważniejsze, rozdrapywanie pryszczy może pozostawiać drobne, trwałe blizny na twarzy.

Mam nadzieję, że już teraz wiesz wszystko o trądziku i wiesz jak postępować, aby nie zrobić sobie krzywdy! A może chcesz podzielić się poradami od swojego dermatologa lub polecić lekarza, który pomógł Ci się uporać z tym nieestetycznym problemem? Jeżeli tak, koniecznie napisz nam o tym w komentarzu na Facebooku!

Źródło: kidshealth.org | Fotografie: www.freepik.com | Miniatura wpisu: google.com google.com