Lokalizacja bólu w Twoim brzuchu mówi wszystko o Twoim zdrowiu

Płonący, tępy, ostry ból lub skurcze w różnych obszarach brzucha mogą wiele powiedzieć o tym, jak obecnie czuje się Twoje ciało.

Ponieważ brzuch zawiera wiele ważnych narządów i zakończeń nerwowych, istnieje wiele czynników, które mogą powodować ból w różnych miejscach. Niezdrowa dieta, zbyt dużo jedzenia, palenie i niektóre leki mogą powodować wrzody, kamienie żółciowe, a nawet zgagę. Dlatego ważne jest, by zlokalizować ból i natychmiast podjąć niezbędne środki.

#1 Rodzaje bólu brzucha: Tępy ból w górnej części brzucha: Nadmiar gazu

Jeśli masz tępy ból w górnym obszarze swojego żołądka lub brzucha i czujesz się nadęty, może to oznaczać, że masz nadmiar gazu w środku. Możesz także doświadczyć innych objawów: bólu, który przychodzi falami i powoduje puchnięcie żołądka.

Przyczyny: Szybkie jedzenie i szybkie połykanie może powodować gazy i nieprzyjemny ból. Pamiętaj także, że napoje gazowane, piwo, produkty mleczne i fasola powodują powstawanie nadmiernych gazów w żołądku.

Rozwiązanie: Aby zapobiec temu niewygodnemu stanowi, lepiej jest spożywać mniej produktów wymienionych powyżej. Szybkim rozwiązaniem tego problemu jest pigułka z węglem aktywnym lub pigułka z olejem miętowym.

#2 Rodzaje bólu brzucha: Ból w dolnej części klatki piersiowej lub w górnej części brzucha: Zgaga

Zgaga powoduje palący ból w dolnej części klatki piersiowej i górnej części brzucha. Ponadto możesz poczuć pieczenie w gardle.

Przyczyny: Istnieje wiele produktów spożywczych, które mogą wywołać zgagę. Są wśród nich: tłuste i pikantne potrawy, alkohol (zwłaszcza czerwone wino), surowa cebula, czekolada, owoce cytrusowe, kawa i napoje z kofeiną.

Rozwiązanie: Staraj się nie przejadać – lepiej jeść od 5 do 6 małych posiłków w ciągu dnia, niż 2-3 ogromne posiłki. Ponadto zaleca się noszenie luźnej odzieży, aby uniknąć nacisku na brzuch.

#3 Rodzaje bólu brzucha: Ciężki ból w górnej części brzucha: Wrzody

Wrzody mogą być przyczyną ostrego bólu w górnej części brzucha i okolicy brzucha . Wrzody pojawiają się, gdy wyściółka żołądka jest uszkodzona, mogą też być wywołane silnymi środkami przeciwbólowymi. Inne objawy wrzodów to: zmiany apetytu, nudności, krwawe lub ciemne stolce, niewyjaśniona utrata masy ciała, wymioty i ból w klatce piersiowej.

Przyczyny: Częste stosowanie aspiryny, ibuprofenu lub innych leków przeciwzapalnych oraz palenie tytoniu i picie zbyt dużej ilości alkoholu.

#4 Rodzaje bólu brzucha: Skurcze i wzdęcia: zespół jelita drażliwego

Rozwiązanie: Należy ograniczyć środki przeciwbólowe i umyć ręce przed każdym posiłkiem. Bardzo ważne jest spożywanie diety zawierającej produkty pełnoziarniste, zmieszane z owocami lub warzywami i rzucenie palenia.

Jeśli Twój układ trawienny jest wrażliwy, możesz odczuwać skurcze i wzdęcia w okolicy brzucha i wywołać zespół jelita drażliwego.

Przyczyny: Nadal nie wiadomo, co powoduje tę chorobę, ale uważa się , że może to nastąpić z powodu pewnej kombinacji nieprawidłowych ruchów przewodu pokarmowego, zwiększonej świadomości funkcji ciała i zakłócenia komunikacji między mózgiem a przewodem pokarmowym.

Rozwiązanie: W tym przypadku lepiej sprawdzić, na jakie produkty jesteś wrażliwy i zmniejszyć ich spożycie. Udaj się zatem do lekarza.

#5 Rodzaje bólu brzucha: Skurcze i biegunka: zapalenie żołądka i jelit (grypa żołądkowa)

Jeśli odczuwasz ostry ból i skurcze w okolicy brzucha, masz wodnistą (zwykle nie krwawiącą) biegunkę, nudności, wymioty, sporadyczne bóle mięśni lub bóle głowy i gorączkę, może to wskazywać na zapalenie żołądka i jelit .

Przyczyny: Możesz zarazić się zapaleniem żołądka i jelit, jeśli jesz lub pijesz skażoną żywność lub wodę lub jeśli używasz akcesoriów, ręczników i rzeczy osobistych osoby zakażonej.

Rozwiązanie: Aby zapobiec zakażeniu, należy się zaszczepić, umyć ręce przed jedzeniem, upewnić się, że wszyscy w domu używają osobnych przedmiotów osobistych i dezynfekować twarde powierzchnie.

#6 Rodzaje bólu brzucha: Łagodny ból i niestrawność: nietolerancja laktozy

Ból brzucha i wzdęcia są częstymi objawami wskazującymi na nietolerancję laktozy. Może to powodować biegunkę, zwiększony gaz lub zaparcia. Niektóre inne objawy mogą obejmować bóle głowy, zmęczenie, utratę koncentracji, bóle mięśni i stawów, owrzodzenia jamy ustnej i problemy z oddawaniem moczu.

Przyczyny: Zwykle nietolerancja laktozy jest  spowodowana niedoborem enzymu jelitowego laktazy. Dzieli laktozę na 2 mniejsze cukry (glukozę i galaktozę) i umożliwia wchłanianie laktozy z jelita.

Rozwiązanie: Jeśli zauważysz, że nie tolerujesz laktozy, zaleca się stosowanie diety bez laktozy. Chociaż, aby mieć pewność, że nie stracisz wapnia i innych użytecznych składników, które otrzymujemy z produktów mlecznych, spróbuj jeść więcej produktów, takich jak brokuły, jarmuż, tuńczyk, łosoś i produkty wzbogacone wapniem, takie jak mleko sojowe.

Rodzaje bólu brzucha
https://www.freepik.com/premium-photo/old-man-holding-belly-stomach-ache-hurts-patient_4645187.htm”>freepik.com

#7 Rodzaje bólu brzucha: Gaz, przewlekła biegunka, wzdęcia: nietolerancja glutenu

Nietolerancja glutenu ma wiele objawów, a najczęstsze to: biegunka, zaparcia, śmierdzące odchody, wzdęcia, bóle brzucha, problemy ze skórą, niewyjaśniona utrata masy ciała i depresja.

Przyczyny: Usuń ze swojej diety produkty takie jak chleb, makaron lub jakiejkolwiek innej żywności zawierającej pszenicę. Wyeliminuj także nieżywnościowe rzeczy z składników na bazie pszenicy, takie jak kosmetyki lub produkty do kąpieli.

Rozwiązanie: Aby kontrolować wrażliwość na gluten, zaleca się unikanie produktów na bazie pszenicy i skonsultowanie się z lekarzem w sprawie możliwych metod leczenia.

Źródło: brightside.me | Fotografie: www.freepik.com | Miniatura wpisu: freepik.com