×

Oto, co kryje się w przeterminowanych kosmetykach. Lepiej pozbądź się ich jak najprędzej!

Czy masz świadomość, że po otwarciu tuszu do rzęs można używać go tylko 4 miesiące, a podkładu do twarzy przez 6 miesięcy? Z lakieru do paznokci natomiast można korzystać przez 2 lata od pierwszego użycia. Data ważności na produktach kosmetycznych nie znajduje się na nich bez powodu. Nakładanie ich po upływie wyznaczonego czasu okazuje się być niebezpieczne dla zdrowia.

Chyba nikt nie chciałby jeść jogurtu 3 miesiące po upłynięciu terminu przydatności. Dlaczego więc nakładamy na twarz przeterminowane kosmetyki?

Eksperci z londyńskiego Uniwersytetu Metropolitan zdecydowali się przeanalizować, co dzieje się z kosmetykami po kilku miesiącach od momentu upłynięcia terminu ważności. Pod lupę wzięli podkład, róż, maskarę, szminkę oraz błyszczyk.

Oto, co dzieje się z kosmetykami po terminie ważności:

Może ci się zdawać, że nie stanie ci się krzywda, kiedy użyjesz podkładu z zeszłej zimy? Niestety, możesz się mylić. Groźne szczepy bakterii rozwijają się w kosmetykach nawet, gdy w produkcie nie widać zmian na pierwszy rzut oka. Odrażające mikroby widać dopiero pod mikroskopem.

W każdym z przebadanych kosmetyków znaleziono bakterie, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne, w tym zapalenie opon mózgowych, sepsę, infekcje układu moczowego, trądzik, infekcje bakteryjne układu rodnego, zapalenie układu pokarmowego, infekcje układu oddechowego. Każda z tych chorób może zostać spowodowana nałożeniem różu na policzki czy maskary na rzęsy.

Jak rozpoznać przeterminowany kosmetyk?

Na samym początku warto sprawdzić datę ważności na opakowaniu i bezwzględnie jej przestrzegaj. Po drugie, obserwuj i wąchaj. Czasami można zauważyć czy kosmetyk nadaje się do użytku na pierwszy rzut oka. Jeśli podkład zaczął się już rozwarstwiać, zmienił barwę od tego na początku lub zaczął pachnieć nieprzyjemnie, przestań go używać i wyrzuć go do kosza.

Dobry tusz do rzęs nie powinien tworzyć grudek, błyszczyk do ust nie powinien być zbyt gęsty i zasychać, a szminka nie powinna się „warzyć”.

Jak przedłużyć żywotność kosmetyków?

Niestety, ale wszelkie procesy przedłużania przydatności kosmetyków nie są zbyt bezpieczne dla twojej skóry i lepiej ich unikać. Domowe triki, takie jak dodawanie do produktów wody, toniku, alkoholu czy oleju, może zwiększyć ryzyko rozwoju infekcji, alergii i podrażnień.

Takie działanie sprawi, że bakterie będą rozwijać się w zawrotnym tempie. Ich szczepy najlepiej rozwijają się w wilgotnych, ciemnych miejscach, a więc w zamkniętych kosmetykach, do których dodajesz różnych płynów. Najlepszą metodą na przedłużenie świeżości kosmetyków jest odpowiednie ich przechowywanie. Produkty te nie przepadają za wilgocią i promieniami słonecznymi, więc nie warto przechowywać ich w łazience i na parapecie.

Pamiętaj o tym, aby kosmetyki zawsze były szczelnie zamknięte, dzięki czemu zapobiegniesz dostawaniu się do nich powietrza i zanieczyszczeń. Wybieraj również te kosmetyki, które mają sterylne opakowania. Podkład z pompką jest z pewnością bezpieczniejszy niż ten w tubce czy słoiczku.