×

Serce po transplantacji pamięta dawcę. Naukowcy są pewni, że ten narząd posiada własny mózg

Większość z nas myśli, że serce jest pompą, która tłoczy krew. Oczywiście to nie podlega dyskusji, jednak naukowcy mają nam coś więcej do powiedzenia na temat tego narządu.

Według nich serce posiada własny mózg

Reaguje na nasze uczucia, myśli oraz nastroje. I jak się pewnie domyślacie – niektóre są dla serca dobre, a inne wręcz przeciwnie.

Badania nad sercem trwają od wielu lat, a w książce opublikowanej w 1991 „Neurokardiologia” dr J. Andrew Armoura, autor udowadniał, że serce ma złożony system nerwowy.

Według Armoura ten system można nazwać małym mózgiem, który składa się z czterdziestu tysięcy komórek nerwowych

A już w roku 1995, dr Ming He-Huang odkrył, że komórki te różnią się od tych, które znajdują się w mózgu.

Zatem serce i mózg łączą się ze sobą i przesyłają sobie nawzajem informacje

I właśnie dlatego naukowcy uważają, że serce ma pamięć w której przechowuje przeżycia i wspomnienia. Dlatego też, po transplantacji serce pamięta swojego dawce.

Niektóre osoby, mające serce dawcy mówią o tym, że pamiętają sytuacje w których nigdy nie uczestniczyły, a także że zachowują się inaczej niż zwykle. Właśnie dlatego naukowcy są pewni, że mają racje. Czyż to nie jest niesamowite?

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ewa Hermaszewska (@heeva_ceramika)

Nie bez powodu na Uniwersytecie Arizona powstał nowy dział nauki nazywany kardiochirurgią energetyczną. To on ma za zadanie nauczać i badać powiązanie między sercem a mózgiem.

Naukowcy nie poprzestają jedynie na tym co powyżej. Chcą dowiedzieć się, dlaczego ludzie doznają uczucia miłości, radości i smutku w rejonie fizycznego serca. Interesuje ich także jak stres wpływa na układ odpornościowy, nerwowy, na prace mózgu i serca.

Udało im się dowiedzieć, że serce odbiera emocje, przetwarza je i wysyła do mózgu

I to właśnie serce wysyła więcej informacji do mózgu, niż mózg do serca. Niesamowity jest fakt, że to również serce decyduje, które informacje należy zignorować i podjąć własną decyzję.

Serce człowieka jest odpowiedzialne m.in. za wysyłanie sygnałów do ciała migdałowatego. A to ono jet odpowiedzialne za pamiętanie emocji

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Paulina (@allyouneedislove93)

Naukowcy zbadali także złe emocje, takie jak zazdrość, gniew czy nienawiść i odkryli, że zaburzają one pracę układu nerwowego i rytm serca.

Te odkrycia są niesamowite! Co o nich myślisz?

Może Cię zainteresować