Kategorie Zdrowie

Polska mikrochirurg dokonała niewyobrażalnego. Przyszyła mężczyźnie odciętą piłą rękę

„Jest aniołem”, „ma wyjątkowy dar od Boga” czy „doktor od cudów”. Tak o mikrochirurg z Limanowej mówią pacjenci, którzy są pod wielkim wrażeniem jej niezwykłych dokonań. Kolejną, niezwykle trudną operację przeprowadziła kilka dni temu. Wydawać by się mogło, że dokonała niemożliwego, bowiem z powodzeniem… przyszyła pacjentowi odciętą rękę! Czyżby nie było dla niej rzeczy niemożliwych?

Niezwykła pani doktor, która dokonuje niewyobrażalnych rzeczy

Mikrochirurg Anna Chrapusta pochodzi z Limanowej. Doktor jest kierownikiem Małopolskiego Centrum Oparzeniowo-Plastycznego Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie, ordynatorem oddziału chirurgii plastycznej i ordynatorem oddziału oparzeń. Choć jej pozycja jest imponująca, nieporównywalnie większe wrażenie robią jej niebywałe osiągnięcia.

Polska mikrochirurg dokonała niewyobrażalnego. Przyszyła mężczyźnie odciętą piłą rękę
Facebook

Jak informuje portal limanowa.in, wypadek miał miejsce niewiele w połowie maja w woj. śląskim. Mężczyzna z odciętym przedramieniem w ciężkim stanie trafił do krakowskiego szpitala imienia Rydygiera. Ze względu na pandemię, mężczyzna został poddany testowi na obecność wirusa. Na wyniki już jednak nie czekano, a każda kolejna godzina grała na niekorzyść rannego. W chwili, kiedy poszkodowany trafił na stół operacyjny, było już 7 godzin od momentu nieszczęśliwego wypadku. Przeprowadzenia niezwykle skomplikowanej operacji podjęła się dr hab. Anna Chrapusta wraz z towarzyszącym jej zespołem lekarzy. Jakby tego było mało, sprawę utrudniał fakt, że operacja była przeprowadzana w specjalnych kombinezonach ochronnych.

To podniosło skalę trudności, bo w kombinezonach jest okropnie gorąco. Fizycznie to bardzo ciężkie do wytrzymania, szczególnie w momencie, gdy trzeba utrzymać ogromne tempo zabiegu ze względu na krwawienie – przytacza wypowiedź Chrapusty limanowski serwis

Polska mikrochirurg dokonała niewyobrażalnego. Przyszyła mężczyźnie odciętą piłą rękę
Facebook

Przebieg i finał operacji

Cała skomplikowana operacja została przeprowadzona w rekordowym tempie. W wyjątkowo ciężkich warunkach trwała zaledwie 5 godzin i 30 minut. Sześć dni później dr Anna Chrapusta postanowiła pochwalić się swoim niezwykłym dokonaniem na swoim profilu na Facebooku.

Polska mikrochirurg dokonała niewyobrażalnego. Przyszyła mężczyźnie odciętą piłą rękę
Facebook

Wskrzeszenie – tak to odbieram. Żeby nie to cięcie, to ręka wygląda jakby zawsze była na swoim miejscu, a jaki kolorek. Ukłony w stronę Mistrza – skomentował jeden z internautów

To niepierwszy tak niezwykły wyczyn mikrochirurg

O dr Annie Chrapuście cała Polska usłyszała już 5 lat temu, kiedy to pani doktor podjęła się skomplikowanej operacji na 24-latku z okolic łodzi. Młody mężczyzna za pomocą gilotyny do cięcia rur odciął sobie obie dłonie na wysokości nadgarstków. Celem mikrochirurg było przeszycie obu nadgarstków naraz. Pacjent trafił na stół operacyjny dopiero po pięciu godzinach od wypadku, a operacja trwała blisko 10 godzin. Była to trzecia tego typu transplantacja na świecie.

Podjęcie decyzji o replantacji obu rąk wiązało się z dużym ryzykiem wykrwawienia . Trzeba mieć duże doświadczenie, żeby takiego ryzyka się podjąć – mówiła zaraz po zabiegu lekarka

Doktor nigdy wcześniej nie pokazała efektu tej operacji, aż do teraz. 19 maja podzieliła się efektem swojej pracy sprzed lat na Facebooku. Ciężko uwierzyć własnym oczom, że to dłonie, które zostały niegdyś odcięte.

***English version down below***W 2015 roku w raz z moimi młodymi asystentami przeprowadziłam trzecią na świecie replantację obydwu uciętych rąk. Nasza operacja była wówczas szeroko nagłośniona. Nigdy nie pokazałam efektu tej operacji. Aż do teraz.******In 2015 I performed 3rd in the world replantation of both amputated hands with a help from my young team members. Back then it was highly covered by the media. I have never shown the results of the operation. So here it is.

Opublikowany przez Annę Chrapustą Wtorek, 19 maja 2020

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym. Jest Pani niesamowita!

Źródła: www.facebook.com
Fotografie: www.facebook.com