Naukowcy odkryli, co naprawdę odpowiada za proces starzenia się. Oto, jak zachować młodość!

Sekret długowiecznej młodości był zagadką od wieków. W przeszłości ludzie zastanawiali się, jak spowolnić proces starzenia się, aby moc dłużej cieszyć się młodzieńczym wyglądem. W miarę postępu nauki możliwe było przeprowadzenie badań, które pomogły odkryć odpowiedź na nurtujące pytania.

Naukowcy odkryli, co naprawdę odpowiada za proces starzenia się. Oto, jak zachować młodość!
Udostępnijpinterest.com

W ostatnich latach naukowcy badali mózg, aby odkryć, która jego część kontroluje starzenie się. Nigdy nie było lepszego czasu na badania w tej dziedzinie, gdyż starzejące się społeczeństwo, wraz z rozwojem nauki, pragnie wykorzystać jej odkrycia i żyć dłużej w zdrowiu.

Co powoduje starzenie się?

Naukowcy odkryli, co naprawdę odpowiada za proces starzenia się. Oto, jak zachować młodość!
Udostępnijtheheartysoul.com

Podwzgórze jest częścią mózgu powiązaną ze starzeniem się i udowodniono, że wpływa ono na hormony i cały układ nerwowy.  Ostatnie badania opublikowane w Nature, do których przeprowadzenia zostały wykorzystane myszy, ujawniły związek między podwzgórzem a starzeniem się. Zaobserwowano, że proces starzenia się myszy rozpoczął się od znacznej utraty komórek podwzgórza.

Kiedy zespół naukowców celowo usunął te komórki z mózgu myszy, zwierzęta wykazały przyspieszone starzenie się i mniejszą żywotność. Badacze odkryli także, że zapalenie w mózgu gryzoni szkodziło komórkom.

Przeprowadzono także modyfikację genetyczną komórek podwzgórza, aby były odporne na działanie stany zapalne i umieszczono w mózgach myszy. Te zwierzęta doświadczyły wolniejszego starzenia się i długowieczności.

Chociaż wydaje się, że to badanie odkryło metodę “przedłużania młodości”, istnieją jednak czynniki, które utrudniają zastosowanie tego patentu, gdyż nie był testowany na ludziach. Z tego powodu wymagane jest przeprowadzenie dalszych badań.

Korzyści z badania

Naukowcy odkryli, co naprawdę odpowiada za proces starzenia się. Oto, jak zachować młodość!
Udostępnijpinterest.com

Bardzo istotną wiedzą, która płynie z analizy wyników, jest to, że stan zapalny mózgu przyspiesza starzenie się organizmu. Być może na tym etapie to kluczowy fakt, który jest w stanie ochronić nas przed postępującym procesem starzenia się.

Co zrobić, aby uniknąć stanu zapalnego mózgu?

Mąki i ziarna

Te produkty szybko zmieniają poziom cukru we krwi oraz wytwarzają wolne rodniki w organizmie, które przyczyniają się do powstania stanu zapalnego.

Kofeina

Osoby pijące kawę podczas badań wykazały zwiększoną możliwość wystąpienia stanów zapalnych, nawet te, które piły ją w umiarkowanych ilościach.

Chroniczny stres

Stres zwiększa produkcję białek prozapalnych w ciele, co może być pomocne w czasie urazu, ale wpływa negatywnie, gdy jest odczuwany jest regularnie

Toksyny środowiskowe, takie jak pestycydy, dodatki do żywności i konserwanty

Są szczególnie szkodliwe dla osób już cierpiących na choroby zapalne, takie jak alergie i astma. Te chemikalia mogą powodować stan zapalny, który może prowadzić do rozwoju raka.

Co uchroni nas od stanów zapalnych?

Ćwiczenie

Regularne ćwiczenia mogą obniżyć, a nawet zapobiegać stanom zapalnym i poprawiać zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Zacznij powoli i ćwicz regularnie 20-30 minut nie mniej niż trzy razy w tygodniu.

Właściwy sen i odpoczynek

Brak snu prowadzi również do stresu, który z kolei prowadzi do niezdrowej diety, która powoduje błędne koło stanu zapalnego.

Dieta śródziemnomorska zawiera wiele substancji przeciwzapalnych. Warto jeść:

  • pomidory
  • owoce takie jak truskawki, pomarańcze, jagody i wiśnie
  • orzechy
  • oliwa z oliwek
  • zielone warzywa liściaste
  • ryby o wysokiej zawartości kwasów omega-3.