×

9 sprawdzonych sposobów regulowania poziomu hormonów, które wpływają na wagę

Zachowanie równowagi hormonalnej pozwala Twojemu organizmowi pracować w prawidłowy sposób. Dzięki temu nie dochodzi do nagłych przyrostów masy ciała lub zatrzymywania się wody w organizmie. Niedobór i nadmiar niektórych hormonów wpływa również na Twój apetyt, pragnienie oraz magazynowanie tłuszczu. Warto wiedzieć jak nad nimi panować.

freepik.com

freepik.com

9 sprawdzonych sposobów regulowania poziomu hormonów, które kontrolują Twoją wagę:

Insulina:

Produkowana przez komórki beta trzustki, insulina pozwala na przekształcanie cukru z krwi na energię. Jej niedobór to główny powód magazynowania tłuszczu w ciele. Unikaj lub zminimalizuj spożycie cukru, aby kontrolować poziom insuliny.

Neuropeptyd Y:

Jest to hormon wytwarzany przez komórki w mózgu, który odpowiedzialny jest za pobudzanie apetytu. Jego poziom jest najwyższy, gdy jesteśmy na czczo. Jedz wystarczająco dużo białka oraz staraj się jeść regularnie, aby obniżyć poziom Neuropeptydu Y w organizmie.

Leptyna:

Leptyna jest wytwarzana przez komórki tłuszczowe w ciele. Jej rolą jest komunikowanie się z podwzgórzem, czyli częścią mózgu, która reguluje apetyt. Kiedy Twój organizm jest odporny na leptynę, pragniesz jeść więcej, co prowadzi do otyłości. Istnieją dwie przyczyny tego stanu: podwyższony poziom insuliny i stan zapalny w podwzgórzu. Unikaj słodkich napojów i tłustych dań, aby wyregulować poziom tego hormonu.

Grelina:

Znana jest również jako „hormon głodu”. Wysyła do podwzgórza sygnał, informujący o tym, że należy spożyć posiłek. Unikaj jedzenia białka w każdym posiłku, aby znormalizować poziom greliny w ciele.

Kortyzol:

Ten związek chemiczny wytwarzany przez nadnercza, jest również znany jako „hormon stresu” i podnosi on jego poziom w organizmie. Jak wiadomo większość z nas lubi zajadać stres, dlatego nieprawidłowy poziom kortyzolu jest jednym z powodów przybierania na wadze. Zredukuj ilość kalorii i dobrze się wysypiaj, aby ograniczyć stres i produkcję kortyzolu.

Estrogen:

To bardzo istotny hormon płciowy produkowany przez jajniki. Zarówno wysoki jak i niski poziom estrogenu może powodować przyrost masy ciała. Jedz dużo błonnika i innych warzyw liściastych, aby przywrócić poziom estrogenu do normy.

Glukagonopodobny peptyd-1 (GLP-1):

Jest to hormon wytwarzany w jelicie, który odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu odpowiedniego stężenia cukru we krwi. To właśnie on sprawia, że ​​czujesz się najedzony i syty. Niski poziom GLP-1 może powodować, że często doskwiera Ci głód i odczuwasz chęć podjadania. Wykazano, że produkty o wysokiej zawartości białka, takie jak ryba, produkty mleczne i białko serwatkowe zwiększają poziom GLP-1 oraz wrażliwość na insulinę.

Cholecystokinina:

Jest to kolejny hormon produkowany przez komórki jelita, który sprawia, że odczuwasz sytość. Jedz dużo białka w każdym posiłku i wybieraj produkty bogate w zdrowe tłuszcze.

Peptyd YY:

Jest to również hormon jelitowy, który kontroluje apetyt, a jego niedobór skutkuje podjadaniem. Zwiększ poziom peptydu YY poprzez spożywanie niskowęglowodanowej diety z dużą ilością białka oraz błonnika.

Może Cię zainteresować