×

10 przerażających zaburzeń psychicznych. Zatrważające, co kryje w sobie ludzki umysł

Zaburzenia psychiczne wywołują w nas niepokój. Są one spowodowane nieprawidłowym postrzeganiem realnej rzeczywistości. Nieprzewidywalność osób posiadających zaburzenia psychiczne przeraża nas, ale może warto wiedzieć coś więcej na ten temat?

Oto 10 najgorszych zaburzeń psychicznych, które z pewnością wywołują niepokój:

1. Nerwica frontowa

To typ nerwicy, na którą cierpieli żołnierze, po przeżyciu traumatycznych chwil na froncie. Zaliczana jest do zespołu stresu pourazowego. Została sklasyfikowana po I wojnie światowej, gdy okazało się, że wielu weteranów wojennych miało problemy z powrotem do normalnego życia.

Objawiała się ona depresją, otępieniem, bezsennością, a także częściowym paraliżem. Obecnie uważa się, że nerwica frontowa wcale nie musi być spowodowana drastycznymi doświadczeniami z wojny, ale może być wynikiem kryzysowej sytuacji życiowej, mogącej przytrafić się każdemu z nas.

2. Likantropia kliniczna

To silne przekonanie, że chory jest w trakcie przemiany lub ma zdolność do przemieniania się w zwierzę. Znane są przypadki, kiedy to pacjent uważał, że zmienia się w żabę, kota, konia, czy hienę. Pierwszy przypadek klinicznej likantropii opisano w 1852 roku, a publikacja dotyczyła mężczyzny, który przyjęty został na oddział szpitala dla osób umysłowo chorych.

Twierdził, że stał się wilkołakiem, rozchylał palcami usta i pokazywał wielkie, w swoim mniemaniu, kły. Uważał także, że jego ciało jest pokryte gęstym owłosieniem. Chciał on jeść tylko surowe mięso, lecz gdy mu je podano stwierdził, że jest za mało zepsute.

3. Zespół Cotarda

Zespół Cotarda jest zanany również jako syndrom chodzącego trupa, to niezwykle rzadkie zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się obecności specyficznych urojeń. Chory uważa się za osobę zmarłą, której ciało gnije i stopniowo się rozpada. Wydaje mu się ze nie istnieje, zaprzecza swojemu istnieniu, praktycznie niemożliwe jest dla niego zrozumienie rzeczywistości. Ludzie z tym syndromem często żyją w odosobnieniu.

4. Syndrom Alicji

Syndrom Alicji z Krainy Czarów, związany jest z błędnym postrzeganiem czasu i przestrzeni. Wśród głównych objawów wyróżnić można zaburzenia w postrzeganiu wzrokowym, gdyż chory ma wrażenie, że otaczające go przedmioty znajdują się bliżej lub dalej, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Zdają się one być mniejsze lub większe niż są naprawdę. Do tego chory ma wrażenie, że czas gwałtownie przyspiesza lub zwalnia.

5. Syndrom Ekboma

Syndrom Ekboma, zwany inaczej obłędem pasożytniczym, to szczególna postać psychozy parafrenicznej. Objawami tej choroby są zaburzenia czuciowe i fałszywe przekonanie o byciu zarażonym pasożytami. Chory ma omamy krążących pod jego skórą pasożytów, których naprawdę tam nie ma i nie wierzy w swoją chorobę psychiczną. Cały czas próbuje pozbyć się pasożytów na własną rękę, prowadząc do powstania wielu okaleczeń. Ten syndrom występuje szczególnie często u osób uzależnionych od metaamfetaminy.

6. Syndrom obcej ręki

Zespół obcej ręki jest wynikiem uszkodzenia pewnego obszaru prawej półkuli mózgu. Osoba cierpiąca na tę przypadłość posiada pełne czucie w obydwu rękach, ale nie jest w stanie kontrolować ruchów w jednej z nich. Chory ma także wrażenie, że ta część ciała nie należy do niego. Ręka zdaje się mieć własną wolę.

Czasami cierpiący nie zdaje sobie sprawy co robi jego ręka, dopóki nie skupi na niej uwagi. Obecnie nie istnieje żadne lekarstwo ani technika, która mogłaby pomóc w tej przypadłości, a chory czuje ulgę jedynie, gdy wręcza nieposłusznej ręce jakiś przedmiot, którym może się zająć.

7. Schizofrenia katatoniczna

To rodzaj zaburzenia psychicznego, w którym dominują objawy nieprawidłowości ruchowych, takie jak pobudzenie lub zastygnięcie w jednej pozycji. Dokładne przyczyny choroby nie są znane, ale katatonia jest najcięższą formą pobudzenia psychoruchowego i bardzo niebezpieczną dla pacjenta, gdyż może prowadzić do samookaleczeń. Powstaniu choroby sprzyjają czynniki genetyczne i środowiskowe.

8. Zespół Otella

Zespół Otella, inaczej zwany obłędem alkoholowym, to psychoza urojeniowa spowodowana nadmiernym spożywaniem alkoholu. Polega na uporczywych urojeniach związanych z niewiernością partnera, nawet wtedy, gdy nie ma żadnych symptomów zdrady i romansu.

Charakterystyczne dla tego syndromu jest dość brutalne przymuszanie do przyznania się do winy partnera. Paranoik czuje, że ma przyzwolenie do tego, aby prześladować fizycznie i psychicznie podejrzanego o zdradę partnera. Choroba dotyka najczęściej mężczyzn, mających problem z alkoholem.

9. Zespół Munchhausena

Chorzy cierpiący na zespół Munchhausena, inaczej zaburzenie pozorowane, zgłaszają fikcyjne objawy, lub świadomie wywołują chorobę, tylko po to, aby zostać uznanym za osobę cierpiącą i móc się leczyć. Pacjenci domagają się operacji chirurgicznych, aby doprowadzić do deformacji zdrowego organizmu.

Zespół ten występuje wśród osób posiadających zaburzenia osobowości, zwłaszcza w psychopatii z tendencjami masochistycznymi albo obsesyjnymi. Celem takiego zachowania jest wejście w rolę chorego, gdyż oczekuje on pomocy i troski oraz bycia w centrum uwagi.

10. Psychoza bipolarna

Psychoza maniakalno-depresyjna polega na wahaniach nastroju, objawiających się cyklicznymi okresami depresji i manii naprzemiennie z okresami względnego zdrowia psychicznego. Zaburzenie afektywne dwubiegunowe jest bardzo ciężkie nie tylko ze względu na to co dzieje się z człowiekiem, ale także z powodu reakcji otoczenia.

Bliscy chorego często nie rozumieją tak dziwnego zachowania i opuszczają cierpiącego, a to najgorsze co może się przydarzyć, bo aby wygrać z depresją, potrzebne jest wsparcie innych.

Może Cię zainteresować